Nejlepší malá plemena psů do bytu: gaučový drobek

Psi jsou jednoznačně nejoblíbenějšími společníky lidí nejen v domě, ale také v bytech. Jsou to milí společníci, kteří se těší z našeho příchodu a ozvláštňují naše všední dny. Jenomže ne každý pes je do bytu jako stvořený. Do sdíleného prostoru s dalšími nájemci je potřeba klidné plemeno, které neštěká na každý zvuk a vydrží nějaký čas sám. V následujícím článku se dozvíte deset nejlepších psích společníků, kteří se hodí do bytu. Který je ten váš nejoblíbenější?

V čem je lepší malé plemeno před větším?

  1. Vhodné i do menšího bytu – není překvapením, že taková čivava se jistě hodí do bytu mnohem lépe než například německá doga. Takový psík je drobný, nepotřebuje spoustu místa a i velikost hraček nemusí být tak velká. Navíc, pokud dáte do malého obývacího pokoje pelech pro malého psa, určitě nebude tolik překážet, jako kdybyste měli překračovat pelech velkého psa.
  2. Není potřeba tolik krmení – ano, je to tak, malí psi se lépe hodí do chudších rodin. To, co sní velké plemeno psa za jeden den, má malý pejsek na týden. A to je nesporná výhoda. Zvláště v této době každý přepočítává peníze, a rozdíly v ceně krmení jsou mnohdy obrovské.
  3. Snadnější cestování – ti, kteří rádi cestují a hodlají svého mazlíčka brát s sebou, jistě ocení, že drobná plemena jsou skladnější. Stačí jim malá přenoska a jejich věci nezaberou tolik místa, kdežto velcí psi potřebují prostě hodně místa. U takových plemen je mnohdy problém i umístit přepravku do kufru auta.

V čem jsou naopak malá plemena horší?

Kromě mnoha výhod jsou tu však i nějaké nevýhody, proč si malé plemeno nepořizovat. Tady jsou některé z nich:

  1. Nutná větší péče – malí psi se na všechno kolem sebe dívají zespoda a musí si všude, kam chtějí, vyskočit. A to jim může ničit klouby. Je proto nutné, aby majitelé nejdrobnějším plemen mysleli na to, že je potřeba svým mazlíčkům dopomáhat a pořídit jim k sedačce či posteli schůzky nebo stoličky, které jim pomohou s vyskočením.
  2. Většina malých plemen se nehodí k dětem – pokud máte pejska a teprve poté svou rodinu rozšíříte o dítě, může nastat docela závažný problém. Pokud v tom nejsou malá plemena vychovávána, často nemají dostatek trpělivosti na malé děti.
  3. Snadněji si mohou ublížit – s jejich drobností přichází také to, že si mohou snadněji ublížit. Malé děti jim mohou nechtíc ublížit, nebo se mohou zranit při seskoku z vyšších míst. To se většině velkých plemen nestane.

Nejlepší malá plemena psů do bytu

Přestože jsou malá plemena velmi oblíbená, málokdo si vybere psa jen podle vzhledu. Je zapotřebí vybrat svého psího společníka i podle jeho vlastností nebo okolností, v jakých bude vyrůstat (jako je například vhodnost k dětem). Přečtěte si deset nejlepších malých plemen do bytu:

Basset

Basset je známý svým mohutným tělem, krátkými tlapkami a povislýma ušima. Hodí se jak k dětem, tak k dalším domácím mazlíčkům, protože je tolerantní, společenský, přátelský a klidný, mnohdy až flegmatický. Původem je to lovecký pes, proto je potřeba zahájit jeho výcvik velmi brzy a může se stát, že ve volné přírodě basset zachytí nějaký pach a nebude reagovat na volání pána.

Čínský chocholatý psík

Tento psí společník je svým vzhledem velmi známý – osrstěný je jen na částech těla, nejčastěji na ocase, tlapkách a hlavě. Je to velmi citlivý pejsek s živou a chytrou povahou. K cizím lidem může být nedůvěřivý, ale svému pánovi je zcela oddaný. Nedostatkem pozornosti trpí, proto si dobře rozumí s většími dětmi, které mu projevují lásku. Pro nejmenší však není vhodný, protože potřebuje vidět respekt a děti jej nesmí mít jako hračku.

Boloňský psík

Tento pes vzhledem připomínající nadýchaný obláček je velmi společenský a inteligentní. Svému pánovi je bezmezně oddaný, ale cizí lidi má tendenci odmítat. Miluje mazlení a něžnosti, ale zároveň je velmi citlivý. Zbožňuje hrátky s dětmi, ale jen pokud cítí, že je součásti hry jako rovnocenný hráč a ne jako hračka.

Jorkšírský teriér

Tento teriér je velmi temperamentní, zvědavý, bystrý a tvrdohlavý. Hodí se do bytu, protože nemá v povaze příliš štěkat. Přítulný je k celé rodině, ale plně oddaný je jen svému pánovi, cizí lidi obdarovává spíše nedůvěrou. Hodí se pro aktivní lidi, protože potřebuje hodně pohybu.

Trpasličí pinč

Trpasličí pinč potřebuje tvrdou a důslednou výchovu a majitele, který si zjedná přirozený respekt. Pokud na něj ale budete suroví a nespravedlivý, začne být agresivní. Je to inteligentní činorodý pejsek, který potřebuje neustálé zaměstnání. K malým dětem se příliš nehodí, protože je potřeba se k němu chovat opatrně a dávat najevo, že tento malý člen také patří do rodiny.

Čivava

Čivava je velmi oblíbené plemeno do bytu, protože patří mezi nejmenší na světě. Na svou velikost je velmi odvážný a svého pána bude bránit při každé příležitosti i proti mnohem většímu psovi. Je inteligentní a přítulný, ke všem členům domácnosti velmi silně přilne. Čivava je velmi hravé plemeno, hodí se ale spíše k větším dětem, kteří mu třeba nechtíc neublíží.

Jezevčík

Tento pes má zakořeněné lovecké pudy, takže při procházce lesem by mohl nastat nejeden problém. Je však také velmi přátelský, vyrovnaný a občas tvrdohlavý. Díky tomu, že má velmi krátké nožky, je potřeba chránit pejska před dlouhými výstupy do schodů, chráníte tak jejich páteř. Pro děti se příliš nehodí, protože není tolerantní vůči dotírání a šťouchání, které děti tak často dělají.

Norfolský teriér

Tento teriér je velmi přátelský vůči lidem i ostatním zvířatům, zároveň je také své rodině velmi oddaný a bude ji chránit bez ohledu na následky. K dětem má dobrý vztah, ale hodí se spíš k těm, kteří si uvědomují, že pes je živý tvor a ne hračka. Miluje a potřebuje pohyb, takže se určitě nehodí pro páníčky, kteří touží po dlouhých klidných dnech strávených na sedačce u filmu.

Jack Russel teriér

Jack Russel teriér je další z řady loveckých psů. Pokud k tomuto účelu není využíván, potřebuje, aby mu majitel našel jiné zaměstnání, protože je to velmi živý a čilý pes. Potřebuje blízko kontakt se svou rodinou, takže se nehodí k lidem, kteří většinu dne tráví mimo byt bez svého lidského společníka. Místy je tvrdohlavý, proto je potřeba jeho výcvik vést trpělivě a důsledně, zároveň však neopakovat pořád dokola jeden cvik, to ho velmi brzo začne nudit.

Pomeranian

Tento pejsek je velmi roztomilý a právem se tak považuje za jednoho z nejroztomilejších psích plemen vůbec. Je inteligentní, společenský a poslušný. Díky jeho extrovertní povaze miluje hry a zábavu, ale zároveň poměrně dobře zvládá výcvik. Hodí se pro děti všeho věku, protože s nimi bude dovádět a je také trpělivý.

Nejčastější dotazy

Proč si vybrat malého psa?

Pokud toužíte po po psím společníkovi a máte malý byt, pak nemáte moc na výběr. Velké plemeno potřebuje spoustu místa, které mu v takovém bytě nemůžete dopřát. Navíc, malé plemeno nepotřebuje tolik žrádla, nezabere moc místa a například se s ním lépe cestuje.

Jaké otázky si musím položit, než si psa koupím?

Každé plemeno má své vlastnosti, se kterými majitel musí počítat. Pokud netuší, jaké plemeno se k němu hodí, měl by si položit následující otázky: Kolik času mohu pejskovi věnovat? Chci krátkosrstého pejska, nebo mě baví neustálá péče o dlouhou srst? Vadí mi chlupy, které dlouhosrstý pejsek pouští? Kolik lidí bude s pejskem sdílet domácnost, kolik z toho bude dětí? Jsem dost aktivní, abych chodil s pejsek na dlouhé procházky, nebo chci spíš gaučového povaleče?

Která drobná plemena se hodí k dětem?

Některá plemena k dětem prostě nejsou vhodná. Vysokou trpělivostí oplývají především basset a pomeranian, kteří se rádi zapojí do dětských her a jsou trpěliví. Pro větší děti, kteří už chápou, že pejsek není hračka, se hodí například čínský chocholatý psík, boloňský psík, čivava nebo norfolský teriér.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu