Levatka ostrá: 11 tipů pro chov – charakteristika

Levatka ostrá je velice nenáročný plž, který se o sebe postará sám a přizpůsobí se jakýmkoliv podmínkám v akváriu. Levatky ve velkém počtu silně znečišťují vodu.

Tipy pro chov levatky ostré

  1. Tito plži jsou všežraví. Živí se řasami, diatomy, mrtvou a rozkládající se organickou hmotou (masem, hmyzem, zeleninou nebo rostlinami) a zbytky potravy pro ryby nebo krevety (pelety, vločky, řasové oplatky atd.).
  2. Levatky ostré slouží jako indikátor potravní rovnováhy ve vaší nádrži. 
  3. Vápník je pro plže pravděpodobně nejdůležitější. Stejně jako všichni plži jsou i levatky závislé na vápníku, který jim zajišťuje růst jejich ulity. Jejich přežití je velmi závislé na dostupnosti vápníku, přičemž v prostředí s nízkým obsahem vápníku vykazují sníženou rychlost růstu, přežití a reprodukční výkonnost.
  4. Ve volné přírodě přežívají i v průmyslově znečištěných vodách. Jsou velmi odolní a nenároční na tvrdost vody, teplotu a pH. 
  5. Jedním z problémů s levatkami je, že mohou časem ucpat sání filtru nebo jiné části filtru. Pokud tedy máte hodně plžů, čas od času je zkontrolujte.
  6. Tito plži silně znečišťují kvalitu vody. Pokud máte větší množství levatek, pak je nutné častěji čistit nádrž.
  7. Levatky ostré jsou citlivé na chemikálie a všechny přípravky s obsahem mědi.
  8. Šneci likvidují v akváriu řasy, mladé levatky mohou požírat i uhynulé části jemnolistých rostlin.
  9. Co se týče velikosti nádrže, levatky nemají žádné preference. Mohou přežít v malých nádržích o objemu pěti litrů i v obrovských jezírkách. Díky své malé velikosti jsou bez ohledu na to docela přizpůsobiví.
  10. Obecně tito plži dávají přednost teplým vodám s malým nebo žádným prouděním. Většinou jsou však nenároční. Díky tomu se můžete místo levatek věnovat jiným živočichům v akváriu. 
  11. Neuvidíte je prohrabávat se pískem jako jiné plže. Mohou se schovávat v dekoru a přikrývat se měkkým substrátem, ale nepronikají na dno nádrže.

Základní informace

  • Český název: Levatka ostrá
  • Latinský název: Physa acuta
  • Čeleď: Physidae (Levatkovití)
  • Původ: Evropa, Severní Amerika
  • Maximální velikost: Do 2 cm
  • Vhodná teplota: 15-30°C
  • Doporučené PH: 5-20°dGH
  • Doporučená tvrdost vody: 5 – 15 °dGH
  • Agresivita: mírumilovná – žravá

Charakteristika

Jeden z nejméně oblíbených šneků. Ulita oválného tvaru protažená do špičky. Barva ulity je různá – od žluté až po tmavě hnědou nebo černou. Větší šneci okusují rostliny, pokud nemají dostatek odumřelých rostlin, doporučuje se větší šneky odlovit. Levatka produkuje velké množství výkalu, snadno může dojít ke zhoršení kvality vody.

Pohlavní dimorfismus

Tito plži jsou současně hermafroditní sladkovodní plži s orgánem pro ukládání spermií. To znamená, že mají samčí i samičí rozmnožovací orgány a mohou se rozmnožovat jak vnitřním samooplozením, tak křížovým oplozením.

Rozmnožování

Velká schopnost reprodukce. Levatka klade vajíčka všude (rostliny, kameny, sklo) z vajíček se do po pár dnech líhnou šneci schopni sníst vše co najdou.

Často kladené dotazy

❓Jsou levatky ostré bezpečné pro rostliny?

Ano, levatky jsou bezpečné pro rostliny. Nedotknou se žádné zdravé rostliny v nádrži. Jednoduše nežerou zdravý, živý rostlinný materiál (Zdroj).

❓Potřebují levatky ostré v nádrži rostliny?

Ano, levatky v akváriu ocení rostliny a další dekory, díky kterým se nebudou nudit. K životu potřebují řasy.

❓Vyžadují levatky ostré v akváriu určité parametry?

Ne, levatky jsou velmi přizpůsobivé. Nemají vysoké nároky na kvalitu ani teplotu vody.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu