Tetra žhavá je mírumilovná hejnová rybička, která má nejraději rybky vlastního druhu. Jsou náročnější na kvalitu vody, ale i tak jsou vhodné pro začátečníky.
Tipy pro chov tetry žhavé
- Tetry žravé mají rády svůj druh. Chovejte je ve skupinách nejméně po šesti nebo více jedincích. Můžete je chovat i s jinými malými mírumilovnými rybkami. Přestože patří mezi hejnové ryby, obvykle se s jinými druhy do hejna nehrnou.
- Dejte si pozor na rybky, které jsou extrémně aktivní, protože by jejich přítomnost v akváriu mohla být pro tetry žhavé nadměrně stresující.
- Teplota vody v akváriu by se měla pohybovat od 23 do 28 stupňů Celsia.
- Vyvarujte se chování malého počtu rybek. Tetry žhavé by mohly kvůli zvýšenému stresu snadno onemocnět.
- Tetry žhavé mají rády dostatek místa pro plavání, plovoucí rostliny a třísloviny.
- Tetry žhavé jsou všežravé, takže přijímají všechny druhy potravy. Důležité je krmit potravou malých rozměrů a stravu obměňovat. Kromě živé potravy ochotně přijímají i vločky, lyofilizovanou a mraženou potravu.
- Tetry zřídkakdy přijímají potravu, která spadla na dno, proto krmte často malým množstvím, na rozdíl od méně častých velkých krmení.
- Jestliže chcete chovat rybky, pak mějte na paměti, že jikry teter žravých jsou extrémně citlivé na světlo, proto udržujte chovnou nádrž tmavou.
- Rybka se dožívá 4-6 let, ale délka jejího života hodně závisí na kvalitě péče, kterou jí dopřejete.
- Potěr je velmi citlivý na zvýšený obsah dusičnanů.
- Těmto rybkám vyměňujte každý týden alespoň 30 % vody v akváriu, abyste je udrželi šťastné, zdravé a spokojené.
Základní informace
- Český název: Tetra žhavá
- Latinský název: Hemigrammus erythrozonus
- Čeleď: Trnobřichovité – Characidae (Tetrovití)
- Původ: Guyana (Guayana)
- Maximální velikost: 4 cm
- Vhodná teplota: 22-27°C
- Potrava: všežravec
- Doporučené PH: 6-7,5
- Doporučená tvrdost vody: 6-15° dGH
- Agresivita: mírumilovná, společenská, hejnová rybička
Charakteristika
Tělo této rybky je průsvitné. V akváriu mají rády plovoucí rostliny a dostatek úkrytů. Středem těla, od duhovky oka až po základnu ocasní ploutve této překrásné tetry se táhne svítivý zlato červený pás. Akvárium je potřeba pravidelně udržovat v čistotě, protože přítomné dusitany a dusičnany rybkám zkracují život. Dobrou kondici podpoříme podáváním živých buchanek, hrotnatek nebo jikrami kapra obecného.
Pohlavní dimorfismus
Samice teter žhavých mají větší tělo a jsou baculatější než samci. Samci jsou obecně menší a štíhlejší, zejména v oblasti břicha. Břicho je u samic zaoblenější.
Rozmnožování
Nejvhodnější věk na rozmnožování tetry žhavé je 7 až 9 měsíců. Nejčastěji třeme rybky v párech. Do třecí nádrže rybky vypouštíme zpravidla navečer. Tření můžeme opakovat po dvou až třech týdnech. Dříve bylo obtížné přimět rybky, aby se třely v akváriu, dnes už se ale tak přizpůsobily, že to není nijak náročné. V měkké a mírně kyselé vodě (nesmí obsahovat uhličitany!) se vytírají na jemnolisté rostliny. Rybky se při tření rychlým pohybem otáčejí bříškem vzhůru. Asi do dne se líhne potěr, který se do týdne rozplave. Malé rybičky jsou citlivé na dusičnany, proto je potřeba častá částečná výměna vody.
Často kladené dotazy
❓Mohu tetry žravé krmit jen jednou denně?
Rybičky byste měli krmit dvakrát až třikrát denně. Stačí několik vloček na rybu. Ryby by měly všechno krmivo sníst do dvou minut.
❓Kolik teter žhavých by mělo být chováno pohromadě?
Protože se jedná o hejnové ryby, musíte chovat alespoň šest kusů, ideálně však ještě více.
❓Jsou tetry žhavé agresivní?
Tetry žhavé jsou velmi mírumilovné a určitě nejsou agresivní.