Neonka diamantová : 11 tipů pro chov – charakteristika

Neonky diamantové jsou oblíbeným akvarijním druhem díky své klidné povaze a poutavému vzhledu. Stejně jako všechny tetry jsou mírumilovné a odolné. Díky těmto vlastnostem jsou dobrou volbou pro začátečníky.

Tipy pro chov neonky diamantové

 1. Neonce diamantové se daří, pokud je chována ve skupině šesti a více jedinců. Díky své klidné povaze je dobrou společenskou rybou. 
 2. Tato rybka má tendence být plachá, proto byste jí do akvária měli pořídit dostatek rostlin, za které se budou moct schovávat.
 3. Neonky diamantové mají klidnou povahu. Celé dny tráví plaváním ve skupinách a hledáním potravy. Občas se sice mezi sebou pustí do hravých šarvátek, ale s ostatními rybami si problémy nedělají.
 4. Neonky diamantové jsou mírumilovné, ale v určitých situacích mohou být i mírně agresivní. Pokud se cítí ohroženy nebo stresovány, mohou okusovat ploutve jiných ryb. Tomu však mohou majitelé předejít tím, že jim poskytnou společnost jiných neonek diamantových, aby se cítily bezpečně.
 5. Tyto ryby jsou přiměřeně aktivní a pohybují se po nádrži svižně. Dávají přednost středu nebo dnu nádrže. Akvárium by mělo mít objem alespoň 80 litrů, ale klidně i 120.
 6. Neonky diamantové mohou být špatnou kombinací s pomalu plovoucími rybami, protože tetry jsou rychlé a mohou snadno konkurovat pomalejším druhům v boji o potravu.
 7. Neonky diamantové potřebují spánek, stejně jako my všichni. Výbornou volbou pro jejich odpočinek může být světlo s časovačem a funkcí den/noc. Těmto rybám vyhovuje tlumené světlo.
 8. Přirozeným prostředím neonky jsou mělké proudy teplé vody s neutrálním pH, takže nádrž o teplotě 20°C až 28°C je považována za ideální pro jejich prospívání.
 9. Tyto ryby jsou všežravci. Můžete je krmit běžným krmivem, ale dávají přednost variacím, jako je rostlinná potrava, solné krevety a krevní červi.
 10. Neonka diamantová je odolný druh. Onemocní jen zřídka, a pokud ano, obvykle se jedná o běžné nemoci sladkovodních ryb, jako jsou červi, kožní motolice nebo bakteriální infekce. Dobrá údržba nádrže pomáhá udržet je zdravé.
 11. Tetra diamantová miluje říční písčitý substrát s plovoucími rostlinami. Akvaristé mohou použít kroutící se větve a naplavené dřevo, aby simulovali úkryt v jejich přirozeném prostředí. Výborně vypadá prostředí s černou vodou a tmavším substrátem. Pomůže také zvýraznit třpytivé šupiny neonky.

Základní informace

 • Český název: Neonka diamantová
 • Latinský název: Paracheirodon sp.n.
 • Čeleď: Trnobřichovité – Characidae (Tetrovití)
 • Původ: Jižní Amerika
 • Maximální velikost: 3-5 cm
 • Vhodná teplota: 20-28 °C
 • Potrava: Všežravec
 • Doporučené PH: 6-7
 • Doporučená tvrdost vody: 2-12 °dGH
 • Agresivita: Mírumilovná hejnová ryba

Charakteristika

Nejkrásnější na této rybce je duhový lesk na okrajích šupin. Ploutve dospělých rybiček jsou modré s bílými okraji. Hřbetní ploutev dospělého samečka je srpovitě zahnutá. Vrchní oblouk oka je svítivě červený. Neonka diamantová je velmi čilý plavec, vyžaduje dostatek prostoru, nádrž se doporučuje nejméně 80 cm dlouhá o objemu 80 litrů. Nádrž by měla být hustě zarostlá rostlinami a o přiměřeném osvětlení, při kterém vynikne její zbarvení. Jedná se o hejnovou rybku, chovat minimálně 8-10 ks. Má ráda polostín.

Pohlavní dimorfismus

Samice neonky diamantové mají krátkou hřbetní ploutev, zatímco samci mají dlouhé, špičaté ploutve. Díky těmto rozdílům lze snadno určit pohlaví jednotlivých druhů.

Rozmnožování

Neonky diamantové se vytírají hromadně. Na výtěr je připravte kvalitní živou či mraženou potravou. Snižte teplotu na hranici 20°C, voda by měla být s PH okolo 6,5. Vytírací nádrž je třeba zastínit, tření probíhá za svítání. Z jednoho tření je kolem 150 jiker, které se líhnou asi za jeden den. Po vylíhnutí zvyšte teplotu vody na 23-24°C. Pro úspěšný odchov je důležitá volba potravy pro potěr.

Často kladené dotazy

❓Jak rychle rostou neonky diamantové?

Neonky diamantové jsou malé sladkovodní ryby, které dorůstají maximálně do délky 5 cm. Mláďata začínají jako jikry o velikosti asi 7,5 cm a po 5-6 měsících rychle dorostou do plné velikosti. (Zdroj)

❓Mají neonky diamantové zuby?

Ano, mají. Tato skupina se vyznačuje vnitřní řadou zubů z premaxily, která se skládá z pěti nebo více zubů na každé straně. (Zdroj)

❓Jak často by se měly neonky diamantové krmit?

Rybičky byste měli krmit dvakrát až třikrát denně. Stačí několik vloček na rybu. Ryby by měly všechno krmivo sníst do dvou minut. Překrmování může zakalit vodu a poškodit ryby.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu