16 důvodů, proč si (ne)pořizovat border teriéra

Border kolii určitě znáte, ale už jste slyšeli o border teriérovi? Pokud ne, rádi vám tohoto sympaťáka představíme. Tento příruční sportovec s vášní pro lov má mnoho kvalit, které byste mohli ocenit i Vy – nejste si tím jisti? Pojďte si s námi border teriéra představit.

JEDENÁCT důvodů, proč si pořizovat border teriéra: 

 • Border teriér bude určitě stačit tempu vašeho života. Je to velmi aktivní plemeno, které miluje pohyb a je vhodné pro psí sporty.
 • Velikost bordrů by se dala vyjádřit souslovím „čapneš a jdeš“. Na časté cestování mají ideální velikost.
 • Se srstí border teriéra si nemusíte dělat velké starosti – žádná přehnaně častá péče zde není třeba. (Určitě je ale třeba trimování – a to alespoň dvakrát do roka.)
 • Je myslivost vaší vášní? Border teriéři jsou pro ni jako stvoření. Celkově jsou to vynikající pracanti.
 • Pokud se budete tomuto teriérovi dostatečně věnovat venku, můžete si ho pořídit i do bytu. 
 • Oproti jiným teriérům nebývají borďáci tolik agresivní a tvrdohlavost je u nich přímo vyloučená.
 • Border teriér se skvěle hodí do aktivní rodiny, kde může být skvělým přítelem pro děti. 
 • Další velkou výhodou je ohromná učenlivost tohoto plemene. 
 • Jsou neuvěřitelně houževnatí! Venku řádí za každého počasí a za určitých podmínek mohou žít celoročně venku na zahradě.
 • Bordíci bývají velmi dobře ovladatelní a za určitých podmínek je zvládne i začátečník. 
 • Border teriéři se většinou těší dobrému zdraví a dožívají se relativně vysokého věku. 

PĚT důvodů, proč si nepořizovat border teriéra:

 • Pohyb je pro spokojený život tohoto plemene naprosto nezbytný. Není to tedy pejsek pro lenochy.
 • Menší zvířata se mohou stát v očích tohoto teriéra ideální kořistí. Je třeba zvládat přivolání na jedničku, aby vám na poli nevzal kramle za zajícem.
 • Zahrada by měla být zabezpečena takovým oplocením, které nelze přeskočit, ale ani podhrabat! Border teriéři hrabou opravdu znamenitě a dokáží i šplhat.
 • Nuda je úhlavní nepřítel border teriéra. Když se nudí, zabaví se třeba žvýkáním nábytku, či jiné úpravě interiéru. 
 • Zvukový fond bordíků je opravdu bohatý. Někteří 

Shrnutí

Buďte si naprosto jisti, že si tento malý sympaťák uloví celé vaše srdce. Ačkoli je border teriér šedá myška mezi teriéry, jeho přírodní krása má rozhodně svoje kouzlo. Vzhled tohoto pejska koneckonců koresponduje s prostředím, ve kterém nejraději pohybuje – tedy venku v přírodě. Pro venkovní dovádění je jeho takřka bezúdržbový kožich skvěle přizpůsoben, takže ho při řádění nezastaví bláto, potok, ani nepřízeň počasí. Je však třeba mít se na pozoru, než tohoto ďáblíka pustíte z vodítka! Zejména na procházkách mezi lesy či loukami jej může snadno zlákat vůně zvěře a bez dobré poslušnosti může pejsek zmizet v nenávratnu. Naštěstí je border teriér velmi inteligentní pejsek, který se snadno cvičí a miluje práci po boku člověka. Navíc mívá mírnější povahu, než jiní teriéři, což z něho dělá pejska, kterého zvládne i rozumný začátečník. 

Základem je dopřát tomuto krasavci velkou spoustu pohybu, bez kterého bude psychicky i fyzicky strádat. Pokud mu však denně připravíte dostatečné vybití energie, můžete jej s čistým svědomím chovat i v bytě – díky své velikosti vám tam určitě nebude překážet. Bydlíte-li však v domku se zahradou, počítejte s pořízením kvalitního plotu s pořádnými základy, které zabrání podhrabání. 

Border teriéři jsou vhodní i k dětem, či jiným pejskům, se kterými obvykle vychází dobře. Problém ale může nastat při setkání s drobnějšími zvířaty, která mohou v očích těchto hbitých teriérů představovat kořist. 

Obecná charakteristika border teriéra

Ať už jste myslivec, který shání pracovního psa, či aktivní člověk milující přírodu, určitě nepřestávejte číst! Možná je zrovna border teriér pejsek přesně pro vás. V dalších odstavcích získáte spoustu zajímavých informací o tomto úžasném plemeni.

I. Povaha

Border teriér je velmi temperamentní, inteligentní pes, který miluje nejen pohyb, ale zejména svého páníčka, pro kterého by udělal první poslední. Toto plemeno je velmi ceněno pro svou milou, pracovitou povahu, která ve většině případů postrádá tvrdohlavost typickou pro ostatní teriéry. Naopak můžeme border teriéry považovat za dobře ovladatelné, poslušné pejsky, kteří se učí bleskovou rychlostí a nebývají agresivní.

Ačkoli je pro toto plemeno typická pohyblivost gumového hopíku, rádi složí hlavu do klína některého člena rodiny a nechají se rozmazlovat drbáním, či mazlením. Jsou to skutečně srdeční pejsci, kteří milují celou rodinu stejně, jako si celá rodina zamiluje je. Se svým páníčkem by šel border teriér až na samý konec světa, takže není divu, že si jej lidé rádi pořizují jako parťáka na cesty i pro práci. Bordíci jsou velmi houževnatí a v neposlední řadě také odvážní – zejména, pokud se v nich probudí jejich lovecký pud, který mají po generace zakořeněný ve své krvi.

II. Vzhled

Přesto, že u border teriéra není přesně stanovena kohoutková výška, řadí se tento sympatický pejsek mezi malá plemena. Ač je tento teriér velký svým charakterem, jeho drobné proporce mu umožňují snadno vklouznout do liščí, nebo jezevčí nory. Sportovně vypadající tělo obdélníkového rámce je rozprostřeno na rovných nožkách, které dokáží udržet tempo po boku běžícího koně. Nesmí samozřejmě chybět nepříliš dlouhý, dobře osrstěný ocásek. Pro border teriéry je typická velmi tvrdá kůže a drsná, hustá srst s kratší, přiléhající podsadou. 

Typická je pro ně také jejich hlava, která svým plochým tvarem připomíná hlavu vydry. Vydry se však narozdíl od bordíků nemohou chlubit malýma, převislýma ušima trojúhelníkového tvaru, které jsou nasazené vysoko na hlavě. Dalšími ozdobami našeho dnešního hrdiny jsou také tmavé, pronikavé oči a okouzlující úsměv. 

Kožíšek bordíků bývá nejčastěji zbarvený do odstínu pšenice, či do červena. Někteří jedinci však mohou být šedí, či modří s pálením.

https://www.youtube.com/watch?v=FIrv5IAGsYk

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Bordíci jsou plemenem, které se navzdory své drobné velikosti hodí spíše k odrostlejším dětem – zejména kvůli jejich zápalu pro hru, ve kterém by mohli malému dítěti nechtěně ublížit. Pořídit si jej však můžete i k těm nejmenším špuntíkům, jen počítejte se zvýšeným dohledem při jejich společných chvilkách.

S ostatními pejsky nemívají border teriéři obvykle problém – obzvlášť pokud od mala žijí pod jednou střechou. Ani kočičí parťáci, které s tímto teriérem sdílí domácnost, ve psech většinou nevyvolávají chuť k lovu. Cizí kočky a drobnější mazlíci by se však mohli stát v očích některých border teriérů lákavou kořistí.  Proto doporučujeme nezapomínat na pudy vašeho mazlíčka a raději bordíky nenechávat ve společnosti drobnějších mazlíčků bez dohledu.

IV. Výchova a výcvik 

Bordíci mají oproti většině ostatních teriérů výhodu zejména v tom, že nebývají tolik tvrdohlaví. To má na svědomí zejména bezedná touha zavděčit se svému páníčkovi, která vám výchovu i výcvik velmi ulehčí. Základ všeho je dobrá socializace a hlavně dostatek fyzické aktivity – ta by vám měla pomoct zahnat v bordíkově mozkovně myšlenky na cupování nábytku, či hledání díry v plotě. 

Každopádně nespoléhejte na dobrou vůli svého border teriéra a vždy volte pozitivní motivaci před trestáním, či nátlakem. I bordík je stále teriér a někdy se prostě může „šprajcnout“. Nejraději se tento nešvar objevuje ve chvíli, kdy čenich vašeho pejska nasaje vůni srnky, nebo se v jeho zorném poli objeví zajíc. Je velká pravděpodobnost, že pokud nemá bordík perfektní přivolání, nebo není na vodítku, bude bez rozmyslu následovat svůj instinkt. 

Naštěstí je border teriér velmi inteligentní, chápavé plemeno, které se rádo učí a při správné motivaci udělá pro páníčka cokoli. 

Agility, obedience, nebo myslivost – s tímto plemenem máte opravdu široké spektrum možných aktivit! Když energii tohoto úžasného pejska nasměrujete správným směrem, bude z něj bezpochyby úspěšný sportovec, či perfektní společník pro venkovní aktivity.

V. Zdraví a péče 

Border teriér je plemenem, které nemívá příliš zdravotních problémů a dožívá se relativně vysokého věku. I zde se však najdu výjimky, které trápí nejrůznější neduhy. Pro bordíky je specifická zejména  dědičná nemoc se zkratkou CECS – tedy Canine Epileptoid Cramping syndrom, což můžeme volně přeložit jako „záchvatové křečovité onemocnění“. Tato nemoc může být zaměňována za epilepsii, ačkoli má jinou příčinu a trochu se liší i její projevy (více zde).

Jinak může bordíky postihnout také dysplazie kyčelního kloubu, luxace patelly, snížená funkce štítné žlázy, některá srdeční choroba nebo SLEM (více info).

Péče o fazónu bordíků není nikterak složitá – samozřejmě však záleží na terénu, ve kterém se pohybujete. Obecně vzato není třeba border teriéry nijak často koupat, ani kartáčovat. Určitě je ale třeba trimování – a to alespoň dvakrát do roka. Tuto úpravu srsti může váš pejsek podstoupit v psím salonu, nebo ji můžete provádět v pohodlí domova. Nevíte jak na to? ZDE najdete vše, co o trimování potřebujete vědět. 

Nedílnou součástí péče, jsou samozřejmě i pravidelné kontroly uší, chrupu a drápů, aby se včas odhalily všechny případné neplechy.

VI. Náročnost 

Pokud si chcete border teriéra pořídit, počítejte s tím, že u vás doma bude rušno – tohle torpédko jen tak neunavíte. Není se však čemu divit, když bylo toto plemeno dlouho považováno za ryze lovecké. Bordík však není vhodný jen pro myslivce, ale téměř pro každého, kdo mu bude schopen denně zajistit dostatek pohybu a mentální aktivity (to však není nejjednodušší úkol). Vypustit border teriéra na zahradu tedy ve většině případů nepostačí. Zahradu je navíc nutné důkladně zabezpečit proti všem dobrodružným nápadům vašeho pejska – divili byste se, jak dokáže tento malý pes hrabat, či šplhat. Ani procházky přírodou nemusí být úplně bezstarostné, pokud nemáte perfektně vypilované přivolání, které by utlo případnou loveckou výpravu již v zárodku. 

Plusové body však border teriér získává za svou praktickou srst, která nepotřebuje přehnanou péči. 

A na kolik peněz vyjde koupě štěňátka? To je různé, ale cena bordíka s průkazem původu obvykle kolísá mezi pěti až deseti tisíc korunami. Nezapomeňte si však k pořizovací ceně přičíst také kvalitní krmení, spoustu hraček a v neposlední řadě i kupu pamlsků, které vám velmi pomohou jako motivace při výcviku. 

VII. Historie

Příběh hrdiny tohoto článku začal před velmi dlouhou dobou na hranici mezi Anglií a Skotskem. V tomto kopcovitém, nehostinném prostředí už tehdy border teriér působil jako vynikající pomocník při lovu škodné – zejména lišek. Díky svým loveckým zásluhám získal „rudý ďábel s hrubou srstí“ pozornost Jamese Davisona, který o něm v roce 1800 napsal. Svou pozornost si toto plemeno vysloužilo již v osmnáctém století, kdy jej choval Lord Londsale a jeho potomci v Lowtheru, kde byl bordík využíván společně s honiči.(zdroj).Není se čemu divit! Již tehdejší border teriéři dokázali držet krok s koňmi a díky své velikosti dovedli snadno vklouznout do liščí nory. Přínos plemene dokazuje i obraz z osmnáctého století, který vyobrazuje předky dnešních border teriérů při doprovodu jezdce.

Tehdy se však nekladl takový důraz na jednotný exteriér, ale spíše na funkčnost a lovecké schopnosti – na dobových obrazech tedy můžeme pozorovat odchylky ve vzhledu těchto psů, které vznikly vlivem různých oblastí chovu. Zajímavé je, že předci dnešních bordíků byli dost zřejmě také předky plemen Dandie dinmont teriérů, bedlington teriérů, či lakeland teriérů. 

Ačkoli je název plemene velmi výstižný pro místo jeho vzniku (border = hranice), své dnešní jméno dostal border teriér až v devatenáctém století, kdy se prvně objevilo v kynologické literatuře. Oficiálního uznání se plemeno dočkalo až v roce 1920, kdy byl taktéž založen oficiální klub chovatelů tohoto plemene. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace 

Hmotnost:6-10 kg
Výška v kohoutku:FCI jasně nedává přesnou velikost. Obvykle se však výška pohybuje v rozmezí 30-37 cm.
Typický znak:Přirozeně sklopené uši, hrubá srst 
Požadavky na výcvik: Střední
Energie: Průměrná 
Délka života:12-15 let
Sklony ke slintání: Nízké
Sklony ke chrápáníNízké
Sklony ke štěkáníVysoké
Sklony k hrabání: Vysoké
Potřeba pozornosti: Střední
Původní využití: Lov lišek, krysař
Délka srsti: Střední
Typ srsti: S podsadou, hrubá
Barva srsti:Červená, šedivá s pálením, modrá s pálením, pšeničná
Potřebná péče o srst: Průměrná – občasné vyčesávání, trimování

Kde pořídit border teriéra? 

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro border teriéra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata bordíků na prodej.

Chovatelské stanice v ČR:

Chovatelské stanice  na Slovensku:

4.8/5 - (75 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu