20 důvodů, proč si (ne)pořizovat bojovnici pestrou

Bojovnice pestrá je sladkovodní paprskoploutvá ryba z podřádu labyrintky a čeledi guramovití.Pochází z povodí řeky Mekong v jihovýchodní Asii a také z Thajska a Vietnamu. Dorůstá do velikosti 6-7 cm a je to jedna z nejkrásnějších sladkovodních ryb, které můžeme snadno chovat doma. Má nadžaberní orgán, tzv. labyrint, který umožňuje dýchání vzdušného kyslíku a život v teplých, stojatých a špatně okysličených vodách. Stala se první tropickou rybou, která se začala chovat v akváriích. 

DEVĚT důvodů, proč si nepořídit bojovnici pestrou

 • Bojovnici (Bettu) nemůžete chovat v akvárium (bettáriu) s dalšíma bojovnicema. Jsou velmi agresivní a proto by se měli chovat samostatně. Takže, pokud si chcete pořídit bojovnici, zapomeňte na velké akvárium s hejnem ryb. 
 • Ačkoliv často vidíme bojovnice ve velmi malých akváriích, tak pro správný chov je potřeba alespoň 30-40 L akvárium (v případě kulatého akvária musí být velikost ještě větší), filtr na vodu, topítko, rostliny do akvária atd.
 • Pokud chcete zvířátko, které se dožije spoustu let, tak bojovnice není pro vás. Při správné péči se většinou dožívá 3-4 let.
 •  Bývají dost náchylné na bakteriální rozpad ploutví. Projeví se vytvořením bílých míst na ploutvích, v okolí tlamy a na šupinách. Ploutve se začnou třepit a rozpadat. 
 • Bettu můžete pouze pozorovat, nezažijete s ní takovou zábavu jako třeba se psem nebo kočkou. 
 • Je nutné pravidelně měnit vodu a čistit akvárium. Čistit by se mělo alespoň 1x týdně ½ vody v akváriu. 
 • Teplota vody musí být podobná jako teplota vzduchu v místnosti, kde máte umístěné akvárium. Pokud má např. voda v akváriu 27°C a vzduch pouze 22°C může se stát, že ryba dostane zánět labyrintu. Proto musíme dbát i na správnou teplotu v místnosti a přizpůsobit ji rybě.  
 • Počáteční investice do vybavení pro rybičku je vyšší. Je potřeba pořídit akvárium a příslušenství do něj.
 • Pokud máte doma kočku, není moc vhodné si pořizovat rybičku do akvária. Pokud i přesto bettu chcete, mělo by se akvárium pořádně zabezpečit.

JEDENÁCT důvodů, proč si pořídit bojovnici pestrou

 • Je to opravdu nádherná ryba, na kterou se budete rádi dívat. Věřte mi, že je to kolikrát lepší než koukání na televizi a můžete tím zabavit i děti!
 • Nízké náklady na koupi bojovnice. Cena ryb se pohybuje v rámci stovek korun a je snadno dostupná ve zverimexech nebo na burzách. 
 • Není náročná na péči a je vhodná pro začátečníky. Stačí ji krmit 1x denně a vyměnit alespoň ½ vody v akváriu stačí 1x týdně. 
 • Můžete bez problému odjet na několik dní pryč. Při správné péči bojovnice bez problému vydrží pár dní bez jídla. 
 • Je vhodná i do menších místností nebo bytů. Nepotřebuje velké akvárium, takže nezabere moc místa. 
 • Když pomineme možný bakteriální rozpad ploutví, tak je ryba velmi odolná na nemoci a onemocní pouze slabí jedinci. 
 • Není náročná na kvalitu vody, nejdůležitější je pouze teplota vody. 
 • Může vám naopak vyhovovat, že se dožijí pouze 3-4 roky. I to má své výhody!
 • Jsou velice interaktivní a dokáží si na vás zvyknout. To znamená, že kdykoliv přijdete k jejímu akváriu, připlave k vám. 
 • Dokáže krásně zpestřit váš interiér domu nebo bytu. 
 • Pokud chce vaše dítě domácí zvířátko, tak rybička je pro začátek dobrá volba. Vzhledem k její nenáročnosti se o ni dítě dokáže dobře a snadno postarat.

Kde koupit bojovnici pestrou

Nejlepší způsob, kde bojovnici koupit je u chovatele. Ten vám poskytne důležité rady a informace o chovu této ryby a případně se na něj v budoucnu můžete obrátit s žádostí o radu. Další možností je koupit si bettu na burze, kde často prodávají i zkušení chovatelé. Některé větší zverimexy je také prodávají. Avšak ve zverimexech jsou často staré a vyřazené betty, které by vám brzy uhynuly. Proto doporučuji najít si chovatele, kteří je chovají.

Obrázky bojovnice pestré

Je několik základních druhů:

 1. Shorttail (ST) (krátký) – ocasní ploutev může být kulatá nebo půlkruhová, přírodní forma
 2. Veiltail (VT) (závoj) – nejběžnější, nahoře a dole je mírně elipticky zaoblený, konec ocasu rovný
 3. Halfmoon (HM) /půlměsíc) – ocasní ploutev by měla být polokruhovitá s úhlem 180°.
 4. Deltatail (DT) (deltovitý) – ocasní ploutev má trojúhelníkový tvar a je širší
 5. Doubletail (DT) (dvojitý ocas) – vyšlechtěná forma
 6. Crowntail (CT) (korunková ploutev) – paprsky ploutví přesahují přes okraj hřbetní, řitní a ocasní ploutve
 7. Plakat (PK)
 8.  Kombinované variety (CV)

Krmení

Je to masožravec, který se ve volné přírodě krmí malými měkkýši nebo vodním hmyzem. V zajetí proto není vhodná rostlinná strava. Ve zverimexech se pro bojovnice prodávají vhodné vločky nebo granuláty. Ty by měly obsahovat dostatečné množství živočišného proteinu, který ryby potřebují k vývoji svalstva. Betty dají přednost raději granulátu než vločkám. Nejvhodnější je však bojovnici krmit hmyzem, larvami nebo i mouchami. Pokud je však lovíte ve volné přírodě, nese to riziko přenosu nemocí. Ve zverimexech bývá běžně k dostání mražený hmyz, kterým krmí mnoho chovatelů. K dostání je mnoho druhů, z nichž jsou vhodné pro bojovnice např. patentky, koretry, černé komáří larvy, artemie, dafnie nebo cyklop.

Pokud budeme krmit jednou denně, optimální dávka pro jednu dospělou rybku je do 10 granulek. Ještě lepší je dávku rozdělit na dvě poloviční a krmit dvakrát denně. Při krmení živým nebo mraženým krmivem můžeme rybkám dopřát klidně více, tady nic nehrozí i když se to trochu přežerou.

Vhodné akvárium

Bojovnice nepotřebuje velké akvárium. Musí mít velikost minimálně 30-40l a dlouhé přibližně 50 cm. Teplota vody by měla být cca 25 °C a podobná by měla být i teplota okolního vzduchu. Optimální hodnota pH  se pohybuje mezi 5 a 7, může tedy být kyselá. Optimální tvrdost vody je mezi 5 a 15. Umělý proud rozhodně instalovat nemusíte, protože přirozeným prostředím bojovnic jsou klidné vody a právě tohle prostředí byste měli napodobit. Nesmíme zapomenout přidat do akvária rostliny, které by měly růst ze dna. Nejvhodnější jsou asijské druhy rostlin, husté rostliny, nikoli ty které plavou na hladině. Na hladině by totiž měl být prostor na tvoření hnízda z vodní pěny, který bojovnice často stavějí. Červenozelené a bílozelené rostliny poskytují rybě správné stínění. Vhodný je i mandlovník mořský, který má  antibakteriální, antiseptické účinky. Brzdí rozvoj plísní, lehce okyseluje vodu, zmírňuje stres, podporuje přirozenou imunitu, vybarvení a v neposlední řadě je pro mnohé ryby také skvělým stimulantem ke tření. Podobné pozitivní účinky mají také sušené listy banánovníku a z naší přírody se dají velmi efektivně použít např. olšové šištičky nebo rašelina. Dále můžete přidat kameny nebo dřevo jako dekoraci. Na dno akvária vysypejte kamínky případně vhodný písek. 

Je vhodné přidat do akvária filtr na vodu. Pokud jej nemáte, musíte vodu velmi často čistit. Nesmíme zapomenout na topítko, pro vyhřátí vody v akváriu. 

Říká se, že pokud si pořídíme mladou bettu, je vhodné dát jí ke stěně akvária zrcadlo. Využije se tím její agresivní potenciál, díky kterému z ní vyroste statný jedinec. Betta se totiž bude před svým odrazem „naparovat“ a její tělesná konstrukce i ploutve dorostou do lepší kvality.

Zdraví

Bojovnice není ryba náchylná na nemoci. Největší nebezpečí je napadení plísněmi nebo bakteriální rozpad ploutví. K nákaze může dojít i v případě, že filtr máte, avšak filtr není dostačující nebo je špatně nastavený. Na druhou stranu je rybka z filtru mírně ve stresu, což může v extrémním případě taktéž způsobit smrt nebo onemocnění. Aby vaše rybka měla co nejlepší zdraví, měli byste ji co nejčastěji čistit vodu od zbytků potravy nebo výkalů. Pokud se ryba letargicky zdržuje u dna akvária nebo přestane jíst, je většinou nějaký problém (nemoc, stres,..).  Zdravý jedinec proplouvá pravidelně svým revírem, chová se tedy v prostředí aktivně. Další problém u betty může být vodnatelnost. Ta je nejvíce viditelná v oblasti břicha. Na toto onemocnění není žádný pořádný lék. Dostupnými léčivy na léčbu napadení houbami jsou Maracin nebo antibiotika Tertacyclin a Ampicillin. 

Další nemocí je krupička, která se vyznačuje bílými tečkami po těle ryby, často se objevuje při oslabení organismu. 

S kým se snese? 

I když je vhodné bojovnici chovat samostatně, jsou některé druhy ryb které lze mít ve společném akváriu. Nesmí být o moc menší než je betta a naopak zase o dost větší. Ideální jsou ryby stejné velikosti s malými ploutvemi. Velké ploutve by mohla betta rybám okusovat. 

Rozmnožování

Samec betta bojovnice na hladině postaví pěnové hnízdo z pěnových bublin obalených slinami, které může být velké až 10 cm² a vysoké až 3 cm. Samičku se snaží pod hnízdo nahnat a může ji uštvat až k smrti. Proto je nezbytné, aby samička v akváriu měla možnost schovat se do úkrytů. Plůdek se vylíhne za 24 hodin. Samec se o jikry i rybky stará až do jejich rozplavání. Poté je potřeba ho z akvária odlovit. Narozené rybičky v prvních 3 dnech tráví vaječný žloutek, není je tedy potřeba krmit. Poté je krmte velmi malou potravou nebo planktonem. Rybičky do 4. týdne přijímají vzduch z vody, proto vodu v akváriu jemně provzdušňujte. Ve 4. týdnu se rybkám začne vytvářet dýchací ústrojí.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.8/5 - (72 votes)

Zdroj fotografií: Depositphotos

Podobné články

Nejnovější články na webu