Slunečnice pestrá: 11 tipů pro chov – charakteristika

Slunečnice pestrá je teritoriální, krásná rybka, která prospívá v nádrži nebo v jezírku s rybkami stejného druhu. Je agresivní a některé ryby dokáže uštvat k smrti.

Tipy pro chov slunečnice pestré

 1. Nejběžnějším uspořádáním je chovat tyto ryby v párech. Slunečnice však snesou i osamocený pobyt, takže je zcela na vás, zda zvolíte pouze jednu rybku.
 2. Vycházíme-li z předpokladu, že budete chovat pár slunečnic, doporučujeme nádrž o objemu ideálně 280 litrů. 
 3. Nedoporučujeme chovat v jedné nádrži slunečnice s rybami jiných druhů. Důvodem je teritoriální povaha těchto rybiček, kvůli které je takové uspořádání dlouhodobě neudržitelné. 
 4. Nechovejte více samců pohromadě. Samci jsou známí tím, že po dosažení pohlavní dospělosti jsou vůči sobě obzvláště agresivní, zejména když jsou v rozmnožovací kondici.
 5. Teplota vody by neměla přesahovat 22 stupňů Celsia, slunečnice nemají rády teplou vodu.
 6. Ve volné přírodě vyhledávají slunečnice vodní nádrže s čistou vodou, organickým substrátem a hustou vegetací, kde se mohou schovat. Takové prostředí je proto třeba vytvořit v nádrži pro tyto ryby.
 7. Nejlepší způsob života pro slunečnice je v jezírku, kde budou mít dostatek prostoru na zkoumání.
 8. Slunečnice je masožravá ryba a většinu jeho potravy tvoří červi a hmyz. V jídelníčku této rybky se objevují i jiné ryby, ale musí jít o velmi malé ryby.
 9. Páření mezi samcem a samicí slunečnice začíná stavbou hnízda, po které následuje honička. Samec je hnacím motorem a aktivně tlačí samici k hnízdu.
 10. Slunečnice se tře v teplejších měsících, obvykle mezi květnem a červencem. Před zahájením páření musí mít voda určitou teplotu (přibližně 20 stupňů Celsia). 
 11. Slunečnici se kvůli její agresivní povaze nedoporučuje chovat s rybkami, které jsou pomalé a se závojnatkami.

Základní informace

 • Český název: Slunečnice pestrá
 • Latinský název: Lepomis gibbosus
 • Čeleď: Centrarchidae (Okounkovití)
 • Původ: Severní Amerika
 • Maximální velikost: 20 cm
 • Vhodná teplota: 4-22°C
 • Potrava: Nitěnky, perloočky, buchanky, suché krmivo, larvy pakomárů, žížaly
 • Doporučené PH: 7.0-7.5
 • Doporučená tvrdost vody: 10-15 °dGH
 • Agresivita: Samec je velmi agresivní v době hlídání hnízda

Charakteristika

Tyto malé rybky jsou fyzicky i psychicky velmi aktivní. Jsou zvědavé a dychtivě zkoumají jakékoli změny nebo narušení ve svém prostředí. Slunečnice je krásná, studenovodní ryba. Slunečnici chováme samostatně v prostorných nádržích. Jejich výrazné zbarvení i tvar těla připomíná některé cichlidy. Tento druh má za skřelemi výběžek, jež vypadá jako ušní boltec. Vyžaduje dobře filtrovanou nádrž a potřebuje volný prostor k plavání.

Pohlavní dimorfismus

Samce od samice můžete rozeznat pouze na základě zbarvení. Samci jsou obvykle světlejší než samice a vyznačují se výraznějšími barvami, jako je červená a oranžová. Samice slunečnic jsou na pohled obvykle o něco méně zářivé. 

Rozmnožování

Odchov rybek slunečnic je možný. Sameček hloubí ve dně jamku a pečuje o jikry. Mladá samice naklade 600-1000 jiker, dospělá až 5000.

Často kladené dotazy

❓Co jedí slunečnice pestré?

Na jídelníčku slunečnic pestrých je hmyz, komáří larvy, drobní měkkýši, plži, jiní korýši, menší slunečnice, plůdek mníků a červi.

❓Jak dlouho může rybka žít mimo vodu?

Pokud se vám stane, že rybka vyskočí z akvária, můžete včas zasáhnout. Mimo vodu vydrží kolem deseti minut.

❓Jak často byste měli krmit slunečnice?

Obecně platí, že většině ryb stačí jedno krmení denně, slunečnici můžete krmit i dvakrát denně, pokud vám to vyhovuje. Mladé, rostoucí ryby mohou potřebovat přijímat potravu třikrát i vícekrát denně. Bez ohledu na počet krmení je důležité, aby každé krmení bylo velmi malé.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu