Živorodka duhová: 11 tipů pro chov – charakteristika

Pokud jste v chovu rybiček úplní začátečníci, bude pro vás živorodka duhová skvělou volbou! Jedná se o jednu z nejznámějších a nejoblíbenějších akvarijních rybiček vůbec. Vyniká především svým zbarvením, čilostí, nenáročností na chov a výbornou množivostí.

JEDENÁCT tipů pro chov živorodky duhové

  • Připravte se na to, že s pořízením živorodky zároveň budete muset přijmout zodpovědnost a věnovat jí hodně péče a pozornosti. Je to především z toho důvodu, že živorodky prodávané ve zverimexech bývají oslabené, protože jsou masově vyráběné na určitých místech na Zemi a následně dovážené do různých koutů světa velkoobchodům, distributorům, a tak i našim lokálním zverimexům.
  • Mějte na paměti, že živorodka na rozdíl od jiných ryb, preferuje vodu z kohoutku s minimální úpravou (výjimkou dechlorace). Není tedy nutné pořizovat kondicionér vody.
  • Dechloraci neboli zbavení vody chlóru proveďte ještě předtím než do akvária rybičku umístíte. Existuje několik způsobů, jak to udělat. Jedním z nich je nechat akvárium minimálně týden s otevřeným víkem, aby se chlór odpařil. Další možností je koupit dechlorační sadu, kterou seženete v obchodě s chovatelskými potřebami/akvaristikou nebo na nějakém internetovém e-shopu.
  • Do akvária je nutné umístit vodní filtr. Vhodný typ filtru závisí na velikosti nádrže. Pro ty menší stačí malý filtr, který bude viset na zadní straně. V případě větších akvárií bude zapotřebí pořídit externí filtr s kanystrem.
  • Ke změření přesné teploty vody vyzkoušejte tento trik → na jednu stranu akvária umístěte ohřívač a na druhou stranu termostat.
  • Aby nedošlo k přehřátí akvária, chraňte ho před přímým slunečním zářením.Místo slunečního světla používejte umělé světlo v nádrži. Pokud se voda z nějakého důvodu přehřeje, odeberte část teplé vody a nahraďte ji chladnější vodou, aby se teplota pomalu snižovala.
  • Vyhněte se chovu živorodky duhové v kombinaci s velkými a agresivními rybami jako jsou tetry, cichlidy nebo parmičky. Ty by totiž mohly vaší živorodku sežrat!
  • Živorodku stačí krmit 1-2x denně. Ujistěte se, že jí nabízíte kvalitní a pestrou stravu. Vzhledem k tomu, že je všežravec, přijme téměř vše, co jí nabídnete. Pozor ale na překrmování (mohlo by to způsobit zdravotní problémy) →  její pohled totiž lehce mate, vypadá pořád hladově.
  • Pokud plánujete živorodku množit, umístěte do akvária plovoucí rostliny → slouží mláďatům jako úkryt. Zároveň je důležité, aby dno nádrže bylo holé → žádný substrát a kameny.
  • Pro zajištění početného množení poslouží dodržovat tyto zásady: zvýšit množství jídla a provádět častější výměnu vody, aby bylo dosaženo její vysoké kvality.
  • Mláďata živorodky duhové jsou velmi malá, proto je odeberte od jejich rodičů. Budete je tak chránit před případným sežráním.

Základní informace

  • Český název: Živorodka duhová (paví očko, gupka)
  • Latinský název: Poecilia reticulata
  • Čeleď: Živorodkovití – Poeciliidae
  • Původ: Jižní Amerika, severní Brazílie, Venezuela, Guyana, Antilské ostrovy, Guyana
  • Maximální velikost: 6 cm
  • Vhodná teplota: 24 – 28 °C
  • Potrava: všežravec, sypaná potrava
  • Doporučené pH: 6,5 – 8
  • Doporučená tvrdost vody: 3 – 25 °dGH
  • Agresivita: mírumilovná, snášenlivá, společenská rybička, život většinou v hejnu

Charakteristika

Živorodka duhová je ideální rybičkou pro začínající akvaristy. Z počátku existovalo jen několik barevných odrůd, ale křížením jich vzniklo několik stovek. Kromě barvy se liší i tvarem ploutví. Říká se jí také paví očko – podle typických kulatých skvrnek na těle samečka – nebo gupka – podle staršího a nesprávného označení. 

Stále více se objevují vyšlechtěné varianty speciálních barev, především z asijských dovozů. Ty jsou pak daleko choulostivější a náchylnější k nemocem. 

Pohybuje se po celé nádrži, přičemž se nejčastěji vyskytuje v její horní části. Při přijímání potravy všude šmejdí. V hejnu by se měla chovat v poměru samců na samice 1:3.

Pohlavní dimorfismus

Sameček je barevnější a jeho řitní ploutev má přeměněnou v gonopodium (rozmnožovací ústrojí živorodek). Má velmi pěkně zbarvenou ocasní ploutev. Samička je větší a vzadu na břichu v blízkosti řitní ploutve má výraznou tmavou skvrnu březosti (je těhotná). Během života jsou živorodky schopny několikrát změnit pohlaví.

Rozmnožování

Rozmnožuje se velice snadno, jako většina živorodek (rodí živá mláďata). Samička je schopná mít v jednom vrhu až 100 mladých, avšak málokdy, většinou jen 20 – 40. Po jednom oplodnění samcem může rodit 3x – 4x. Samečci pohlavně dospívají asi ve dvou měsících, samičky zhruba po třech. Samičku je vhodné odlovit před porodem do porodničky, nebo do samostatné nádrže, která je hustě osázená, protože může požírat svá mláďata a také kvůli tomu, aby si po porodu alespoň pár hodin odpočinula. 

Po asi čtyřech týdnech samička rodí mláďata. Hned po narození klesá potěr ke dnu, kde se mu naplní plynový měchýřek, a může tak začít hned plavat. Potěr do 6 týdnů doroste velikosti, kdy se může vrátit do akvária s velikými rybami (pokud v něm nežije už odmala). Obecně platí, že rybky se mohou vrátit do nádrže v momentě, kdy se nevejdou do tlamky dravých ryb.

Často kladené dotazy

❓Proč je živorodka duhová tak oblíbená?

Živorodka duhová je oblíbená díky své nenáročnosti na chov, čilosti, snadné reprodukci a také z hlediska toho, že je velice užitečná v přírodě, protože požírá larvy komára Anopheles, který přenáší malárii.

❓Jak rozeznám samičku živorodky duhové od samečka?

Samci jsou velmi barevní a mají upravenou řitní ploutev (gonopodium), která vypadá jako vodorovná špičatá tyč pod břichem. 

Samice jsou dorůstají většinou větší velikosti než samci, jsou méně barevné a za břichem mají vějířovitou řitní ploutev.

❓Ve společnosti jakých jiných rybek dokáže živorodka duhová žít?

Kromě toho, že živorodka duhová dobře vychází s rybkami stejného druhu, lze ji chovat i s jinými mírumilovnými rybkami jako je pancéřníček, dánio perlové, čichavec, sekavec nebo kardinálka čínská. 

5/5 - (7 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu