15 důvodů, proč si (ne)pořizovat patterdale teriéra

Že jste o tomto plemeni ještě neslyšeli? Pravda, nepatří k nejznámějším kouskům, ale o to zajímavější toto plemeno je. Malý symptatický pes, který na první pohled vzhledem nevyniká a potkat ho na ulici, nejspíš si myslíte, že je to povedený voříšek. Tento živorodý a temperamentní teriér je však jeden z nejlepších norníku. A čeští myslivci to vědí. Jeho zápal, rychlost a inteligence je až neuvěřitelná. Pojďme si na patíka, jak mu jeho příznivci říkají, trochu více posvítit! 

DEVĚT důvodů, proč si pořizovat patterdale teriéra

 • Patík je teriér tělem i duší, zápal a nadšení mu rozhodně nechybí. Ať už jde o norování, nebo jinou aktivitu. 
 • Patík je málo známý a ještě ke všemu si můžete vybrat mezi hladkou nebo hrubou srstí a vyskytují se ve více barvách. Pravděpodobnost, že potkáte někoho se stejným psem je opravdu mizivá. 
 • Ač je to teriér každým coulem, není narozdíl od jiných, jemu podobných plemen vůbec uštěkaný. u práce se sice ozve, ale doma je naprosto klidný. 
 • Skvěle vychází s dětmi. Většinou s nimi naváže pevný vztah a potom si je i náležitě chrání.
 • Je skvělý v tom co dělá. V norování patří k těm nejlepším. K loveckému výcviku je téměř předurčen.
 • Myslivost vás nebere, ale patíka byste stejně chtěli? Patterdale teriér se většinou opravdu využívá v myslivosti, ale není to podmínkou. Pokud mu nabídnete jinou  aktivitu, obejde se i bez lovu.
 • Máte rádi pohyb a sport a rozhlížíte se po neúnavném parťákovi v praktické velikosti? Patík má neskutečnou zásobu energie a půjde s vámi klidně až na konec světa. 
 • Že patík nebude gaučový povaleč je již jasné, ale tenhle 5 kilový ďábel zvládne s přehledem ohlídat i zahradu a dům. 
 • Byl šlechtěn na práci a zdraví. Díky tomu je to plemeno obecně zdravé a nezatížené nemocemi vlivem šlechtění. 

ŠEST důvodů, proč si nepořizovat patterdale teriér

 • Je to teriér. A jak je známo teriéři dokáží být tvrdohlaví a jsou k neutahání. Pokud teda nejste “teriéří” člověk, kterému jejich povaha imponuje, raději od patíka upusťte.
 • Patík je neuznané plemeno, kvůli tomu nemůže složit zkoušky z lovecké upotřebitelnosti. I přes to je ale mezi myslivci stále oblíbený, ať už zkouškama, nebo bez.
 • Patík rozhodně nepatří do rukou méně zkušených pejskařů. Potřebuje důslednou a spravedlivou výchovu, bez té si brzy začne dělat co chce.
 • Patíci mají sklony být agresivní vůči jiným psům. A to zejména psí kluci. Je důležité štěně brát co nejvíce mezi další psy a to průběžně během dospívání, aby se v dospělosti dokázal ovládat, když potkáte jiné psy. 
 • Pohyb, pohyb a zase pohyb. Tohle malé torpédo je k nezastavení a pokud mu nedáte šanci se unavit, bude si zábavu hledat sám. 
 • Ikdyž je to hlídač a zahradu rozhodně uvítá, není to pes na celoroční pobyt venku. Dům se zahradou je pro ně nejlepší volba. 

Shrnutí

Patík je neznámé a neuznané plemeno, které se ale těší čím dál větší oblibě mezi myslivci. Je to pracant a nic ho jen tak nerozhází. Hodí se k práci v lese nebo jiným psím sportům, které mu práci vynahradí. Je bystrý a opravdu rychle chápe co se po něm chce, nicméně má duši teriéra a tak je k výcviku potřeba i trocha zkušeností. Není to tedy pes pro začátečníky.

Obecná charakteristika patterdale teriéra

Malý teriér s neskutečnou chutí pracovat a učit se. Milují pohyb a leckdo by si je spletl s křížencem. Čtěte dál a dozvíte se kde a jak toto nezvyklé plemeno zvyklo, kde patíka pořídit, nebo jak na jeho výcvik. 

I. Povaha 

Patík je akční, neúnavný a vždy připravený k práci. Oproti jiným teriérům je méně tvrdohlavý a s člověkem nadšeně spolupracuje. Velmi rychle se učí. Zpravidla jsou také skvělými psy k dětem. Neradi se dělí o pozornost svého pána s jinými psy a zejména samci jsou vůči ostatním psům často agresivní. Někdy toto chování můžete pozorovat už u malých štěňat. Jsou neúnavní a pokud jim nevybijete baterky, skončí to v lepším případě rozkousaným pelechem, v horším případě se pustí rovnou do nábytku. 

II. Vzhled

Patík je menší pes pevné a statné stavby. Rozhodně nepůsobí křehkým dojmem, neměl by však být ani zavalitý. V kohoutku měří do 30 cm a váží okolo 5 kg. Má užší hrudník a je dobře osvalený. Vyskytuje se ve dvou typech srsti-hladká a hrubá a může být černá, hnědá a červená s pálením nebo bez. Přípustné jsou i menší bílé znaky. 

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Patík patří sice k menším plemenům, zároveň to ale není žádná křehotinka a tak se nemusíte bát, že mu neohrabané pohyby dětí ublíží. S dětmi patík vychází velmi dobře. Menší děti hlídá, s většími si hraje. Nicméně ani u hodných a trpělivých psů bychom neměli pokoušet štěstěnu a nenechávat malé děti se psem o samotě. Větší děti zase musí vědět jak se ke psu chovat. Potom budete mít doma spokojeného a vyrovnaného psího člena rodiny. 

S jinými zvířaty může být, vzhledem k pracovnímu využití patterdale teriéra, problém. Menší zvířata bude brát jako kořist. socializací a výcvikem je nejspíš dokážete naučit si jich nevšímat, pokud by ale někdy dostal příležitost prohnat například slepičky nejspíš to s radostí udělá. S jinými psy také nevychází nejlépe. Fenky jsou o něco mírnější a pokud jsou dostatečně socializované, dokáží se tolerovat. Se psy bývá obvykle větší problém ale výcvikem se dá i toto chování korigovat a mírnit. 

IV. Výchova a výcvik 

Jak už bylo několikrát řečeno, patík je teriér. Teriéři jsou temperamentní, neúnavní a inteligentní psi. Zároveň dokáží být i dost tvrdohlaví a jejich lovecký pud někdy přemůže vaše snahy. Patík je sice oproti jiným teriérům lépe ovladatelný a s páníčkem spolupracuje rád. Ovšem i v jeho tělo proudí teriéří krev a tak nečekejte, že bude patík vždy šlapat jako ovčák. 

Na druhou stranu je to neobvykle bystré zvíře a dokáže se nový cvik naučit během pár chvil. Jeho výcvik sice není pro začátečníky a to zejména kvůli jejich temperamentu. Ve správných rukou jsou však patíci naprosto nepřekonatelní. 

V. Zdraví a péče 

Patterdale teriér je neuznané plemeno. To sice znamená spoustu nevýhod. Na druhou stranu byl patík šlechtěn čistě pro pracovní vlohy a zdraví, nikoli na vzhled. Díky tomu se jedná o jedno z těch plemen, která nejsou zatížena chorobami. I přes to se samozřejmě můžeme setkat i u jedinců tohoto plemene s různými nemocemi. Žádná z nemocí však není přímo pro patíka typická. 

Patík je nenáročný, co se úpravy srsti týče. Hrubosrstá varianta by se měla pravidelně trimovat. Jinak ale není potřeba žádná další, krom občasného vyčesání, případně vykoupání.

VI. Náročnost

Jak už to u loveckých plemen bývá, není ani patík jedno z drahých plemen. Štěňátko s PP seženete již od 5 000,- do cca 10 000,-. Plemeno není náročné ani z hlediska veterinární péče, nebo krmení. Kvalitní strava je základ zdraví, ale vzhledem k 5 kg živé váhy tohoto sportovce, vás ani sebelepší granule nezruinují. 

S čím je ale potřeba počítat, je, že patík není gaučák, kterému bude stačit procházka okolo sídliště. S patíkem budete více venku než doma. I ve štěněcím věku a během dospívání vám zabere spoustu času. Pokud jste sportovci, výletníci, rádi běháte, jezdíte na kole, zkoušíte nové věci, nebo se chcete věnovat loveckému výcviku, pak směle do toho, patík je ten praví pro vás. 

VII. Historie  

Patterdale teriér pochází z hornatého pomezí mezi Anglií a Skotskem. V této oblasti se místní myslivci a kynologové v 18. století snažili vyšlechtit norníka s velkou výdrží a schopností pracovat i v náročných podmínkách, který by dokázal usmrtit i větší zvíře, než je on sám. Z tohoto snažení vznikl patterdale teriér. Nutno podotknout, že při šlechtění se na vzhled nehledělo, proto většinou připomínají patterdale teriérové křížence. Jedná se o předka lakeland teriéra, se kterým má i shodnou oblast původu. Krom toho, že to byl i norník jej místní obyvatelé využívali i jako hlídače a krysaře. V současné době je toto plemeno neuznané žádnou z předních kynologických organizací. Oficiální zkratka plemene je PAT. 

V ČR je toto plemeno  poměrně oblíbené zejména mezi mysliveckou veřejností. První jedinci, kteří sem k nám byli přivezeni pocházeli z Ameriky. Těch bylo celkem sedm, dva psi a pět fen. Později k nám byli přivezeni i psi od nejznámějšího chovatele těchto psů a zakladatele nejdůležitějšího klubu patterdale teriérů, od Briana Nuttalla. Od něj sem byli importování dva psi a jedna fena.

V roce 2002 začala platit vyhláška, která zakazovala účast jedinců plemen neuznaných FCI na loveckých zkouškách, ale jejich obliba kupodivu neklesla. Myslivci dodnes toto plemeno používají k norování, nahánění, dohledávkám a dosledům.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace 

Hmotnost:5-7 kg
Výška v kohoutku:28-30 cm
Typický znak:poloklopené uši, svalnatá stavba těla
Požadavky na trénink: více jak 40 minut denně
Energie: vysoká
Délka života:14 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánímírné
Sklony k hrabání: vysoké
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: lovecký pes
Délka srsti: krátká
Typ srsti: rovná a hladká, nebo hrubá
Barva srsti:černá, červená, pšeničná, černá s pálením
Potřebná péče o srst: průměrná

Kde pořídit patterdale terier? 

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro patterdale teriéra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata patterdale teriéra na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

4.8/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu