Krab suchozemský: 11 tipů pro chov – charakteristika

Krab suchozemský je nenáročný krab, který v nádrži vyžaduje vysokou vlhkost. Často se svléká ze svého krunýře.

Tipy pro chov kraba suchozemského

 1.  Co se týče potravy, tento krab není absolutně vybíravý. Krab suchozemský je všežravec a spořádá vše od mrtvých rybek až po kousek salátu.
 2. Pokud mají raci v jídelníčku dostatek zeleniny, tak je větší šance, že nebudou požírat rostliny v akváriu.
 3. Nepokoušejte se o rozmnožování kraba suchozemského, jelikož v zajetí to není možné.
 4. Krab se každých několik týdnů až měsíců svléká z krunýře. Starý krunýř praskne, v tomto procesu je krab velmi zranitelný. Je nutné mu zajistit klid, nedotýkat se jej a ani jej nekrmit.
 5. Pokud si všimnete, že váš krab suchozemský nemá dostatek energie a odmítá potravu, je to dobré znamení, že se blíží proces svlékání.
 6. Krabi potřebují vlhký písek k hrabání a kameny, kořeny a oblázky, které jim pomohou dostat se do vody a z vody. Dobrou volbou je také naplavené dřevo nebo kůra.
 7. Vzhledem k tomu, že mají upravené žábry, jsou krabi suchozemští závislí na vlhkosti pro správné okysličování. Zaměřte se na 80 %, aby se váš krab neudusil.
 8. Kvůli vysoké vlhkosti budete muset dbát na případnou kondenzaci, abyste zabránili růstu bakterií a plísní.
 9. Pro kraba suchozemského budete potřebovat alespoň 90 litrovou nádrž. Pro jednoho samce a jednu samici je to dvojnásobek. Pokud se pokoušíte chovat dva samce, zvolte alespoň 230 litrů kvůli problémům s teritoriem.
 10. Tito krabi jsou šplhavci, takže se ujistěte, že stanoviště, které jste jim s láskou připravili, není dostatečně vysoké, aby mohli vylézt, a nádrž dobře uzavřete.
 11. Krabům se nejlépe daří ve sladké vodě nebo v 5-10 % brakické vody. Pokud používáte vodu z vodovodu, přidejte do ní dechlorátor nebo ji nechte 24 hodin odstát, než do ní kraby nasadíte.

Základní informace

 • Český název: Krab suchozemský
 • Latinský název: Cardisoma armatum
 • Čeleď: Gecarcinidae
 • Původ: Brazílie, Afrika
 • Maximální velikost: 10-15 cm
 • Vhodná teplota: 20-35°C
 • Potrava: Všežravec
 • Doporučené PH: 6-8
 • Doporučená tvrdost vody: 7-30°dGH
 • Agresivita: Klidný

Charakteristika

Vršek krunýře kraba suchozemského je modrý se žlutými tečkami. Nohy má oranžové a klepeta fialová. Krabi se za svůj život několikrát svlékají. Při této důležité procedůře jsou velmi zranitelní. Musí mít vlhký vzduch, klid a také dobré úkryty. Když přijde krab o nohu, tak mu při svlékání opět doroste.

Pohlavní dimorfismus

Pohlaví kraba suchozemského se rozeznává pouze podle spodního tvaru krunýře.

Rozmnožování

V zajetí se krab suchozemský nerozmnožuje.

Často kladené dotazy

❓Jak poznat, že je krab ve stresu?

První známkou stresu je často letargie. I když letargii může způsobit i svlékání, při teplotním stresu se začnou projevovat i další příznaky. Krab, který se příliš zahřeje, často vyplivne tmavou, lehce kovově páchnoucí žluč. Pokud je příliš chladno, krab začne shazovat nohy (které znovu narostou) (Zdroj).

❓Proč můj krab mává?

Samci mávají zvětšeným hlavním klepetem, aby přilákali samičky. Když je samice připravena k páření, opustí své teritorium a prochází populací dvořících se samců. Samci mávají zvětšenými klepety podle druhově specifického vzoru, aby je přilákali. V zajetí však rozmnožování není úspěšné.

❓Jak teplou vodu krabi vyžadují?

Krab suchozemský bude rád, když mu pořídíte ohřívač vody, jelikož snese ohřev až na 35 stupňů Celsia. Běžně se však chová ve vodě o teplotě 20-24 stupňů.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu