10 plemen psů s nejlepších sluchem, kteří slyší jak rys

Napadlo vás někdy, která plemena psů mají nejlepší sluch? V tomto článku se to dozvíte! Psí sluch je o dost citlivější a lepší než ten lidský. Zvukoví experti z Hearing Sense uvádějí, že psi dokážou detekovat zvuky až na dvojnásobnou výšku a čtyřnásobnou vzdálenost než lidé. Psi slyší zvuky ve výšce až 45 000 vibrací za sekundu. Pro informaci, lidé mohou detekovat pouze 23 000 vibrací za sekundu. A proč jsou vlastně psí uši tak citlivé? Je to proto, že tam kde mají lidé v uchu pouze 6 svalů, tak psi jich mají až 18! To umožňuje uším se i různě otáček a tím slyšet zvuk z jakéhokoli směru. 

Ačkoliv dotyk ucha by pro psa neměl být bolestivý, tak má vysokou koncentraci nervových zakončení, včetně zakončení bloudivého nervu. Proto se stává, že hodně psů je na své uši dost citlivých. 

I když má pes vzpřímené nebo měkké uši směrem dolů, jejich anatomie je stejná. 

Borrett Animal Hospital uvádí německé ovčáky, kolie a zlaté retrívry jako plemena s nejlepším sluchem. Zatímco Veterinary Centers of America uvádí pracovní a pastevecká plemena jako celek ( FCI I a II). My si tu uvedeme 10 konkrétních psích plemen s nejlepším sluchem. 

Plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Jsou skupinou FCI s číslem 1. Jedná se rozsáhlou skupinu, nejčastěji středních a velkých plemen psů. Obecně se o této skupině psů říká, že se jedná o lehce cvičitelné psy a přesto dobré hlídače.

1) Německý ovčák

Je to německé psí plemeno, která patří mezi plemena ovčácká, pastevecká a honácká. Vznikl v 19. století a od roku 1955 je uznané FCI jako plemeno. Je to jedno z nejznámějších a nejrozšířenějších psích plemen na světě. Uvádí se, že patří mezi nejinteligentnější plemena psů. Německý ovčák často slouží i jako služební nebo policejní pes. Je známý svou věrností, inteligencí a pracovitostí. Jsou středně velcí, robustně stavění a mohutní psi. V roce 2011 byla FCI schválená i dlouhosrstá varianta plemene. Jsou náchylní především k dysplazii loketního (DLK) a kyčelního (DKK) kloubu . 

2) Border kolie

Proč má toto plemeno v názvu border? Bylo totiž vyšlechtěno koncem 19. století na hranici (= border) mezi Anglií a Skotskem. Název plemene byl stanoven v roce 1910. Původně bylo plemeno určeno zejména pro shánění ovcí a krav do stád nebo vedení stád podle povelů pastevce. Patří mezi nejinteligentnější plemena psů. Jsou velmi učenlivý, obratní, plní energie. Je to plemeno středního vzrůstu a má několik barevných variant. Nejčastější zbarvení je černobílé. 

3) Australský ovčák

Toto plemeno je velmi podobné na plemeno border kolie. Vzniklo v polovině 20. století na západě USA. Byli vyšlechtění na pasení ovcí, ale v současné době se používají i jako záchranářský psi. FCI uznalo australské ovčáky jako plemeno až od roku 2007. Standard FCI uznává čtyři základní barvy – blue merle, černá, red merle, červená. Jsou to velmi přítulní a učenliví psi. 

4) Welsh Corgi Pembroke

Je to velmi staré pastevecké plemeno, které pochází z Walesu. Byl vyšlechtěn, aby zde pomáhal místním farmářům nahánět početná stáda skotu, ovcí a koní. Welsh Corgi Pembroke se velmi podobá Welsh Corgimu Cardigan, ale jedná se o dvě samostatná plemena s vlastními standardy a samostatnou historií. Postupně vznikalo už v 10. století. FCI ho uznalo jako plemeno v roce 1934. I když se to nezdá, tak i přes své velmi krátké nohy dokáží rychle běhat a skákat. Corgiové se stali zvířecími miláčky britské královny Alžběty II. Mají krátkou srst, nejčastěji červenou. Méně časté je zbarvení trikolora nebo černá s pálením. 

5) Bobtail

Je to anglické plemeno psa, známé také pod názvem staroanglický ovčák. Dříve se u nich vyskytoval problém se zvýšenou agresivitou, ten se naštěstí šlechtěním podařil odstranit. Typický znak pro toto plemeno je zakrnělý ocas. Jejich tělo je silně obrostlé srstí, proto je nutná její důkladnější péče. Barva srsti je modrá, černá, šedá, s bílými znaky nebo blue merle. Jejich podsada je voděodolná. Patří mezi velmi dobré hlídače a předpoklady pro agility, obedience, treibball nebo pastevectví.

Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

Jsou skupinou FCI s číslem 2. V této skupině psů najdete malé pinče, ale i největší plemena. Pojem „molossoidní“ označuje těžká a velká plemena psů, jako jsou dogy a mastifové.

6) Bernský salašnický pes

Toto plemeno bylo vyšlechtěno ve Švýcarsku. Jejich historie není příliš známá. Využívali se však k pasení ovcí a tahání vozíků nebo břemen. V České republice jsou velmi oblíbení a rozšíření. Jsou náchylní k dysplazii kyčelního kloubu. Je to vyrovnané a učenlivé plemeno. Musí se pravidelně pečovat o srst, protože toto plemeno je známé výrazným línáním. 

7) Německý boxer

Pochází z Německa, kde byl na přelomu 19. a 20. století vyšlechtěn. Na počátku 1. světové války byli využíváni na hledání živých těl. Zachránilo se díky nim tisíce vojáků. Za předka boxera se považuje brabantský býkohryz. Plemeno je vhodné do rodin s dětmi. Je to pes sebevědomý, veselý a vyrovnaný. Jejich srst je velmi krátká a nepotřebuje žádnou velkou péči. Chrání si svého pána a jeho majetek, ale není agresivní a útočí jen v případě ohrožení.

8) Německá doga

Je to německé národní psí plemeno. Dříve patřilo mezi pracovní psy, ale teď se chová spíše jako společník. Plemeno pravděpodobně vzniklo křížením chrtů a mastifů. Patří mezi největší psí plemena. Je to neagresivní plemeno. Jejich povaha je opravdu skvělá. Jsou velmi přátelští, hraví a učenlivý. Kvůli svému velkému vzrůstu se německá doga dožívá méně let než ostatní menší plemena. 

9) Anglický mastif

Patří mezi nejstarší plemena psů. Mastifové byli dříve zneužívání pro zápasy s býky, medvědy a lvi. Je to opravdu obrovské plemeno, může vážit i přes 100 kg. Srst je krátká, jednobarevná s tmavou maskou. Nejčastější barva je světle hnědá nebo žíhaná. Toto plemeno má rádo pohyb a má skvělý vztah k dětem. Výcvik tohoto psa je důležitý a také složitější – je tvrdohlavý. Navzdory své minulosti válečného psa, jsou to obři s něžnou duši. Proto jsou dnes chovaní především jako společníci nebo rodinní psi.

10) Rotvajler

Je to německé psí plemeno, které bylo dříve využívané jako válečný pes. Své jméno si získalo až později, podle města Rottweil na jihozápadě Německa, kde bylo využívané k nahánění skotu na trh. Rotvajlery využívají i policejní složky nebo armáda. Jsou totiž velmi chytří a dobře cvičitelní. Má krátkou srst, barva je černá s pálením. Může se zdát, že je těžkopádný nebo nemotorný, ale je to obratný pes, který miluje pohyb. Výcvik rotvajlera je nutnost, bez toho by se ze psa mohlo stát agresivní a dominantní zvíře. 

Mezi další plemena, která mají skvělý sluch patří:

  • Australská kelpie
  • Briard
  • Pyrenejský ovčák
  • Šeltie
  • Australský honácký pes
  • Dobrman
  • Knírač
  • Šarpej
  • Hovawart

Nejčastější otázky:

Jak poznat hluchého psa?

Pes nereaguje na přivolání a případné hlasité zvuky okolo něj. Jakmile k němu dojdete zezadu nebo si vás nejprve pes nevšimne, může se leknout. V případě zánětu zvukovodu může pes chodit s nakloněnou hlavou. Pokud máte podezření na hluchotu svého psa, nejefektivnější na testování sluchu je BAER test. 

Poslouchají psi rádi hudbu? 

Ano! Měli bychom ale dbát na to, aby hudba nebyla v přítomnosti psa moc nahlas. Reakce na hudbu může být štěkání, vytí, klidné a neklidné chování. Studie provedená Deborah Wellsovou, psycholožkou z Queen’s University, Belfast ukázala, že psi se chovají odlišně, když jsou vystaveni různým žánrům hudby.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu