10 nejlínějších plemen psů pro lenochy: gaučový pes

Pořídit si psa je to nejlepší, co můžete udělat. Bude vám věrný, nikdy se nebudete cítit sami a stále u sebe budete mít parťáka, který vás vidí jako nejlepšího člověka na světě. Hodně psů ale potřebuje ještě jednu věc, a tou je pohyb. Hodně pohybu. A tak není divu, že lidé občas shání taková plemena psů, kteří jsou přinejmenším stejně líní, jako jejich budoucí páníčci. Podívejte se na 10 nejlínějších plemen psů, kteří se s vámi budou s radostí válet na gauči.

1) Anglický buldok

Anglický buldok je líný tak nějak už od pohledu. Má mohutnou postavu, ale malý, a tak se skvěle hodí i do bytu. Hlavně však má krátký, vtlačený nos, kvůli kterému si příliš aktivní život ani nemůže dovolit. Jeho oblíbenými činnostmi je konzumace oblíbených psích jídel a povalování se s páníčkem u televize. Stačí mu krátká a klidná procházka po parku, a to klidně i s dětmi, jelikož anglický buldok je velmi mírumilovné plemeno. Jen pozor, možná budou v noci trochu chrápat! (Zdroj)

2) Bišonek

Bišonek je krásné a velmi oblíbené plemeno, které sice dostane krátký příval energie, ten se však vyřeší několika kratšími procházkami denně, po kterých se za vámi schoulí na pohovku a bude odpočívat. Bišonci se před svými páníčky rádi předvádí, ale ještě raději spí! Výcvik u bišonků bude hračka, stejně jako u všech plemen potřebuje páníček základní výcvik dávku trpělivosti. Pokud budete bišonka pravidelně koupat, česat a v salonu nechávat ho stříhat, pak se vám odmění krásnou srstí, která nebude línat.

3) Jezevčík

Jezevčík má krátké nohy a tak je pochopitelné, že ho na dlouhé běhání po parku příliš neužije. Mnohem raději se vám schoulí na klíně a bude si užívat vaše teplo a lásku, které mu dáte. Jezevčíkovi bohatě stačí, když mu pořídíte míček, který mu sem tam budete házet. Po hrátkách si zase s radostí půjde zdřímnout. Jezevčík však není příliš rodinný typ a děti nemusí přijmout. V minulosti byli jezevčíci vycvičeni k lovu a proto by dětské pobíhání mohl brát jako hrozbu či nebezpečí.

4) Bostonský teriér

Bostonský teriér je snadno cvičitelné plemeno, které se vám plně přizpůsobí. Chcete se válet? Není problém! Chcete jít na procházku do lesa? S radostí se přidá! Bostonský teriér však není náročný, stačí mu chvilka venku a doma si užije dostatek zábavy s kousací hračkou. Ta ho dokáže zabavit klidně i na celé hodiny. 

5) Francouzský buldoček

Francouzský buldoček má také krátký a vtlačený nos, kvůli kterému z něj sportovec určitě nebude. Kromě toho také téměř neštěkají a nelínají. Jsou to psi pro jednoho majitele, ideální pro lidi žijící v bytech a starší lidi. Tito inteligentní psi jsou velmi přizpůsobiví a vycházet budou s dospělými i dětmi. A kromě toho jsou taky pořádně vtipní! (Zdroj)

6) Jorkšírský teriér

Jorkšíři jsou malí psi s postojem velkého psa. Jsou přátelští, ale budou prosazovat svou dominanci nad vším, co přijde do jejich domova, proto nemusí jen tak s každým vycházet. V interiéru jsou velmi energičtí a rádi se prohánějí po domě. Při těchto krátkých výpadech spálí spoustu své energie, takže jorkšíři vyžadují jen krátké procházky několikrát denně. Milují pobyt s lidmi a nesnášejí samotu, což znamená, že nejsou vhodnými psy pro dlouhodobé opuštění. 

7) Pomeranian

Čiperní a ostražití pomeranianci věnují velkou pozornost světu kolem sebe. Tento lišácký špic může být trochu panovačný, proto je na místě výcvik poslušnosti. Mentalita velkého psa v malém psovi je vlastnost, kterou většina pomeranianů často projevuje. Pomeraniani nepochybně patří k nejlínějším psím plemenům a jsou také hlasití hlídací psi, kteří vám určitě dají vědět, pokud se k vám něco blíží. (Zdroj)

8) Maltézský psík

Takzvaný maltézáček se parádně hodí do bytu. Vyžaduje minimum pohybu a proto se hodí k páníčkům podobného životního stylu. A jelikož jeho srst není tvořena podsadou, tak téměř nelínají a můžou si ho pořídit také alergici. Toto plemeno patří mezi velmi mírně temperamentní psy. Dobře si poradí s výcvikem, ale je třeba ho socializovat již v útlém věku, aby se zajistilo, že nebude dravý k cizím lidem nebo jiným zvířatům. Mají tendenci velmi dobře vycházet i s kočkami.

9) Čivava

Čivava je vskutku maličké plemeno, které toho se svými miniaturními nožičkami až tolik nenaběhá. Pokud s ním zajdete na klasickou a pro vás pomalou procházku, pro ni to může být dostatečný pohyb. Potřebují jen minimální péči a pohyb, perfektně se tedy hodí do bytu, ke starším lidem a všem, kteří mají línější životní styl.

10) Mops 

Mops je skvělý rodinný pes, který vychází s cizími lidmi i jinými zvířaty. Díky své malé velikosti jsou ideální pro život v bytě a ve městě. I tento pes trpí malým nosem, který mu nedovoluje velké aktivity. Potřebuje jen krátké procházky kolem bloku. Nemyslete si, že život s mopsíkem je jen pohoda. Tito okouzlující psí umí totiž i pěkně zlobit. Na dlouhé procházky sice nemusíte, ale počítejte s tím, že se mu budete doma věnovat, nebo mu alespoň pořídíte plno hraček. Bude vás neustále rozesmívat, ale mops není ideálním plemenem pro majitele domácích mazlíčků, kteří tráví hodně času mimo domov.

Jak zabavit pejska doma?

Pokud nechcete nebo nemůžete chodit na časté procházky se psem, na kterých vybije svou energii, nezapomeňte, že mu to nějak musíte vynahradit. Tady je několik tipů, jak na to:

  1. Kousací hračky: Kousací hračky by žádnému pejskovi neměly chybět. Když se bude nudit, začne hračku kousat a tím si mimo jiné také posílí čelist. Někteří pejsci však zpočátku nemusí hračku chápat a vy jej musíte naučit, že je určená k hraní.
  1. Interaktivní hry: Váš mazlíček potřebuje trénovat mozek a k tomu jsou skvělé interaktivní hry a různé hlavolamy, do kterých se většinou nasypou pamlsky a pejsek už musí sám přijít na to, jak je dostat ven.
  1. Žvýkací živočišné kosti: Pokud pejsek nemá vždy náladu na hračky, rozhodně bude mít náladu na voňavé žvýkací kosti, které se vyrábí třeba z buvolí kůže. Existuje mnoho druhů od vepřového kolene až po vepřové uši. Rozhodně však pejskovi kosti dávejte pouze v době, kdy jste přítomni. Jinak se může stát nehoda, která může skončit až udušením.

Často kladené dotazy

Jsou také někteří velcí psi líní?

To rozhodně ano. Někteří obrovští psi jako je například novofundland nebo bernardýn mají sice váhu podobnou dospělé ženě, vyžadují však hlavně spoustu lásky. Pohyb je až na vedlejší koleji a ačkoliv milují mít pro sebe celou zahradu, časté procházky mimo domov až tolik nevyžadují.

Mají psi (tak jako lidé) dny, kdy se jim vůbec nic nechce? 

Ano, každý pes se občas chce jen válet a nevyjít z bytu, podobně jako je tomu u lidí. Spousta páníčků si lenosti svých mazlíčků všímá třeba když potřebuje pejska vyvenčit brzy ráno a nebo když venku prší. To mají co dělat, aby je vůbec dostali z vyhřátého gauče. Pokud však delší dobu nejeví žádný zájem o procházky a pohyb, měli byste zajít na veterinu. 

Jsou líní psi opravdu líní celoročně?

Většinou ano. Záleží na každém pejskovi individuálně, přece i každý člověk je jiný. Většině líných plemen stačí tři až čtyři krátké procházky kolem bloku na vykonání potřeby a pak se zase s radostí oddají odpočinku. V létě jsou psi také přirozeně línější, jelikož horko jim nedělá dobře. Nezapomínejte však na hračky, aby se pes vždy mohl doma zabavit.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.7/5 - (76 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu