20 důvodů, proč si (ne)pořizovat vipeta

Baletka, mazlík, šašek, paličák, sportovec, tvrďák a hlavně kamarád, který k vám promlouvá svýma hlubokýma očima. Tak by se dal v jedné větě popsat malý anglický dostihový chrt – vipet. Toto elegantní zvířátko vypadá velmi něžně a vzbuzuje touhu po neustávající ochraně. Vipet je však především vynikající lovec a ne cukrová panenka. Pojďme zjistit, jestli je ideálním společníkem právě pro vás.

JEDENÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT vipeta

  • Dobrá zpráva, je to lenoch! Vipet prospí i 16 hodin denně. Venku rád zařádí, ale doma ho spolehlivě najdete v pelíšku nebo posteli.
  • Pokud holdujete pohybu, je i tehdy vipet tou pravou volbou. I když velmi rád lenoší, jakmile se ocitne venku, probudí se v něm sportovec. Běh jen tak vedle pána, u kola nebo koloběžky, to vše bude s radostí podnikat s vámi.
  • Drobný pejsek nezabere mnoho místa. Hodí se i do malého bytu, a ani v ubytovacích zařízeních či restauraci se na něj nebudou dívat skrz prsty.
  • Vipet je obecně nenáročné zvířátko. Péče o něj nezabere mnoho času a není náročný ani na stravu.
  • Toto plemeno není obecně zatíženo žádnými genetickými vadami. Vipet mnohdy za celý život navštíví veterináře jen kvůli povinnému očkování.
  • Díky příjemné a milé povaze je ideálním společníkem.
  • Vipeti postrádají mazové žlázy. Díky tomu není nutné je pravidelně nebo často koupat a nemají ani typický psí pach.
  • V přiléhavé a takzvaně uzavřené srsti vipeta se nedrží žádní roztoči ani prach. Dá se říci, že je tedy vhodným kamarádem i pro mnohé alergiky.
  • Vipet nemá ve zvyku často štěkat neo výt.. Sousedé v paneláku dost pravděpodobně nebudou o vašem mazlíčkovi ani vědět. 
  • Hledáte-li parťáka na dlouhá léta, budete spokojeni. Patnáctiletý vipet není žádnou vzácností.
  • Vipet nezkazí žádnou legraci a je natolik inteligentní, že různé lumpárny zvládne organizovat i sám. Stane se tak oblíbeným  spiklencem při hrách vašich dětí. 

DEVĚT důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT vipeta

  • Vipet je tak trochu samolibý pejsek. Slepá poslušnost je mu cizí a rozhodně nebude dělat, co vám na očích uvidí. K výcviku klasické poslušnosti se příliš nehodí.
  • V jeho žilách koluje krev teriérů. S tím je nutno počítat. Jste-li nadšeným zahradníkem, nemuselo by vaše spolubydlení fungovat. Vipet totiž zahradničí po svém.
  • Vipeti loví, jako všichni chrti, zrakem. Doporučujeme mít vašeho vipeta mimo oplocené plochy vždy na vodítku. Zvěř nebo i igelitová taška, či papírek poletující ve větru, se mu mohou stát osudným. To, čeho si vy běžně nevšimnete, vidí vipet i na velkou vzdálenost. A když ,,loví´´ jde vše ostatní stranou. Mohlo by se snadno stát, že tak váš miláček přijde o život pod koly auta nebo kulkou myslivce.
  • Přestože je vipet obecně zdravé plemeno, je velmi vhodné jej v zimním období obléknout. Díky zanedbatelnému množství tělesného tuku by mohl snadno prochladnout. A jeden obleček nikdy nestačí. Reálně hrozí riziko, že na vlastní kabát vám nezbyde místo ve skříni.
  • Vipetova jemně sametová hladká srst je velice příjemná na dotek. Díky struktuře chlupu se však kvalitně zavrtá kam může. S vipetem prostě budete mít vždy ,,o chlup´´ lepší život.
  • Vipet má spoustu skvělých vlastností, kvůli kterým si ho zamilujete. Ale na hlídání si raději pořiďte alarm.
  • Tento anglický aristokrat si jde vždy za svým cílem a na majitele mnoho ohledů nebere. Je to tvrdohlavý paličák.
  • V teplém počasí si rád protáhne tělo na zahradě, ale na celoroční pobyt venku se vyloženě nehodí.
  • Je to lovec. Zvířecí kamarádi jiného druhu by mohli spolubydlení s vipetem snadno zaplatit životem.

Shrnutí

Vipet je luxusní společník. Okolí zaujme jak svým exotickým vzhledem, tak příjemnou a milou povahou. Chcete-li vipeta jen jako dekorativního a elegantního společníka, bude tuto úlohu plnit rád. Se svým srdcem sportovce se však neztratí ani na dostihové dráze nebo při coursingu. Dobře si však, prosím, promyslete, čemu se se svým vipetem chcete v budoucnu věnovat. Pejsek s předky úspěšnými na dostizích bude vyžadovat více aktivity, než jedinec stejného plemene, jehož rodiče excelovali pouze ve výstavních kruzích. Vipet je inteligentní pes s velkým smyslem pro humor a tak trochu volnomyšlenkář. Nejlépe mu bude po boku majitele se stejným naturelem.   

Obecná charakteristika vipeta

Toto plemeno je velmi univerzální. Přizpůsobí se velmi aktivním lidem i vyloženým peciválům. Díky své jemné, milé a klidné povaze se velmi hodí jako společník i pro seniory nebo k dětem. Aktivní pohyb si umí užít, ale stejně tak bude vděčný za lenošení doma a několik procházek denně. Vipet je velmi inteligentní a svými kousky často pobaví celou rodinu. Nemá však v povaze zavděčit se za každou cenu. Dost často je s ním proto poněkud horší domluva. Najdete-li však společnou řeč, bude vám věrným a příjemným kamarádem spoustu let.

I. Povaha

Nenechte se zmýlit jeho jemným a subtilním vzhledem. Vipet je zdatný lovec a sportovec. Jeho bystrému zraku neunikne nic. Což v kombinaci s jeho nezávislou povahou a silným loveckým pudem bývá obvykle problém. V zájmu zachování života a zdraví vipeta je nutno mít ho stále pod kontrolou. Doma je vipet velice příjemným a nevtíravým společníkem. Mazlení si vyloženě užívá. I k cizím lidem je poměrně otevřený a většinou si je získá svou přítulností a inteligencí. S výchovou a základními cviky nebývá u vipeta problém. Chápe rychle a učí se rád. Zejména, je-li mu výcvik podán hravou formou. Navzdory tomu na něj v tomto směru, díky jeho vášni pro lov, nikdy nemůžete naprosto spoléhat. Díky přirozené inteligenci, a s vhodným přístupem majitele, najde uplatnění i v různých psích sportech, jako jsou flyball, dogdancing nebo obedience. Vipet miluje děti a rozhodně se jich nestraní. 

II. Vzhled

Vipet, to je kombinace osvalení a síly s ladností a elegancí. Velikost psů je 47 – 51 cm, fen 44 – 47 cm. Váha vipeta v dospělosti se pohybuje mezi 7 – 14 kilogramy. Dlouhé a suché hlavě vipeta dominují oválné, zářivé oči s velice pozorným výrazem.  Barva čenichu se odvíjí od zbarvení psa. Většinou je černý, u modrých psů může mít namodralý nádech, u játrových psů odpovídá zbarvením i nosní houba. Strakatí psi mohou mít tzv. motýlí čenich, ale nikdy by neměl být celí bez pigmentu. Skus silných čelistí je nůžkový. Malé ucho tvořeno jemnou kůží je růžicové.

Dlouhý, svalnatý a elegantně klenutý krk vipeta přechází ve velmi hlubokou hruď s dostatečným místem pro srdce. Hluboký hrudník pokračuje širokým a pevným hřbetem  se zřetelně klenutými bedry. Ocas je dlouhý a zužující je, při pohybu lehce prohnutý, ale ne dan linii hřbetu. Hrudní končetiny mají plece šikmé a osvalené se zřetelně rýsovanými lopatkami. Zápěstí jsou pevná, dobře pružící. Pánevní končetiny tvoří především silná a široká stehna, dobře zaúhlená kolena a nízko postavená hlezna. Tlapky jsou klenuté s dobře oddělenými prsty a silnými polštářky. Srst je jemná a krátká s uzavřenou texturou. Povoleny jsou všechny barvy nebo jejich kombinace. Z profilu je vidět dlouhý přirozený krok. Dokonale volný pohyb. Vyřazujícími vadami jsou agresivita nebo bázlivost.  (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům:

Vipet je rozený komik, a jako takový je skvělým parťákem pro vaše děti. Mějte však na paměti, že se jedná o zvířátko poněkud jemné konstituce, a zejména u štěňat je nutný opatrný přístup. Toto plemeno si kontakt a hry s dětmi vysloveně užívá a jistě bude rovnocenným partnerem při každé lumpárně vašich ratolestí. Vzhledem k jeho plemenné příslušnosti však nečekejte stejnou náklonnost ke zvířecím mazlíčkům jiného druhu. Vipet je bude s největší pravděpodobností považovat za svou přirozenou kořist. Soužití s kočkou by nemělo působit velké problémy. Avšak králíci, morčata, křečci nebo jiní hlodavci by tomto šikovnému lovci mohli padnout za oběť.

IV. Výchova a výcvik

Vipet je velmi učenlivý a čistotný. Se základní výchovou tedy nemívají majitelé velké problémy a zvládne ji i úplný začátečník. Toto plemeno je velmi citlivé. Je nutné se při jeho výchově vyvarovat jakékoliv hrubosti. Laskavost a důslednost v jednání s vipetem zcela postačí. Vipeti nesmírně rádi dovádějí a při hře dokáží zázraky. To je cesta k vipetí duši. Hravou formou, kde není místo pro nudu, je schopen se naučit množství povelů a triků. Drill je v jeho případě vyloženě neefektivní a docílíte tím pouze toho, že si postaví hlavu a nebude reagovat vůbec. Pokud se vám stane, ž vás vipet ani po absolvování základního kurzu poslušnosti neposlouchá, není to tím, že by byl hloupý, ale spíše tím, že cvičit prostě nechce. Pak zbývá buď najít způsob, jak to z něj dostat po dobrém, nebo se smířit s tím, že vás tak jako ,,sousedovic ovčák Ben´´ poslouchat nikdy nebude.   (zdroj)

V. Zdraví a péče

Péče o vipeta není nikterak náročná. Díky absenci mazových žláz pes není cítit typickým psím pachem. Pokud se vám nevyválí v něčem dlouho mrtvém, nebo naopak velmi čerstvém, není důvod používat na jeho srst kosmetické přípravky, a postačí obyčejná voda. Vipet je v psím světě jedno z nemnoha plemen, která vyloženě netrpí na žádná dědičná onemocnění. V chovu se u nás netestuje na žádné genetické vady. V zahraničí se testuje na PRA ( progresivní atrofie sítnice  – následkem je úplná slepota ), ale výsledky testů jsou téměř vždy negativní. Úskalím vipeta je jeho oběhový systém uzpůsobený tělu sprintera. V klidu se může při poslechu jevit srdeční rytmus jako nepravidelný, a být mylně považován za arytmii.

Je proto vhodné navštěvovat veterináře, který má s chrty zkušenosti, nebo ho na tento fakt upozornit. Další zvláštností v tělesném uzpůsobení vipeta je zvláštní cévní systém v mozku, který při sprintu, podobně jako u gepardů, brání jeho přehřátí. Pokud běží déle a naplno, zkolabují. Toto plemeno netrpí ani glaukomy, dysplaziemi ani srdečními vadami. Je velmi odolné i proti infekčním onemocněním ( oči, kůže, průjmová onemocnění ) a vyhýbají se mu i potravinové alergie.(zdroj

VI. Náročnost

Vipet je poměrně nenáročné plemeno ve všech směrech. Péče o krátkou srst není časově náročná. Pravidelná kontrola očí, uší, zubů a drápků je stejná jako u kteréhokoliv jiného plemene. Mezi lidmi se traduje, že chrti bývají velmi nároční na pohyb. Dle dlouholetých chovatelů tohoto plemene je však opak pravdou. Vipetovi stačí stejné množství aktivity jako jinému průměrnému psu.  Ani s výživou si nemusíte příliš lámat hlavu. Vipet příliš netrpí potravinovou intolerancí, a vzhledem k jeho velikosti není ani jeho spotřeba krmiva nějak zásadní. To však neznamená, že je vhodné ho ,,šidit´´ na kvalitě. Pakliže byste se chtěli věnovat se svým vipetem dostihům nebo coursingu, je vhodné se o složení krmné dávky poradit s chovatelem. Díky přirozené odolnosti a zdraví ani veterinární péče není nijak nákladná. 

Pořizovací cena vipeta s PP se pohybuje v rozmezí 10000 – 20000 Kč (zdroj). Pokud se nechcete účastnit výstav nebo aktivně chovat, můžete se u chovatele informovat, zda nemá štěňátko v pet kvalitě nebo nestandardního jedince nevhodného do chovu. Zkušený chovatel už u velmi malých štěňátek může poznat, zda jsou vhodná spíše na mazlíčka(pet kvalita – neatraktivní barva nebo rozložení znaků atd.. ) nebo mají drobnou vývojovou vadu vyřazující z chovu ( špatný skus, nesestouplá varlata, zálomek na ocásku atp…). Taková štěňátka bývají výrazně levnější, než zvíře, které má naději prosadit se na výstavách nebo v chovu. Nežli si zaopatřit vipeta od překupníka nebo z takzvaného domácího chovu, zvažte prosím adopci. Tento způsob obstarání pejska může mít i mnoho výhod. Z adopce můžete získat pejska již naučeného hygieně, samostatnosti a se základním výcvikem. U starších zvířat můžete vybírat i podle povahy. Zkušený personál útulku nebo dobrovolník z dočasné péče může doporučit pejska na míru přímo do vaší domácnosti. Většina pejsků a fenek už bývá i kastrována, aby se předešlo nežádoucím nehodám, a všichni mají platné očkování, čip a jsou pod pravidelnou veterinární kontrolou. 

VII. Historie

Z dostupných pramenů se ví pouze to, že plemeno vipet vzniklo importem chrtovitého předka na Britské ostrovy během vpádu Římanů. Ta část populace, která zůstala na jihu ostrovů, postupným křížením s různými druhy teriérů, nebyla povětrnostními podmínkami nucena udržet hustou srst. Tak vznikla hladkosrstá plemena – greyhound a whippet. Na vzniku vipea měla podíl plemena teriérů, která známe i dnes: airdale teriér, bedlington teriér, manchester teriér, yorkshire teriér a english teriér. Vlivem některých teriérů se vyskytuje i dlouhosrstá varianta vipeta.Tito vipeti mají vlajku na zadní straně stehen, na ocase, krku a pod hrudní kostí. Srst je spíše hrubá. Nejedná se však o neuznané plemeno Silken Windsprite, které se mylně překládá jako dlouhosrstý vipet. První rodokmeny vipetů byly vydávány už v roce 1860. Výchozím plemenem byl greyhound a přikřižovali se teriéři, aby se snížila kohoutková výška a odlehčila celková konstituce těla. Naopak byl vipet díky své příjemné povaze a rychlému pohybu následně přikřížen do mnoha plemen honičů(zdroj). 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:psi: 47 – 51 cmfeny: 44 – 47 cm
Výška v kohoutku:Psi i feny: 7 – 14 kg
Typický znak:dlouhá hlava
Požadavky na výcvik:střední
Energie:střední
Délka života:12 – 15 let
Sklony k slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k hrabání:vysoké
Potřeba pozornosti: střední
Původní využití:dostihový pes
Délka srsti:krátká
Typ srsti:hladká
Barva srsti:všechny barvy jsou přípustné
Potřebná péče o srst:nízká

Kde koupit vipeta?

Všechno jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro vipeta dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata vipetů na prodej.

Pokud máte zájem o adopci tohoto plemene, pod seznamy chovatelských stanic naleznete odkaz na sdružení zabývající se pomoci vipetům.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Útulky, dočasné péče a depozity:

4.8/5 - (104 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu