16 důvodů proč si (ne)pořizovat cane corso

Cane corso je plemeno, které vás na první pohled ohromí a je hned jasné, že to není gaučový povaleč. Jeho statná svalnatá postava a velká tlama budí při nejmenším respekt. Je cane corso ale vážně takový psí drsňák? A pro koho je toto plemeno vhodné? Přečtěte si šestnáct důvodů proč si cane corso (ne)pořizovat a zjistěte, jestli by pro vás bylo toto plemeno vhodné.

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT cane corso

 • Je oddaný a miluje svoji rodinu.
 • Na zahradu, které vládne zástupce tohoto plemeno, se žádný nezvaný host rozhodně nepohrne.
 • Máte-li zkušenosti se psy a cane corso od malička socializujete, jsou vhodnými rodinnými psy, kteří bez problémů zvládnou i soužití s dětmi.
 • Ač by se mohlo zdát, že nejsou příliš aktivní, opak je pravdou. Cane corso potřebuje zaměstnat, jinak se zaměstná sám. A to činnostmi, z kterých majitel nebude mít radost.
 • Jejich srst je krátká a péče o ni je opravdu minimální.
 • Při správném vedení jsou vhodnými psy pro výcvik poslušnosti, ale i na stopové práce nebo třeba obrany.
 • Je to odolné a velké plemeno. Pokud se mu budete dostatečně věnovat, bude spokojený i na zahradě.
 • Jsou velice inteligentní a rychle se učí.

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT cane corso

 • I když mají krátkou srst, hodně línají. Navíc se jejich krátké chlupy lehce zapíchají do oblečení. U tohoto plemene se zkrátka musíte smířit i s kupou chlupů.
 • Cane corso slintá. A to hodně. Pokud si pamatujete film o bernardýnovi Beethovenovi, dokážete si představit jak moc může cane corso slintat.
 • Nejsou příliš vhodným psem pro začátečníky. Jsou velice chytří a budou zkoušet, kam až mohou zajít. V nezkušených rukou by se tak ze skvělého společníka mohl stát nezvladatelný velký pes.
 • Potřebují zaměstnat. Pokud se bude nudit, najde si svoji zábavu. Ať už překonávání plotu, hrabání děr až k protinožcům, nebo ničení vybavení domu.
 • Je to velké plemeno, které není nejvhodnějším psem do bytu. Nejspokojenější bude v domě se zahradou, kterou skvěle ohlídá.
 • Toto plemeno může být agresivní vůči jiným psům. Je u nich tedy velice důležitá socializace a výchova.
 • Toto plemeno, podobně jako jiná molossoidní plemena, se nedožívá příliš vysokého věku.
 • Jsou náchylní k některým onemocněním. Zejména k onemocněním kloubů a k torzi žaludku.

Shrnutí

Cane corso je velké molossoidní plemeno, které na první pohled budí respekt. Je to skvělý hlídač, ale svoji rodinu bude milovat. Není příliš vhodný pro začátečníky, protože vyžaduje při výcviku pevnou ale laskavou ruku a je nutné jej denně zaměstnat. Je to vhodný pes do domu se zahradou, zvládne soužití i s dětmi. Vůči jiným psům může být ale agresivní. Jako většina velkým plemen trpí na onemocnění kloubů a torze žaludku a nedožívá se vysokého věku.

Obecná charakteristika cane corso

Cane corso patří do skupiny molossoidních plemen. Je to italské plemeno, které má i italský temperament. Jeho krátká srst se vyskytuje nejčastěji v černé, šedé a žíhané barvě. Standardem jsou však uznané i další barvy jako je břidlicová, plavá a jelení červená.

I. Povaha

Cane corso je klidné a vyrovnané plemeno, které je oddané své rodině a je vždy připraveno ji chránit. Skvěle vychází i s dětmi, které má ale tendence až moc ochraňovat. K cizím lidem by měl být rezervovaný, ale ne agresivní. Zároveň je to ale temperamentní plemeno, které vyžaduje práci. Pokud se dostane do konfliktu s jiným psem, brání se. Zpravidla však konflikty nevyvolává.

II. Vzhled

Cane corso je velké mohutné plemeno, které dosahuje kohoutkové výšky od 58-68 cm a mohou váži až 52 kg. Má širokou hlavu a krk a celkově působí jako mohutný svalnatý pes. Jejich srst se vyskytuje v různém zbarvení od černé po plavou. V některých zemích se u tohoto plemene kupírují uši, v ČR je tento zákrok zakázaný.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Cane corso, ač se to na první pohled nezdá, je skvělým psem do rodiny s dětmi. Svoji rodinu miluje a zejména děti pak chrání. Toto chování je potřeba hlídat, často totiž může přerůst a pes pak dítě hlídá i před lidmi, které zná.

S jinými psy může mít jedinec tohoto plemene problém, dá se tomu ale předejít časnou a důslednou socializací. S jinými zvířaty cane corso problém nemá, pokud je na ně zvyklý ideálně od štěněte.

https://www.youtube.com/watch?v=gDWO71R1J-0

IV. Zdraví a péče

Cane corso patří mezi molosse a stejně jako ostatní zástupci těchto statných psů trpí onemocněními kloubů, zejména pak dysplazií. Mohou se u nich také vyskytovat oční vady a často se vyskytuje torze žaludku. Také to je poměrně krátkověké plemeno, které dlouho dospívá a rychle stárne.

Péče o cane corso není nijak náročná, srst je krátká a postačí občasné pročesání. Větší péči je potřeba věnovat kvalitní stravě a u starších psů je dobré klouby podporovat nějakými kloubními doplňky. Plemeno je také náročné z hlediska času, protože celodenní pobyt na zahradě jim stačit nebude.

V. Výchova a výcvik

Cane corso je plemeno, které není vhodné pro začátečníky. Je velice inteligentní a pro spokojený život potřebuje zaměstnat. Pokud ovšem nabude dojmu, že je jeho majitel příliš benevolentní, začne zkoušet, kam až může zajít a lehce si tak můžete zadělat na problém.

Socializace je již brána jako univerzální rada a jakési zaříkávadlo, ale zrovna u cane corso je raná socializace základem pro celý vztah mezi psem a pánem. Správně socializovaný cane corso bude vůči cizím rezervovaný, ke své rodině loajální, ale nikdy nebude agresivní.

VI. Náročnost

Cane corso nepatří k nejlevnějším plemenům, jak z hlediska koupě, tak z hlediska krmení, veterinární péče a dalších nákladů. Obecně se dá říct, že čím větší plemeno, tím větší finanční náročnost. Pokud si vyberete štěně od zodpovědného chovatele, je pravděpodobnost některých onemocnění podstatně nižší než u psů bez PP, ale i pes s PP bude ve stáří nejspíše vyžadovat zvýšenou veterinární péči. Dále je u velkých plemen opravdu důležité kvalitní krmení.

Toto vše je dobré před pořízením psa zvážit, protože kupní cena je pouze počáteční investice. Cena štěněte cane corso se pohybuje od 14 000-24 000 Kč.

VII. Historie

Původ cane corso sahá až do starověkého Říma, kde byli předci tohoto plemene využíváni jako váleční psi. Po zániku říše se začali tito psi chovat zejména jako hlídači. Jejich populace se udržela až do konce 19. století, kde s nástupem techniky nebyl pes na farmě již nezbytností a tak se jejich stavy snížily na minimum.

Několik jedinců se však uchovalo na jihu Itálie, z těchto jedinců se tak zachovalo celé plemeno. Plemeno bylo FCI uznáno teprve v roce 2007.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:45-55 kg
Výška v kohoutku:58-68 cm
Požadavky na trénink:40 minut denně
Energie:průměrná
Délka života:10-11 let
Sklony ke slintání:vysoké
Sklony k hrabání:průměrné
Sklony ke štěkání:průměrné
Potřeba pozornosti:průměrná
Původní využití:hlídací pes
Délka srsti:krátká
Typ srsti:rovná
Barva srsti:Černá, šedá, červená, břidlicová, plavá, žíhaná
Potřebná péče o srst:nízká

Kde koupit cane corso?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro cane corso dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata cane corso na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku    

4.6/5 - (135 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu