Pancéřníček zelený: 11 tipů pro chov – charakteristika

Pancéřníček zelený je malá a mírumilovná rybička, která se zdržuje hlavně u dna nádrže. Patří mezi hejnové rybičky, v nádrži má rád dostatek úkrytů.

Tipy pro chov pancéřníčka zeleného

  1. Pancéřníčci zelení jsou hejnové ryby. Chovejte je tedy ve skupinách po nejméně pěti rybkách. 
  2. Mezi vhodné kolegy pancéřníčka v nádrži může patřit většina druhů ze společenské nádrže, pokud nejsou agresivní a mají přátelskou povahu. Vhodnými společníky mohou být například tetry nebo mečovky. 
  3. Tyto rybky rády hrabou v substrátu a hledají potravu. Abyste předešli podráždění jejich ostnů, používejte jako substrát drobný štěrk nebo písek s hladkými okraji. 
  4. Bývají plaché, a proto by měly mít k dispozici úkryty (nejlépe dřevěné nebo kamenné) a také plovoucí rostliny, které tlumí osvětlení. 
  5. Rybky dávají přednost nízké hladině vody podobné mělkým vodám u břehů přítoků Amazonky, které jsou jejich původním prostředím. Snažte se toto prostředí napodobit.
  6. Ve volné přírodě se pancéřníčci živí především drobnými korýši, červy a hmyzem. Jsou všežraví a přijímají vše od vloček až po mraženou potravu. Pro udržení jejich dobrého zdraví by jim měla být nabízena různorodá potrava, včetně jejich oblíbené živé potravy: krevních červů, dafnií a solných krevet. 
  7. Pancéřníčci mají tendenci ignorovat živou potravu, která zůstává u hladiny vody. Jsou to rybky živící se u dna, což se může ukázat jako problém, protože jiné ryby mohou většinu potravy spotřebovat dříve, než se dostane ke dnu. Majitelé by měli pomocí kleští umístit potravu níže a poté v době krmení pozorně sledovat, zda pancéřníčci dostávají dostatečné množství potravy.
  8. Nádrž pro jeden pár rybiček by měla mít objem alespoň 80 litrů. Čím víc rybiček, tím je potřeba větší nádrž. 
  9. Pokud rybičky nebudete chovat v hejnu, pak to půjde znát na jejich kvalitě i délce života.
  10. Pancéřníček zelený potřebuje mít neustálý přístup k hladině, protože částečně dýchá kyslík. 
  11. Voda v akváriu by se měla často měnit, a to zejména v době tření. V době tření rybek je nutné vyměnit obden 20 % vody.

Základní informace

  • Český název: Pancéřníček zelený
  • Latinský název: Corydoras aeneus
  • Čeleď: Sumci – Callichthyidae (Pancéřníčkovití)
  • Původ: Jižní Amerika
  • Maximální velikost: do 6-7 cm
  • Vhodná teplota: 18- 26 °C
  • Potrava: Všežravec-řasy, zbytky rostlin, zelenina, patentky, potravu přijímá především ze dna
  • Doporučené PH: 6,2-8,0
  • Doporučená tvrdost vody: 4-25°dKH
  • Agresivita: Klidná, mírumilovná rybička

Charakteristika

Pancéřníčci zelení jsou velmi aktivní rybky. Zdržují se u dna, cítí se dobře ve společenském akváriu. Nechovejte je v příliš teplé vodě. Potravu přijímají téměř vždy ze dna, proto použijte jemný štěrk. Kvůli střevnímu dýchání potřebují neustálý přístup k vodní hladině. U této hejnové ryby je lepší chovat více samečků než samiček.

Rybky přes den rády vyhledávají úkryty v jeskyních. Říká se jim „popeláři“ protože vyjídají zbytky potravy, kterou ostatní rybičky nesežerou. Pancéřníčci se neumí prosadit ve společnosti ryb, proto je chovejte pouze s mírumilovnými rybkami. Je nutné, aby byl na dně jemný substrát, jinak si poraní citlivé vousky a může tak propuknout infekce. Ocení větší množství úkrytů a čistou, často měněnou vodu. Pancéřníčci jsou ideální rybky dna pro začínajícího akvaristu.

Pohlavní dimorfismus

Samci bývají menší a štíhlejší než samice, zejména při pohledu shora. Samice je větší díky zaoblenější břišní partii.

Rozmnožování

Pro úspěšný odchov je nejlepší zařídit vytírací nádrž o objemu 25-30 litrů. Ideální poměr pro tření je 2 samečci a 1 samička. Voda by měla mít teplotu cca 24°C. Před třením je třeba rybky dobře krmit, aby se samičky dobře zaplnily jikrami. Ke tření dochází večer, klasickým způsobem. Samičky vypouštějí jikry, které lepí kdekoli v nádrži, po výtěru je dobré rodiče odlovit. V dobře ošetřené vodě se potěr líhne do 4 dnů. Tyto rybky pohlavně dospívají asi po roce.

Často kladené dotazy

❓Jak dlouho žijí pancéřníčci zelení?

Dobře opečovávaný pancéřníček se v domácím akváriu dožije bez problémů 10 let a není neobvyklé, že žije i podstatně déle. Je však nutné se o rybičky starat a hlavně je chovat v hejnu.

❓Dávají pancéřníčci přednost písku nebo štěrku?

Pancéřníčci zelení mají ostny nebo vousky, které jim pomáhají najít potravu, takže dávají přednost hladkému písku nebo jemnému štěrku. V žádném případě nesmí být substrát hrubý (Zdroj).

❓Jsou pancéřníčci agresivní?

Ne. Pancéřníčci zelení jsou drobné rybky, které jsou mírumilovné a nepřekáží jiným rybkám. Nepředstavují pro ně žádnou hrozbu.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu