17 důvodů, proč si (ne)pořizovat bílého švýcarského ovčáka

Už jste zahlédli, jak si někdo na vodítku vede velkou polární lišku nebo sněhobílého vlka? Je velmi pravděpodobné, že jste v takovou chvíli zahlédli bílého švýcarského ovčáka. V období zimy, kdy je všude plno bílého sněhu, se možná v krajině zcela ztratí, ale jinak je rozhodně nepřehlédnutelný a jeho zářivá srst na sebe upozorní už z dálky. Že toto plemeno za vaši pozornost stojí a nabízí toho pro své majitele mnoho, o tom se pojďme přesvědčit společně.

JEDENÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT bílého švýcarského ovčáka

  • Bílý švýcarský ovčák je lehce trénovatelný a vhodný i pro začátečníky.
  • Je to akčňák a sportovec. Můžete s ním běhat, trénovat poslušnost, věnovat se záchranařině, dogtrekkingu, stopám atd., bude milovat jakoukoliv společnou aktivitu.
  • Je mírnější než klasický německý ovčák, má jemnější povahu a v porovnání tedy bude klidnější.
  • Jako velký pes dokáže svůj pozemek spolehlivě ohlídat.
  • Velmi silně přilne ke své rodině a bude chtít být neustále nablízku. Jako rodinný pes je tedy ideální.
  • Výborný vztah má hlavně k dětem, se kterými se rád mazlí a účastní se jejich her.
  • Díky své inteligenci se velmi rychle učí a povely s pozitivní motivací plní velmi rád a plný nadšení.
  • U švýcaráka nehrozí agrese ani dominance a dobře se snáší s ostatními zvířaty.
  • Bílé zbarvení je velmi atraktivní a navíc existuje bílý švýcarský ovčák jak v krátkosrsté tak dlouhosrsté variantě. 
  • Vyniká svou přizpůsobivostí, dokáže být klidný a jemný, polehávat v blízkosti svého pána na gauči, stejně jako prochodit desítky kilometrů po horách a běhat zapřažený v postroji.
  • Narozdíl od německého ovčáka nemá tolik zdravotních problémů především s kostrou a pohybovým aparátem.
  • Jeho empatii jen potvrzuje fakt, že se velmi často uplatňuje také v canisterapii.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT bílého švýcarského ovčáka

  • Bílý švýcarský ovčák je plemeno jemné a citlivé. Nemůžete uplatňovat tvrdý dril ani fyzické tresty vzhledem k jeho nižšímu prahu bolesti i psychice.
  • Je velmi závislý na své smečce, na svém pánovi. Odloučení nese špatně a určitě to není pes do kotce na zahradu.
  • Při zanedbání rané socializace může jeho křehčí povaha přerůst v bázlivost a nedůvěru, je tedy třeba již malé štěně seznamovat s co nejvíce podněty, a to zásadně pozitivní metodou a klidným přístupem!
  • Tomuto plemeni musíte poskytnout dostatek pohybu a aktivit. Je jedno, v jaké podobě, ale najděte si sport, který vás bude oba bavit a vybijte tak jeho energii.
  • Povaha bílého švýcarského ovčáka umí být poměrně složitá a existují tedy jak jedinci velmi klidní, plaší a nejistí, tak ale i naopak velmi energičtí a extrémně přátelští. Rozmyslete si, co očekáváte a dbejte na tomu odpovídající chovatelskou stanici.
  • Srst bílých švýcarských ovčáků není sice příliš náročná na údržbu čistoty a bělost si udrží sama od sebe, ale musíte počítat se silným línáním. Černého oblečení se pravděpodobně zbavíte raději úplně, protože z něj chlupy nedostanete. 

Shrnutí

Bílý švýcarský ovčák je statný pes, který může působit jako varianta ovčáka německého. Oproti němu je však švýcarák mnohem klidnější, jemnější a hlavně citlivější. S pozitivní motivací, vyrovnaným a milým přístupem je vhodný i pro naprosté začátečníky, jelikož je velmi chytrý a rád a rychle se učí novým dovednostem. Je třeba nezanedbat ranou socializaci, seznámit ho s co nejvíce novými podněty a poskytnout mu teplo domova ve vaší blízkosti. Pak získáte oddaného společníka pro gaučing i širokou škálu sportů a aktivit – canicross, dogtrekking, záchranařina, stopování,… Bílý švýcarský ovčák je univerzálním psem a bude se vám chtít zavděčit, pokud mu odměnou bude vaše radost a pochvala. 

Obecná charakteristika bílého švýcarského ovčáka

Vyznat se v bílém švýcarském ovčákovi občas není tak jednoduché. Následující kapitoly proto pomůžou nahlédnout do světa právě tohoto plemene.

Povaha

Bílý švýcarský ovčák v sobě spojuje řadu rysů, které by spolu na první pohled fungovat neměly, a přesto spolu dokonale ladí. Na jednu stranu je velmi jemný a citlivý, na druhou stranu velmi energický, odvážný a hravý. K tomu všemu je také velmi chytrý a rád se učí novým věcem, velmi dobrý je např. v disciplíně hersenwerku, tedy řešení psích hlavolamů. 

To, jestli se u něj projeví spíše ta jemná, nebo ta pracovní povaha, záleží z velké části na majiteli a chovateli. Při správném vedení a dobré socializaci z něj vyroste sebevědomý pes, který pro svého pána udělá cokoliv a rád ho bude doprovázet naprosto kamkoliv. Je ideálním rodinným psem, s dětmi mívá výborný vztah a nejšťastnější bude ve vaší společnosti. 

Vzhled 

Velké a dobře osvalené tělo bílého švýcarského ovčáka váží většinou kolem 30 kg. Dorůstá do výšky kolem 60 cm. Bílý švýcarský ovčák má obdélníkový rámec těla s rovným hřbetem. Nesetkáme se tedy se zkosenou zádí, jak se to bohužel děje u německého ovčáka. 

Bílý švýcarský ovčák může na první pohled působit jako bílý vlk, má vztyčené trojúhelníkové uši a oči i nosní houba mají být tmavě pigmentované, především čumák vyloženě černý. 

Jediná přípustná barva je bílá, zažloutlé odstíny by mít neměl a jedná se tedy o vadu. Délka srsti je pak ve dvou variantách – oficiálně dělené na středně dlouhou a dlouhou. Častěji se ale setkáte se záměnou definice středně dlouhé za krátkou, jelikož tak pro laiky vypadá. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Jelikož jde o ideálního rodinného psa, dobře cvičitelného a poslušného, není třeba se bát soužití s dětmi, které vysloveně miluje. Mívá s nimi velmi dobrý vztah, projevuje se jeho společenská povaha a cit pro jemnost. Určitě bude dětem trpělivým společníkem, kterého mohou i samy cvičit a učit se společně.

S ostatními psy také nemívá problém, opět je to však otázka (ne)zanedbané socializace – v případě podcenění této fáze byste se pravděpodobně nesetkali s agresí, ale spíše s velkou bázlivostí a submisivitou. Psychicky vyrovnaný jedinec bude ale ve společnosti ostatních psů velmi rád a nemá problém s životem ve smečce. 

Můžete se setkat s loveckými pudy a tendencí běžet za zvěří. U tohoto plemene je však velká šance, že s pomocí tréninku poslušnosti tyto instinkty potlačíte, ostatně bílý švýcarský ovčák je na svém pánovi poměrně závislý a nemá tendence se od něj příliš vzdalovat. 

Zdraví a péče

Bílý švýcarský ovčák je plemeno zdravé, kterému se zatím větší problémy, nejčastěji způsobované přešlechťováním, vyhýbají. I tak je třeba dbát na správnou výživu a dohlédnout hlavně na zdravý pohybový aparát, tedy kromě případné prevence v podobě kvalitního krmiva nepřetěžovat kostru v době růstu a vývinu přílišnou námahou. Jinak by se mohla vyskytnou hlavně dysplazie kyčelního kloubu. S citlivostí pak souvisí i trávení, plemeno bývá náchylné na stravu a jeho změny, velmi často může mít průjmy apod. 

Péče je navzdory bílé srsti velmi nenáročná, v období největšího línání je třeba vyčesávat, ale jinak je samočistící a bezúdržbová. Dostatek času věnujte společným aktivitám a pohybu, který je pro toto plemeno nezbytný.

Výchova a výcvik

Bílého švýcarského ovčáka si mohou dovolit i začátečníci. Velmi ochotně a rád spolupracuje, práce ho baví a stačí mu k tomu pochvala a motivace hrou či pamlsky. Obloukem se ale vyhněte cvičákům, které stále ještě preferují tvrdý dril a křik, jelikož ty by švýcaráka zničily. 

Velký důraz je třeba dát na socializaci, brát malé štěně do různých prostředí, cestovat s ním, seznamovat ho se zvířaty i lidmi. 

Nezapomínejte, že je velmi chytrý a inteligentní. Jestliže v pravidlech povolíte a nebudete důslední, moc dobře si to zapamatuje a zkusí to příště znovu. Umí se naučit otevírat dveře (i okna!), dostat se k pamlskům, najít si nejpohodlnější místo na sedačce.

Náročnost 

Bílý švýcarský ovčák vyžaduje hlavně vaši společnost. Kromě dostatku času na pohyb a venčení tedy počítejte s tím, že bude chtít být ve stejných místnostech jako vy. A to aniž by se vtíral, pravděpodobně si lehne do kouta a bude spokojeně podřimovat poblíž vás. 

Jinak je však velmi nenáročný, výborně vycvičitelný a ochotný pustit se do jakékoliv aktivity, která vás zaujme. Péči o srst je potřeba se věnovat ve větší míře jen dvakrát do roka, ale s průběžným línáním a chlupy na oblečení (sedačce, v autě, v jídle,…) počítejte pořád.

Cena bílého švýcarského ovčáka se pohybuje mezi 15 až 30 tisíci a můžete narazit jak na výstavně zaměřené rodokmeny, tak na ty pracovní. To má pak vliv nejen na zmíněnou cenu, ale také na předpoklady narozených štěňat a je to jeden z parametrů, kterým se můžete při výběru řídit. 

Historie 

Není náhodou, že svým vzhledem (až na barvu) připomínají německé ovčáky. Na přelomu 19. a 20 století totiž opravdu šlo o německé ovčáky, kteří se v rámci tohoto plemene narodili v bílé variantě. Tato podoba německých ovčáků však mezi chovateli nesklidila příliš velký úspěch a jejich výskyt byl spíše potlačován. K tomuto poklesu počtu bílých jedinců docházelo jak v Evropě tak v Americe a bílá verze téměř vymizela. Až v 80. letech 20. století se však tato rarita s pomocí chovatele Kurta Korna dočkala uznání a začala se prezentovat jako americko-kanadský bílý ovčák (ač ještě ne jako samostatné plemeno). S růstem popularity bylo plemeno roku 2003 uznáno Mezinárodní kynologickou federací pod novým jménem, tedy bílý švýcarský ovčák. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:fena 25-35 kg, pes 30-40 kg
Výška v kohoutku:fena 53-61 cm, pes 58-66 cm
Požadavky na trénink:40 min denně
Energie:střední
Délka života:12 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:střední
Původní využití:rodinný a společenský, pracovní
Délka srsti:polodlouhá, dlouhá
Typ srsti:hustá a přiléhavá, mírně zvlněná, dvě varianty
Barva srsti:bílá
Potřebná péče o srst:střední
Typický znak:bílá barva, tmavý pigment očí a nosní houby

Kde koupit bílého švýcarského ovčáka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro bílého švýcarského ovčáka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata bílého švýcarského ovčáka na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.5/5 - (46 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu