Gold Molly (poecilia sphenops): 11 tipů pro chov – charakteristika

Živorodka ostrotlamá (Gold Molly) je nenáročná hejnová rybička, která produkuje hodně odpadních látek. Rozumí si s rybkami téměř všech druhů.

Tipy pro chov živorodky ostrotlamé – gold molly

 1. Tyto rybičky se dobře cítí ve středně velkých akváriích. Rybky druhu gold Molly mohou spokojeně žít v nádrži o velikosti zhruba 80 litrů.
 2. Tyto rybky produkují více odpadních látek, takže je nutné akvárium čistit každý týden.
 3. Živorodky si velmi dobře rozumí s přírodní výzdobou, která napodobuje tropické řeky, jež obývají ve volné přírodě. To znamená přidat do akvária spoustu rostlin a hodně míst, kde mohou hledat úkryt.
 4. Na dno nádrže přidejte pískový nebo štěrkový substrát. Rybky tráví většinu času ve střední a horní části vodního sloupce. Dole u substrátu nebudou trávit příliš mnoho času.
 5. Nezapomeňte rybkám do akvária přidat i kameny, jeskyně a naplavené dřevo. Tyto předměty poskytnou rybkám další úkryt. Navíc se na nich mohou vyvíjet řasy, kterými se mohou živorodky živit.
 6. Jednou z věcí, kterou budete potřebovat, je silný filtrační systém, a to zejména kvůli jejich vysoké míře odpadu. Malá skupina může snadno zvýšit hladinu amoniaku a dusičnanů na nezdravou úroveň.
 7. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout nemocem u těchto rybiček, je sledovat stav vody. Důležité je také měnit 25 až 35 % vody týdně, aby se nezvyšovala hladina amoniaku a dusičnanů.
 8. Ryby Gold Molly konzumují převážně rostlinnou potravu. Ačkoli nejsou považovány za velké jedlíky řas, rády a často si na nich pochutnávají. Můžete je najít, jak ji svými rty seškrabují z kamenů, dřeva a skla.
 9. Živorodkám můžete dopřát také blanšírovanou zeleninu, jako je salát, špenát a cuketa. Přijímají však i potravy s vysokým obsahem bílkovin, jako je živé nebo mražené krmivo.
 10. Gold Molly jsou hejnové ryby, takže potřebují být v přítomnosti ostatních, aby se cítily dobře. Měli byste chovat skupinu alespoň čtyř rybek. Ještě větší skupina je lepší, pokud to kapacita vašeho akvária umožňuje.
 11. Jediný případ, kdy se můžete setkat s agresivitou, je, pokud chováte samce. Samci mohou samice obtěžovat, ale toto chování se zhoršuje pouze v případě, že jsou vhodné podmínky pro rozmnožování.

Základní informace

 • Český název: Živorodka ostrotlamá (var. Gold Molly)
 • Latinský název: Poecilia sphenops
 • Čeleď: Živorodkovité – Poeciliidae
 • Původ: Střední a Jižní Amerika
 • Maximální velikost: 5-8 cm
 • Vhodná teplota: 24-28 °C
 • Potrava: Všežravec, upřednostňuje rostlinnou potravu
 • Doporučené PH: 6-8,5
 • Doporučená tvrdost vody: 10-30° dGH
 • Agresivita: Klidná a mírumilovná ryba

Charakteristika

Tyto ryby mají zploštělé tělo s hlavou trojúhelníkového tvaru. Tělo je široké uprostřed a zužuje se do úzké špičky u čenichu. Na druhém konci se tělo mírně zužuje směrem k základně vějířovitého ocasu. Tato vykřížená rybka je mírumilovná a nenáročná. Nemusí se dbát na tvrdost vody. Protože je živorodka, produkuje více odpadních látek, proto se akvárium čistí jedenkrát za týden. Rybka má ráda dostatek rostlin a úkrytů.

Pohlavní dimorfismus

Samce a samice živorodky Gold Molly lze poměrně snadno rozlišit. Samci jsou obvykle menší a mají špičatou řitní ploutev. Řitní ploutev samic je široká a vějířovitá. Mnoho samic má také viditelnou „gravidní“ skvrnu, v níž drží mláďata během březosti.

Rozmnožování

Rozmnožování u rybek Gold Molly je velice snadné. Po porodu, který se koná čtyři měsíce po oplození, porodí samice 20-40 mláďat. Ty hned protrhnou blánu a žerou živou potravu.

Často kladené dotazy

❓Množí se Gold Molly snadno?

Ano, chov rybičky Gold Molly je nesmírně zajímavý a pro zájemce zábavný. A nejen to, množí se hodně! Zdravé rybky mohou během svého života několikrát vyvést nový potěr. Často k tomu dochází bez zásahu člověka. (Zdroj)

❓Jak dlouho žijí rybičky Gold Molly?

Živorodky Gold Molly jsou odolné a aktivní, a pokud mají správné podmínky, dožívají se 3-4 let. Za tu dobu vyprodukují až tisíce mláďat. 

❓Jsou živorodky Gold Molly citlivé?

Ano, jsou citlivé na stres a neměly by být chovány v akváriích s agresivními nebo velmi aktivními rybami, které je stresují. 

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu