14 důvodů, proč si (ne)pořizovat novofundlandského psa

Novofundlandský pes je další zástupce z řad dobromyslných obrů. Tenhle medvídek sice může budit respekt, ale pravdou je, že je to jeden z nejlaskavějších a nejpřátelštějších psů na světě. A ještě aby ne, tenhle sympaťák má totiž opravdu vznešené poslání. Je to psí vodní záchranář. Přečtěte si náš článek a zjistěte o tomto výjimečném plemeni víc! 

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT novofundlandského psa

 • Jsou to prostě plyšáci. Kdo by se nechtěl zabořit do jejich huňatého kožichu!
 • Novofundlanďan miluje všechny lidi, ať je to stařenka s hůlkou, nebo rozjívené dítě. Vždy je milý a přátelský. Proto je také vhodný pro canisterapii. 
 • Lepšího plavce byste ve světě psů jen těžko hledali. Tenhleten obr je ve vodě… no, jako ryba ve vodě. 
 • S výcvikem novofundlanďana nebudete mít větší problém. Musíte ho jen přijmout takového jaký je a nechtít po něm výkony hodné ovčáků. 
 • Nemáte příliš zkušeností, ale vaše srdce touží po opravdovém velikánovi? Novofundlanďan je skvělá volba a jeho výcvik jistě zvládnete. 
 • Novofundlanďan je opravdu odolný a tak je nejraději na zahradě, kde se bude cítit nejlíp. 
 • Vzhledem jistě budí respekt a ikdyž je pravda taková, že by vetřelce vřele přivítal, pohled na tento psí kolos jistě kohokoli odradí od vstupu na váš pozemek bez pozvání. 
 • Novofundlanďani jsou mírumilovní a to platí i o vztazích s ostatními psy a jinými zvířaty.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT novofundlandského psa

 • Pokud vás psí sliny přivádí k šílenství, raději si pořízení novofundlanďana rozmyslete. Sliny jsou prostě součástí balíčku s názvem novofundlanďan. 
 • Také jsou to psi, kteří se nepyšní dlouhověkostí. Že s vámi novofunlanďan nebude příliš dlouho, je potřeba počítat a smířit se s tím. 
 • Novofundlanďan má krásný huňatý kožich, ale taky opravdu hodně líná. Což jednak znamená hodně chlupů všude jinde než na psovi a spoustu času stráveného vyčesáváním. 
 • Není to pes do paneláku. Jistě existují i velká plemena, která by byla v garsonce spokojená, nicméně pro novofundlanďana to opravdu není.
 • Velký pes = velké výdaje. Finančně se může chov tohoto mazlíka docela prodražit.
 • Novofundlanďan je pes chytrý a rád se učí. Nicméně, pokud jste se zhlédli ve psích sportech jako je sportovní kynologie aj., není pro vás tou pravou volbou. Úkoly sice plní s chutí, ale i s rozvahou jemu vlastní.   

Shrnutí

Novofundlandský pes je milý a oddaný rodinný společník, který miluje vodu. Je lehce cvičitelný ale nikdy z něj nebude přeborník v poslušnosti. Kromě milé povahy je pro něj typické slintání. Má rád pohyb a potřebuje prostor, život v bytě tedy není nic pro něj. Naopak zahradu uvítá. Díky své velikosti je ovšem finančně náročnější a není to tedy plemeno pro každého. 

Obecná charakteristika novofundlandského psa

Dobrák od kosti s velkým srdcem. To je novofundlanďan. Je to taky skvělý plavec a mazel. Patří mezi obří plemena, ale klamou tělem. Ve skutečnosti jsou to vcelku dobří sportovci a milují aport. Pokud tedy hledáte velkého dobráka do rodiny s dětmi, je novofundlanďan rozhodně dobrá volba, i přesto ale pokračujte ve čtení a dozvíte se vše co ještě o novofundlanďanovi potřebujete vědět. 

Povaha

Novofundlanďan je jeden z nejpřátelštějších psů na světě. Jsou vždy dobře naladění, nejsou agresivní a pro svého pána udělají, co je v jejich silách. Často se využívají jako vodní záchranáři, novofundlanďan je jeden z nejlepších plavců a bez problémů z vody vytáhne i více lidí naráz. Pomáhat a zachraňovat lidi je pro novofundlanďana posláním.  

Vzhled

Novofundlandský pes je masivně stavěný pes se silným tělem a dobrou pohybovou koordinací. Krom výšky a váhy se feny od psů (samců) liší například stavbou trupu, kdy feny mají trup delší a obecně nejsou stavěny tak masivně, jako jejich protějšky. Srst těchto psů je dvojitá: krycí srst a podsada. Srst je delší v oblasti krku, kde tvoří límec a na ocase. Feny jsou oproti psům menší, jemnější a nemají tak hustou srst. srst se vyskytuje v černé, hnědé a černobílé barvě. Jejich ocas je silný a uzpůsobený pro plavání, stejně tak tlapy, které jsou opravdu velké a mezi prsty mají plovací blány. Díky tomu je novofundlanďan skvělý plavec. 

Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Tento obří plyšák je k dětem velice tolerantní, což je rozhodně plus, protože je díky své velikosti, huňaté srsti jako magnet na děti. Je potřeba ale vždy myslet na to, že je to velký silný pes a vždy mít děti a psa pod dohledem. Novofundlanďan by totiž dětem úmyslně neublížil, ale díky svým proporcím by mohlo dojít k nechtěné nehodě. 

Pokud je novofundlanďan socializovaný, je přátelský i k jiným psům. Ostatní zvířata má také rád a bez problémů s nimi dokáže žít v jedné domácnosti. 

Zdraví a péče

Novofundlandský pes je od přírody zdravý a otužilý, ale ani jemu se nevyhýbají nemoci. V průběhu života se může vyskytnout dysplazie kyčelního kloubu, Addisonova choroba, šedý zákal, epilepsie, rakovina nebo hypotyreóza. Stejně jako u jiných psů velkých plemen může dojít k žaludeční torzi. Kvalitní stravou, kloubní výživou a výběrem štěněte od ověřeného chovatele můžete výrazně snížit riziko zdravotních problémů. 

Péči je potřeba věnovat zejména srsti, pokud ji nebudete pravidelně vyčesávat, začne se cuchat a zapařovat, což může vést až ke kožním problémům jako jsou hot spoty. Většina obřích plemen nevyžaduje příliš pohybu, novofundlanďan je ale jiný. Sice s ním nemusíte běhat celý den venku ale nějaká ta denní aktivita je více než nezbytná. 

Výchova a výcvik

Novofundlanďan je milý a dobrosrdečný. Vše dělá s rozvahou a klidem a to platí i při výcviku. Nikdy nebude při výcviku tak rychlý a dynamický jako jiná plemena, ale pokud s ním najdete společnou řeč a dokážete ho motivovat, naučí se opravdu hodně cviků. S výcvikem je důležité začít již od štěněte, vždy by měl být výcvik zábava a ne jen jednotvárná povinnost. Pokud trénink psa bavit nebude, velice rychle přestane poslouchat. Také výchova a s tím spojená socializace je velmi důležitá a měli byste s ní začít co nejdříve. 

Náročnost

Cena štěněte novofundlandského psa se pohybuje od 10 000,- do 15 000,-. Kvalitní chovatelská stanice vám zaručí, že z roztomilého štěňátka vyroste pravý novofundlanďan jak po stránce vzhledové, tak po stránce povahové. Cena štěněte je ale pouze první investicí a s tím je potřeba počítat. 

Novofundlanďan není žádný drobek a tomu i odpovídá množství krmení které spořádá. Také veterinární péče a všechny další náklady jsou vyšší než u menších plemen. 

Historie

Neexistují přesné údaje o původu tohoto plemene, ale pravděpodobně jejich historie sahá až k Vikingům. Jejich původ je spojen s labradory. V Newfoundlandu se postupně rozšířili dva typy vodních psů. Ti menší, lehčí a rychlejší se postupně ustálili jako labradoři a jejich mohutnější příbuzní byli předky dnešních novofundlandských psů. 

Ke konci 18. století se první novofundlanďané dostali i do Evropy – v té době se ještě jednalo o psy s maximální kohoutkovou výškou 60 cm. Též hlava byla modelována jinak a lze tedy říct, že současní novofundlandští psi jsou známí takoví, jací jsou, díky evropskému šlechtění. V polovině 19. století se pak tito psi podíleli na šlechtění leonbergerů.

První novofundlandští psi se na území Česka začali objevovat na začátku 20. století. Před první světovou válkou zde fungovalo i několik chovatelských stanic, po druhé světové válce jich zůstalo jen pár a zlom přišel s 50. léty. V té době se tyto psy rozhodla využívat pohraniční stráž a populace na našem území se zdárně zvětšovala. Oblíbení byli především kvůli čichovým dovednostem a chuti k práci. Několik jedinců se dostalo i k civilním obyvatelům a v únoru 1967 byl založen klub chovatelů novofundlandských psů. Od té doby se chov úspěšně rozvíjel a v současné době plemeno v Česku zastřešuje Klub novofundlandský pes.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:51-68 kg
Výška v kohoutku:66-71 cm
Požadavky na trénink:20-40 minut denně
Energie:nízká
Délka života:8-10 let
Sklony ke slintání:vysoké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:střední
Původní využití:vodní a rybářské plemeno
Délka srsti:dlouhá
Typ srsti:rovná a hustá
Barva srsti:černá, hnědá
Potřebná péče o srst:střední
Typický znak:přirozeně sklopené uši

Kde koupit novofundlandského psa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro novofundlanďana dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata novofundlandských psů na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.7/5 - (22 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu