16 důvodů, proč si (ne)pořizovat kavalír king charles španěla

Zaujal vás na první pohled tento malý pejsek s vykulenýma očima, který si pohledem přímo žádá o pomazlení? Učaroval vás svou přátelskostí k lidem, pejskům nebo svou hravostí? Nebo ze všeho něčím? Vůbec se vám nedivíme, ale pojďme se na něj spolu podívat ze všech stránek!

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT kavalír king charles španěla

 • Máte děti? Bude je bezmezně milovat tak jako ony jeho.
 • Patří mezi psy přirozeně inteligentní a hravé, takže naučit ho jakékoliv psí kousky nebude problém.
 • Řadíte se mezi aktivní lidi? Tento pejsek s vámi bude držet krok v horách, na procházkách parkem, ale ve psích sportech se také neztratí. Vyniká zejména v agility, dogdancingu, flyballu, dogfrisbee, ovšem ani ostatní sporty mu nejsou cizí.
 • Je to zvíře nesmírně přizpůsobivé. Jeden den se spolu můžete toulat po horách a druhý klidně celý prolenošit v posteli.
 • Nachází se ve vašem okolí větší množství psů? To jistě nebude překážkou, má rád snad všechny psy.
 • Vaše známé si také oblíbí, je to velice přátelský pes.
 • Miluje společnost kdykoliv a kdekoliv. Takže už ani při cestě do koupelny nebudete sami.
 • Nepatříte mezi zkušené kynology? To vůbec nevadí! Je vhodný i pro úplné začátečníky. 

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT kavalír king charles španěla

 • Je to obrovský milovník všech, takže až bude sám doma, bude mu po vás velice smutno. Samotu nesnáší a může na vás doma připravovat nepříjemná překvapení.
 • Když jste jej poprvé viděli, také jste měli chuť mu dát něco na zub? Budete muset přehlížet jeho prosebné oči, mívají totiž sklony k obezitě.
 • Vadí vám chlupy v bytě? Tak vhodné plemeno pro vás hledejte dál. Tito psi línají celoročně, nejvíce přes jaro a podzim, kdy mění srst. O tu je také třeba se pravidelně starat, česat ji a kartáčovat.
 • Někteří mají sklony k pronásledování menší zvěře.
 • Jestli psy vychováváte tvrdou rukou, tak ruce pryč od něj. Je to nesmírně citlivé zvíře, které musíte vychovávat pozitivně.
 • Pokud hledáte psa čistě na zahradu, u tohoto se nepozastavujte. Jsou to skuteční závisláčci a pobyt venku bez vás by pro ně nebyl tím pravým.
 • Někteří psi mívají problémy se srdcem nebo mají různá onemocnění očí.
 • Z důvodu častého onemocnění dost psů umírá předčasně.

Shrnutí

Kavalír king charles španěl je pes milující veškeré lidi, psy, děti, své pány a rodinu úplně ze všeho nejvíc. Je tím správným parťákem snad pro vše. Bude s vámi dělat jakoukoliv aktivitu, ale také se bude rád válet na gauči u TV. Musí se ale vychovávat citlivě, s tvrdou rukou daleko nedojdete. Také je třeba brát zvíře z ověřených chovatelských stanic po vyšetřených rodičích, jelikož někteří trpí především na onemocnění srdce a očí.

Obecná charakteristika kavalír king charles španěla

Je jen málo lidí, kteří by neodolali velkým, tmavým očím a stále vrtícímu se ocásku kavalír king charles španěla. Spolu s jeho obrovským srdcem pro všechny a jeho velice přizpůsobivou povahou z něj dělají skvělého parťáka pro vše.

Povaha

Jemný, hravý, inteligentní, se zásobou lásky pro všechny – tak by se dal skvěle definovat. Je to pes pro všechno, který je spokojený kdykoliv, kdy může být se svou rodinou. Rychle se učí novým věcem a můžete jej naučit téměř cokoliv. Je hned kamarád snad s každým,ať už se jedná o lidi nebo zvířata. Jeho velkým plusem je také jeho obrovská přizpůsobivost, neřeší, jestli zrovna dnes půjdete běhat nebo se povalovat doma. Jestli je něco, co opravdu nesnáší, tak to je být o samotě.

Vzhled

Jedná se o psa menšího vzrůstu s jemnou stavbou těla. Jeho charakteristickým znakem jsou velké, tmavé oči, kterými jste stále bedlivě pozorováni. Uši má spuštěné dolů podél hlavy. Jeho lebka je téměř rovná. Srst je dlouhá a hedvábná. Nápadné je také bohaté osrstění uší, hrudi, ocasu a končetin.

Vyskytuje se ve více barevných variantách: černá s pálením, bílá se sytě kaštanovými znaky, kaštanová a tříbarevná.

Vztah k dětem a domácím zvířatům

Děti miluje a bude jim trpělivým společníkem. Rád si s nimi bude hrát na zahradě, toulat se na procházkách, výletech nebo se třeba válet doma na gauči. Bude je respektovat a učit, tak jako ony jeho. Při vzájemném soužití se brzy stane jejich věrným kamarádem a také oporou. S domácími zvířaty nemá problém, každopádně by ale spolu měla nejdříve pořádně seznámit. Hlavně tedy u menších zvířat, kterým by mohl ublížit. Po jejich řádném seznámení vedle sebe mohou spokojeně žít několik let.

Zdraví a péče

Kavalíři jsou celkově zdraví, ale je třeba počítat s určitými nemocemi, které se jich mohou týkat. Je vhodné koupit psa z ověřené chovatelské stanice a nekupovat psa bez PP. Mohou trpět na onemocnění srdce, očí, uší či pohybového aparátu.

Zvýšená péče je třeba o jeho srst, kterou je nutno alespoň jednou za týden kartáčovat. Hlavně tedy v oblasti hrudníku, končetin a uší, kde je delší.

Výchova a výcvik

Výcvik musí být veden citlivě vzhledem k povaze psa. Zvládnou ho i kynologové, kteří s ním nemají velké zkušenosti. Je to zvíře přirozeně inteligentní a učenlivé. Snadno si jej uplatíte pamlsky, za které udělá téměř cokoliv. Díky nim budete také dělat ve výchově kavalírka velké pokroky. Jsou to také malí sportovci, takže pokud se s ním budete chtít věnovat psím sportům (agility, dogdancing, flyball, atd.), jistě se s ním nikde nezahanbíte a brzy se spolu budete moci postavit na start na závodech.

Náročnost

Jelikož se jedná o malé plemeno, dá se počítat s menšími výdaji za krmivo, než je to u plemen velkých. To by ale mělo být určitě kvalitní, pokud chcete mít psa zdravého. Ze zdravotního hlediska určitě musíte počítat s pravidelným očkováním, určitá část z nich trpí na některá onemocnění, hlavně tedy srdce a očí.

Cena štěněte kavalírka se pohybuje kolem 10000-16000 Kč, záleží na rodičích, pokud má rodiče hodně úspěšné, dá se počítat i s cenou vyšší. (zdroj)

Historie

Historie plemene sahá až k 15. století, kdy byly podobné typy vyobrazovány na malbách po boku králů. Velkým chovatelem byl anglický král Karel I., podle něhož vzniklo i původní plemeno king charles španěl. Tehdy byli psi větší, s delším čenichem než dnes. Proto se začali křížit s mopsem. Původní vzhled téměř vymizel. Roku 1920 přišel obrat, kdy Roswell Eldridge nabídl peněžní sumu za vystavení King Charles španěla s dlouhým čenichem. 

Oficiální rozdělení plemen vzniklo roku 1945, kdy byl vydán standart plemene a bylo přidáno před jméno kavalír. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:5,4-8 kg
Výška v kohoutku:31-33 cm
Typický znak:přirozeně svěšené uši
Požadavky na trénink:<20 minut/den
Energie:průměrná
Délka života:9-14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony ke chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:společenský pes
Délka srsti:střední
Typ srst:hedvábná, bez kadeří
Barva srsti:černá s pálením, bílá se sytě kaštanovými znaky, kaštanová a tříbarevná
Potřebná péče o srst:vysoká

Kde koupit kavalír king charles španěla?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro kavalír king charles španěla dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata kavalír king charles španěla na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.7/5 - (54 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu