Kardinálka čínská: 11 tipů pro chov – charakteristika

Kardinálka čínská je hejnová rybička, která skvěle vychází s podobně malými a mírumilovnými rybkami. Když budou mít tmavé dno nádrže, tak její barvy krásně vyniknou. 

Tipy pro chov kardinálky čínské

 1. Samci jsou štíhlejší a barevnější než samice. Samice připravené ke tření mají plnější břicho.
 2.  Kardinálky čínské je třeba chovat v hejnech, nejlépe v počtu šesti a více kusů. Pokud jsou chovány jednotlivě, mají tendenci ztrácet barvu a většinu času se skrývají. 
 3. Jsou mírumilovné a dobře se hodí k jiným malým mírumilovným rybám. Vyhněte se větším rybkám v nádrži, protože ti budou mít tendenci kardinálky čínské sežrat. Totéž platí pro všechny agresivní druhy.
 4. Při správném teplotním režimu je tento druh ryby velmi odolný a vhodný pro začínajícího chovatele. Ačkoli je nenáročný, pokud jde o kvalitu vody, nesnáší dobře příliš horkou vodu. 
 5. Doporučuje se rybky po tření odlovit do jiné nádrže pro případ, že by chtěly své jikry pojídat.
 6. Substrát v nádrži kardinálky čínské by měl být jemný a tmavší, s dostatkem vegetace a také s několika kameny a naplaveným dřevem. 
 7. Ponechte rybkám volný prostor pro plavání a zajistěte tlumené osvětlení, aby lépe vynikly jejich barvy. 
 8. Kardinálka čínská se někdy chová jako rybka v jezírku, která pomáhá regulovat rozmnožování komárů. Mějte na paměti, že je nelze ponechat v jezírku v zimě.
 9. Kardinálky čínské se živí všemi druhy potravy, včetně živé, mražené a vločkové. Ve svém přirozeném prostředí jsou nenasytnými hmyzožravci. Zvláště si pochutnávají na larvách komárů, dafniích a solných krevetách.
 10. Teplota v akváriu kardinálky čínské nesmí přesahovat 24 stupňů Celsia, jinak se snižuje kvalita jejich života i životnost.
 11. Kardinálky čínské se snadno rozmnožují. Jsou to jikernačky, které se rozmnožují celoročně. Pářící se pár neposkytuje mláďatům žádnou rodičovskou péči.

Základní informace

 • Český název: Kardinálka čínská
 • Latinský název: Tanichthys albonubes
 • Čeleď: Cyprinidae (Kaprovití)
 • Původ: Jižní Čína
 • Maximální velikost: 5 cm
 • Vhodná teplota: 18-24°C
 • Potrava: všežravec
 • Doporučené PH: 6-8
 • Doporučená tvrdost vody: 5-15° dGH
 • Agresivita: mírumilovná, hejnová rybička

Charakteristika

Tato čilá rybka je světle fialová až hnědá. Je extrémně nenáročná a tak je ideální i pro začínající akvaristy. Dobře snáší nižší teploty, takže se v létě může chovat třeba i venku. Vyšší teploty než 24°C jí ale neprospívají. Pokud je rybička osamělá, ztrácí barvu a plaše se schovává. Jestliže ale máte v akváriu hejno osmi a více těchto rybiček, jsou nejen čilé, ale i hezky zbarvené. V zajetí byla vyšlechtěna také závojová a zlatohřbetá forma. Od oka až po konec ocasního stébla se táhne tenký žlutý pás, zakončený na začátku ocasní ploutve černou skvrnou. Skvrnu obkružuje směrem ke konci ploutve červené zbarvení. Šupiny mají tmavý okraj.

Pohlavní dimorfismus

Samečci jsou menší, výrazněji zbarvení a mají červeně lemovanou tlamku. Samičky jsou o něco větší a plnější v bříšku.

Často kladené dotazy

❓Jak rychle se kardinálky čínské rozmnožují?

Kardinálky se rozmnožují překvapivě rychle, a to každé čtyři až pět dní. Některé z nich kladou až 700 jiker na jedno tření, takže se vaše nádrž může rychle zaplnit. 

❓Potřebují kardinálky čínské v akváriu další rybky?

Vždy by se měly chovat ve skupinách alespoň po pěti, protože jsou to hejnové ryby, a pokud jsou chovány v menším počtu, začnou se stresovat.

❓Jak dlouho vydrží kardinálka čínská bez potravy?

V čistém a dobře okysličeném akváriu mohou volně chycené mihule přežít bez krmení i několik týdnů. To se však nedoporučuje. Pokud je to možné, krmte je dvakrát denně, i když některé mohou vyžadovat krmení pouze jednou za 2 až 3 dny (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu