30 zajímavostí o psech, které jste určitě nevěděli

Psi jsou snad nejoblíbenější zvířata na světě. Jejich klíčové vlastnosti, jako je věrnost a přátelskost, je již dlouho definují jako dokonalého společníka člověka. Rozhodně se však s nimi pojí víc než jen titul „nejlepšího přítele člověka“ a existuje několik věcí, o kterých možná nevíte. Proto jsme zapátrali a pro vaši zajímavost (a pobavení) shromáždili několik zajímavostí o psech, které jste určitě nevěděli!

Obsah článku

1) U štěněte můžete zjistit, jak velké bude v dospělosti

Štěňata dorůstají poloviny své tělesné hmotnosti kolem 4 až 5 měsíců. To dává vašemu veterináři a vám dobrou představu o tom, jak velké bude v dospělosti! 

2) Chrt je nejrychlejším plemenem 

Nejrychlejším plemenem je chrt. Je známo, že dosahují rekordní rychlosti 70 km za hodinu. 

3) Nejstarší psí plemeno pochází z Egypta

Nejstarším psím plemenem je saluki. Stejně jako nejstarší plemeno koček i saluki pochází ze starověkého Egypta z doby kolem roku 329. před naším letopočtem.

4) Dalmatini se rodí zcela bílí

Dalmatini se rodí zcela bílí. S přibývajícím věkem se jim začínají objevovat skvrny, které toto plemeno proslavily. 

5) Aljašský malamut snese extrémní teploty

Aljašský malamut je nejen nejstarším pracovním tažným psem, ale je také stavěn tak, aby vydržel arktické teploty až -56 °C. Ano, 56 stupňů pod nulou. 

6) Psi mohou odhalit rakovinu

Psi mohou být vycvičeni k odhalování rakoviny u lidí. A to je pořádně užitečný psí koníček!

7) Mastifové měli využití už ve starém Římě

Ve starém Římě nosili mastifové brnění a byli používáni k útokům na jízdní rytíře. 

8) Psi jsou ve smečce přirozeně submisivní

Psi jsou přirozeně submisivní vůči všem tvorům s vyšším postavením ve smečce. Tedy i vůči domácí kočce! 

9) Psi mají tři oční víčka

Psi mají tři oční víčka. Třetí víčko slouží k udržení očního maziva. 

10) Psi nejspíš mohou za legendy o vlkodlacích

Po pádu Římské říše se lidé více starali o své přežití, takže chov a výcvik psů nebyl prioritou. V této době se smečky psů běžně proháněly po ulicích a děsily občany. Předpokládá se, že díky tomu vznikly legendy o vlkodlacích. 

11) Výcvik pátracích a záchranářských psů stojí až 250 000 Kč

Nejúspěšnějším pátracím a záchranářským psem světa byl bernardýn jménem Barry. Narodil se v roce 1800, během 12 let zachránil asi 40 lidí a stal se švýcarským národním hrdinou! 

12) Bloodhound může pomáhat s důkazy u soudu

Pes plemene bloodhound je tak zdatný ve stopování pachů, že výsledky jeho stopování mohou být použity jako důkaz u soudu. 

13) V Německu se jako v první zemi začali cvičit vodicí psi 

Německo bylo první zemí, kde se po první světové válce začali cvičit vodicí psi jako pomoc postiženým veteránům. V roce 1916 otevřeli v německém Oldenburgu první školu pro vodicí psy na světě. 

14) Střih pudla má svůj význam

Ikonický střih pudla byl původně zaveden, aby pomohl přirozeným plaveckým schopnostem plemene, protože se předpokládalo, že bambule zvyšují vztlak. 

15) Psi se při spánku schoulí do klubíčka, aby se chránili

Psi se při spánku stočí do klubíčka, aby chránili své životně důležité orgány a zůstali v teple. Je to základní instinkt, který jim zůstal z dob, kdy žili v divočině. 

16) Psi nevidí jen černobíle

Navzdory všeobecnému přesvědčení psi nevidí jen černobíle. Tím spíše nevidí stejné barvy tak živě jako lidé. 

17) Nejčastější psí onemocnění je obezita

Obezita je u psů zdravotním problémem číslo jedna. To je dost podobné, jako u lidí.

18) Psi mají za špatného osvětlení lepší vidění

Psi mají lepší vidění za špatného osvětlení ze dvou důvodů. V očích mají více tyčinek citlivých na světlo než čípků detekujících barvy a jejich zornice jsou větší, což do oka propouští více světla.

19) Německý ovčák se podobá vlkovi nejvíc z evropských plemen

Ze všech evropských plemen psů se německý ovčák nejvíce podobá vlkovi, protože se kdysi nazýval alsaský vlčák. 

20) Některá plemena psů mají z neznámých důvodů fialový jazyk

Čínský čau-čau a šarpej jsou jediní dva psi, kteří se vyznačují černým/fialovým jazykem. Příčina tohoto jevu je dosud neznámá! 

21) Malí psi mají vysokou tepovou frekvenci 

Průměrná klidová tepová frekvence malého psa je přibližně 120 tepů za minutu, což je asi o 50 % více než u člověka, který má 70 tepů za minutu.

22) Na prvním místě nejhůře cvičitelných psů je akita

Akita je na prvním místě v žebříčku nejobtížněji cvičitelných plemen, protože má silnou vůli, tvrdohlavou povahu a byla vyšlechtěna k lovu velké zvěře, jako jsou losi a medvědi. Dalšími psy, které je těžké vycvičit, jsou čau-čau, šarpej, aljašský malamut a rotvajler. Všichni pracovní psi byli víceméně vyšlechtěni k samostatnému rozhodování a myšlení. Skvělá vlastnost, když jim musíte svěřit rozhodování, ale když potřebujete, aby byli poslušní, je to úplně jiný příběh. 

23) Toulaví psi v Rusku se naučili jezdit metrem

Toulaví psi v Rusku se naučili jezdit složitým systémem metra a vystupovat na určitých zastávkách při hledání potravy. 

24) Pohled do očí psa vás udělá šťastnými

Chcete důkaz toho, že pes je skutečně nejlepší přítel člověka? Pohlazení psa a pohled do jeho očí uvolňuje oxytocin (tj. „hormon lásky“) nejen u vás, ale i u něj. 

25) Vykastrovaní psi mají delší život

Psi, kteří byli vykastrováni, žijí déle než psi, kteří jsou intaktní. A to je skvělý způsob, jak se svým nejlepším přítelem strávit více času a jemu tak prodloužit život.                      

26) Pes dokáže vycítit lidské pocity

Váš pes cítí vaše pocity. Ve skutečnosti má váš pes přibližně 100 000 krát lepší čich než vy. Nemělo by vás tedy šokovat, že ve skutečnosti cítí věci, jako je strach. Když se člověk bojí, potí se a pes je schopen tuto změnu snadno zachytit. 

27) Psa uklidňuje váš pach po dobu vaší nepřítomnosti

Máte psa, který trpí separační úzkostí? Zkuste mu nechat nějaké oblečení, které jste měli na sobě. Bylo prokázáno, že vůně, kterou na oblečení zanecháte, může pomoci zmírnit úzkost z odloučení vašeho psa.                                                                                    

28) Pes vykonává potřebu v souladu s magnetickým polem Země

Když si váš pes pečlivě vybírá ideální místo k vykonání potřeby, je to proto, že raději chodí kakat v souladu s magnetickým polem Země. 

29) Na světě je skutečně hodně toulavých psů

Na světě žije přibližně 600 milionů psů. Odhaduje se, že téměř 400 milionů z nich jsou toulaví psi. 

30) První pes žil nejspíš už před více než 30 tisíci lety

Vědci se domnívají, že první známý pes na světě žil před 31 700 lety. Tento prehistorický pes se podobal velkému sibiřskému huskymu.

Nejčastější dotazy

Proč mě můj pes chrání, když spím?

Zamyslete se – instinktem vašeho psa je chránit. Dá vám okamžitě vědět, pokud je něco v nepořádku, zatímco vy spíte. I když to může být pro příliš ochranářské nebo citlivé psy problematické, mnoho lidí zjistí, že vědomí, že je jejich pes chrání, jim pomáhá spát klidněji.

Proč psi vzdychají?

Psi vyjadřují potěšení, štěstí, vzrušení a sounáležitost prostřednictvím vokalizace. Nejčastějšími zvuky vyjadřujícími potěšení jsou sténání a vzdychání, ačkoli psi ke sdělení štěstí používají také kňučení a vrčení. U štěňat je velmi časté tiché sténání, které je známkou spokojenosti.

Mají psi rádi tiché hlasy?

Měkký a uklidňující (nízká hlasitost, vysoký tón) – uklidňující tón hlasu vyjadřuje náklonnost a péči a často se používá při sbližování se psem. Vzpomeňte si, jak zníte, když se snažíte utěšit dítě.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu