15 důvodů, proč si (ne)pořizovat bígla

Malý, odolný a vždy dobře naladěný bígl je aktivní pes, který miluje lidi. Jsou to veselí a zábavu milující psi. Není divu, že vás okouzlil, jejich kaštanově hnědé, hluboké psí oči nenechají chladnými ani ty největší drsňáky. Co by vás ale mohlo u tohoto milého pejska nemile překvapit? To zjistíte v našem článku věnovaném psímu komikovi jménem bígl!

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT bígla

  • Málokteré jiné plemeno má tak roztomilý pohled jako bígl. Nejde je nemilovat!
  • Jsou veselí a vždy najdou způsob jak vás rozesmát.
  • Jsou malí, mají krátkou srst, ale i tak jsou vytrvalí a odolní. Takže jsou ideální společníci na různé výlety a túry.
  • Jsou vhodní i k dětem. Pokud jim ukážete, jak se mají k sobě navzájem chovat, budou sobě navzájem skvělými parťáky.
  • Byli chováni ve velkých smečkách, nemají tak problém vyjít s jinými psy a naučí se žít například i s kočkami.
  • Milují jídlo. A rádi za něj budou taky cvičit. Pokud nepodceníte socializaci, nemusíte mít žádné větší zkušenosti se psy.
  • Milují lidi. Jsou roztomilí a za pamlsek se naučí spoustu triků, takže i lidé, kteří k většině psů nemají důvěru, se nad bíglem určitě rozněžní.
  • Jejich krátká srst nevyžaduje příliš velkou péči. Čas, který díky tomu ušetříte můžete využít třeba k učení nových triků.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT bígla

  • Mají silný lovecký pud. A jakmile čenich vašeho bígla zachytí zajímavý pach, pravděpodobně na určitou dobu ohluchne.
  • Někteří jedinci špatně snáší samotu a dokáží to dát hlasitě najevo. I to je potřeba před pořízením zvážit.
  • Jsou tvrdohlaví a pokud se rozhodnou, že nemají náladu vás zrovna poslechnout, prostě neposlechnou. Je proto lepší, pokud nejste na oploceném pozemku, mít svého bígla zajištěného vodítkem.
  • Jejich srst je sice krátká a nevyžaduje žádnou speciální péči, ovšem i bígl líná a to zejména na jaře a na podzim. Pokud se tedy pro bígla rozhodnete, stane se součástí domácnosti nejen pes, ale i jeho všudypřítomné chlupy.
  • Milují jídlo, což je skvělé pro výcvik, ale je potřeba hlídat jejich krmnou dávku, protože mají sklony k nadváze.
  • Také si mohou přehnaně hlídat svoji misku. Zejména pokud máte děti, je důležité toto chování nepodcenit.
  • Bíglové obecně mají problém s onemocněními očí a kloubů. Taky se u nich častěji vyskytuje epilepsie. Výběr nového parťáka tedy neuspěchejte a vybírejte pečlivě.

Shrnutí

Bígl je menší veselý pes, který miluje lidi a je skvělým psem do aktivní rodiny s dětmi. Pokud jsou dobře vychovaní a děti ví, jak se ke psům chovat, jsou pro děti skvělými kamarády. Kromě lidí milují také jídlo, kvůli kterému by klidně dělali i kotrmelce. Je to ovšem pořád lovecké plemeno a tak dost často lovecký pud vyhraje nad pamlsky. Jinak je to ale roztomilý a akční společník, který vám vždy zaručeně zlepší náladu.

Obecná charakteristika bígla

Bígl je lovecké plemeno střední velikosti, ale dnes si jej lidé často pořizují jako rodinného společníka. Je to plemeno se silným loveckým pudem a opravdu milují jídlo. Kromě jídla také milují lidi a pokud se dobře socializují jsou skvělými parťáky i k dětem a dalším psům.

I. Povaha

Bíglové jsou často označováni za šašky psího světa. Jsou láskyplní, roztomilý a legrační. Dokáží vás lehce rozesmát, ale je taky možné, že při výcviku budete mít slzy na krajíčku. Jsou to taky totiž tvrdohlaví lovci a pokud je pustíte z vodítka, dost často ohluchnou a nevrátí se, dokud si nedočmuchají co oni potřebují. Doma vám po pořízení bígla pravděpodobně taky ubude pár bot a nejspíš i dalších věcí. Na druhou stranu stačí, aby na svého páníčka propíchli jejich typickým psím pohledem a bude zaručeně vše odpuštěno.

II. Vzhled

Bígl je pes menšího vzrůstu. V kohoutku měří do cca 38 cm a váží od 8-15 kg. Zbarvení je povolené jakékoli uznané pro honiče. Nejčastější je ale tricolorním zbarvení (bílá, černá a hnědá). Případně bicolor, v kombinaci bílé s černou, nebo bílé s hnědou v různých odstínech.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Bíglové jsou přátelští psi a svoji rodinu milují. Při správné socializaci budou skvělými parťáky i pro děti. Někdy mohou mít tendenci chytat vše do tlamy, dělají to ve hře a dá se to odnaučit. Nicméně, žádný pes, ať je sebevíc přátelský, by neměl zůstávat s dětmi o samotě. A děti by měly vědět, jak se ke psu chovat.

Bíglové byli využíváni a chováni ve smečkách, ocení tedy společnost jiného psa a bez problémů si zvykne i na kočičí společnost.

IV. Zdraví a péče

I přesto, že je bígl pes menší velikosti, může trpět na onemocnění kloubů a to jak dysplazií tak luxací. Dalším častým problémem u bíglů jsou onemocnění očí („cherry eye“, PRA a další), ale i epilepsie. Je rozumnější investovat do pejska s průkazem původu, protože oficiální chov je kontrolovaný a zvířata, která nejsou zdravá se do chovu nedostanou.

Péče o bígla není nijak náročná, jeho krátká srst nevyžaduje žádnou větší údržbu. Je dobré pejskovi pravidelně kontrolovat zuby, uši a drápky. A zejména u bíglů také hlídat krmnou dávku. Případná nadváha s sebou totiž nese spoustu dalších zdravotních rizik.

V. Výchova a výcvik

Bígl není obecně považován za nejinteligentnější a nejposlušnější plemeno. Je to z části i kvůli jejich silnému loveckému pudu, díky kterému se může zdát, že neoplývají velkou inteligencí. Jsou to ale velice vynalézaví psi a pokud jde o jídlo, dokáží se k němu dostat i přes důkladné zabezpečení. Jde je tedy lehce nadchnout k výcviku přes pamlsky. Pozitivní motivací vám půjde výcvik jedna báseň.

Bíglové také těžce nesou odloučení od svých majitelů a dávají to někdy dost hlasitě najevo. Je tedy obzvláště důležité nepodcenit výchovu a odchod z domu pečlivě natrénovat. Pokud nejste ve výcviku psů příliš zběhlí, je dobré najít si cvičiště a přihlásit se na kurz poslušnosti nebo do štěněcí školky, kde vám rádi poradí.

VI. Náročnost

Jako u všech plemen, je první investicí pořizovací cena štěněte. U bíglů se cena štěňat pohybuje od 8 do 15 tisíc. Další výdaje jsou za krmení, které je zejména u štěněte ve vývoji důležité nepodcenit a také za první výbavičku pro štěně. Pokud si pořizujeme psa, musíme počítat i s výdaji za veterinární péči.

Kromě finanční stránky je dobré se zamyslet i nad náročností z hlediska času a nutného výcviku. I když bígl nepatří k nejaktivnějším plemenům, není dobré z něj dělat gaučového povaleče, protože mají tendence k nadváze. Je dobré ho denně aktivně zaměstnat a vzhledem k tomu, že je to pořád lovecké plemeno, zabere vám čas i výcvik a to zejména přivolání.

VII. Historie

Bígl je nejmenší a nejstarší honič. Jeho původ sahá až do antického Řecka. Od roku 1300 existují malí honiči, kteří doprovázeli lovce při lovu zajíců a králíků. Název bígl se poprvé objevil v roce 1475. Název je pravděpodobně odvozen od staroanglického slova „begle“, což znamená malý.

Bíglové byli velice oblíbení i v královské rodině a klub chovatelů byl v Anglii založen v roce 1890. V dnešní době je ale chován spíše jako společník než lovecký pes.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 10-14 kg Feny: 8-12 kg
Výška v kohoutku:26-36 cm
Požadavky na trénink:20-40 minut denně
Energie:průměrná
Délka života:12-15 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:vysoké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:honič
Délka srsti:krátká
Typ srsti:rovná
Barva srsti:tricolor, bicolor-hnědá, čokoládová, krémová, černá
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:přirozeně svěšené uši

Kde koupit bígla?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro bígla dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata bígla na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.6/5 - (140 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu