10+ Nejchytřejší zvířata na světě: géniové zvířecí říše

Nejen lidé, ale i zvířata se mohou pochlubit výjimečnými schopnostmi a vysokou inteligencí. Za chytrá zvířata je u nás obecně považován pes a kočka, ale tušili jste, že mezi ně patří třeba i prase nebo veverka? Prozkoumejte seznam nejchytřejších zvířat na světě. Kolik z nich byste uhodli?

1) Mýval

Pokud plánujete rozmarnou zvířecí loupež, určitě budete chtít, aby mýval zakotvil ve vašem družstvu. Mývalové, kteří jsou často přehlíženi, když přemýšlíme o nejchytřejších zvířatech, jsou proslulí svými schopnostmi otevírat zámky a jsou schopni si zapamatovat řešení problémů na dlouhá léta. Navíc díky svému širokému sluchovému rozsahu mývalové doslova slyší žížaly pohybující se pod zemí.

2) Prase

Pig on hay and straw at pig breeding farm

Pravděpodobně nejchytřejší domestikovaná zvířata v živočišné říši, prasata, vykazují velké množství inteligenčních rysů. Dokážou řešit bludiště, projevovat a chápat emoce a chápat pojem reflexe dokonce v mladším věku než lidé (děti). Někteří naznačují, že jsou stejně inteligentní jako psovité šelmy, ale prasata nebyla zkoumána tolik jako mnoho jiných druhů.

3) Šimpanz

V šimpanzích vidíme hodně ze sebe. Mohou být násilní, ale také zvědaví, vynalézaví a spolupracující. To není žádné překvapení, protože s těmito africkými lidoopy sdílíme přibližně 99 % DNA. Šimpanzi jsou jedni z nejlepších uživatelů nástrojů v živočišné říši. Dokážou rozbíjet ořechy kameny a zapichovat tenké větve do termitích hromádek, aby si nasbírali hmyzí oběd. Jsou to také velmi společenská zvířata, která žijí ve velkých společenstvích. Někdy dokonce vedou války a koordinovaně útočí na jiné skupiny šimpanzů.

4) Slon

Největší suchozemské zvíře má také největší mozek ze všech suchozemských zvířat. Sloni vedou složitý společenský život, projevují smutek a altruismus. Je o nich známo, že pomáhají jiným druhům v nouzi – dokonce i lidem. Často používají větve, kterými se škrábou, rozhánějí mouchy nebo se jimi ohánějí jako zbraní. Rčení „mít paměť jako slon“ je také přesné. Sloni si pamatují úrodná krmná místa z doby před mnoha lety a v době nedostatku se na ně vracejí.

5) Chobotnice

Inteligenci chobotnic, které jsou jako jedny z mála bezobratlých živočichů na seznamu velmi vysoko, je těžké definovat. Koneckonců jsou tak odlišné od nás a našich kolegů savců. Není však pochyb o tom, že jsou chytré. Dokážou se orientovat v bludištích, plnit úkoly k získání potravy a jsou talentovanými umělci úniku. Jedním z problémů, který brání chobotnicím být ještě chytřejšími, je jejich krátký život. Rodiče nežijí dost dlouho na to, aby mohli předávat znalosti svým mláďatům, na rozdíl od mnoha jiných nejchytřejších živočišných druhů.

6) Hyena

Hyeny mají často špatnou pověst „prašivých mrchožroutů“, ale jsou to jedny z nejchytřejších zvířat savany. Žijí ve složitých matriarchálních sociálních skupinách, kde je klíčová spolupráce. Nevyhýbají se však ani podvodům. Nižší postavy hyen někdy během krmení vydávají falešné poplašné volání, aby mohly získat prostor u mršiny.

7) Potkan

Pet rats on a wooden background

Potkani mají více než jen pověst šiřitelů nemocí. Jak nejspíš víte, tito hlodavci byli předmětem mnoha laboratorních testů. Výsledky ukázaly, že jsou zdatní v učení se novým dovednostem a řešení problémů. Jsou to také překvapivě emocionální tvorové s bohatým sociálním životem. Dokonce projevují empatii vůči svým příbuzným.

8) Veverka

Je zábavné pozorovat veverky, jak pobíhají kolem a vypadají, jako by zapomněly, kam všechny ty oříšky zahrabaly. Je to ještě působivější, když si uvědomíte, kolik informací si dokážou uchovat. Zapamatovat si umístění tisíců kousků potravy vyžaduje velkou mozkovou kapacitu. Také se věnují lsti – když veverka ví, že je sledována, někdy předstírá, že zahrabává ořech, aby odradila zloděje ořechů.

9) Kráva

Krávy jsou překvapivě hodně chytré. Dokážou se naučit různé úkoly, mají dlouhodobou paměť a rozpoznávají své kamarády ve stádě. Stejně jako lidé mohou mít i jednotlivé krávy výraznou osobnost.

10) Včela

Jistě, je to jiný druh inteligence. Ale můžete tvrdit, že včely jsou svým způsobem jedny z nejchytřejších zvířat na světě. Mají vysoce sofistikovanou komunikaci a žijí v obrovských společenstvích, která vyžadují spolupráci ve velkém měřítku. Kromě toho dokážou provádět jednoduché počty, komunikovat taneční řečí a mají bohatý citový život. Když se tým skládá z 50 000 jedinců, kteří pracují bok po boku, je demokratické rozhodování a delegování pravomocí životně důležité. A právě tyto vlastnosti udržují včely při životě a v prosperitě. Tento geniální hmyz dovedl umění spolupráce k dokonalosti. Jsou také nenásilné – další ukazatel inteligence. Například když se včely průzkumnice neshodnou na umístění nového úlu, místo boje na život a na smrt si zatančí! Jak civilizované – a zábavné!

Často kladené dotazy

Které zvíře je po člověku nejchytřejší?

Za nejchytřejší tvory po člověku jsou považovány lidoopi. Mezi nimi vynikají orangutani, kteří jsou obdařeni vyvinutějším mozkem. Mají silnou kulturu a systém komunikace a u mnoha z nich bylo pozorováno, že používají své nástroje v lese.

Které zvíře má největší mozek?

Největší mozek ze všech živočišných druhů má vorvaň, který váží až 9 kilogramů.

Mají zvířata IQ?

Ano, zvířata mají IQ a dají se vycvičit. Lze je vycvičit tak, aby se vybrousily jejich smysly.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu