10 nejčastěji chovaných druhů opic: exotický chovatel

Opice jsou velmi rozmanitá, inteligentní a zajímavá zvířata, a tak není divu, že je lidé rádi chovají jako domácí mazlíčky. Na dovádění těchto tvorů je velmi zajímavé se dívat, ale to neznamená, že by tato divoká zvířata měl chovat jako domácí mazlíčky jen tak někdo. Většina lidí totiž opice vlastnit nemůže, a to z mnoha důvodů, včetně zákonnosti a množství prostoru a péče, kterou opice vyžaduje. Přesto se podíváme na 10 nejčastěji chovaných druhů opic, které lidé chovají jako domácí mazlíčky.

1) Nártoun filipínský

Nártoun filipínský je velmi malý primát, který váží pouhých 170 gramů a dorůstá výšky jen asi 7 centimetrů. Jsou to ikonické opice, protože mají velké, zvědavě vyhlížející oči a vypadají tak, že objímají větve, místo aby na nich visely. Přestože někteří lidé chovají tuto ohroženou opici jako domácího mazlíčka, obchod s nimi je v dnešní době nelegální. Důvody tohoto zákazu jsou četné a přitom jednoduché. Za prvé, tyto opice vyžadují speciální stravu, kterou jim většina lidí nemůže poskytnout. Navíc jsou to noční tvorové, takže přes den toho dělají velmi málo, a to způsobuje, že je lidé jako domácí mazlíčky zavrhují, protože pro ně nejsou zajímavé.

2) Tamarín pinčí

Tamaríni jsou mnohem větší než tarbíci, dosahují hmotnosti necelého kilogramu a délky až 30 cm. Jsou velmi oblíbení jako domácí mazlíčci, protože jsou to čistotná zvířata, která nevyužívají celý svůj výběh jako toaletu, ale raději používají jeden roh. Jsou to vysoce inteligentní tvorové, kteří nemají tolik nároků na stravu, takže jsou lepšími domácími mazlíčky než řada jiných zvířat na tomto seznamu. Nejsou dost silní na to, aby ublížili člověku, ale jsou hluční a mají tendenci být destruktivní, když se nudí. Je důležité si uvědomit, že se jedná o společenské tvory, takže chovem jediné opice jako domácího mazlíčka byste je připravili o jejich základní snahu komunikovat s ostatními. Tamaríni se mohou dožít až 15 let, takže se na světě udrží stejně dlouho jako dlouhověká plemena psů.

3) Kotul

Opice kotul dorůstají výšky až 14 cm a v dospělosti váží jen 2 kg nebo o něco více. Stejně jako většina ostatních primátů vyžadují velkou pozornost a péči, pokud je chcete udržet zdravé. Tito tvorové jsou velmi inteligentní, vyžadují pestrou stravu a potřebují od svých majitelů neustálou stimulaci a zábavu. Pokud jim nic z toho nedokážete poskytnout, zkušenost s jejich vlastnictvím se změní v utrpení. Kotulové hlasitě piští, když potřebují pozornost, a mají ve zvyku házet výkaly, když jsou rozrušení. Nepříjemné je také jejich chování, kdy roztírají moč po rukou a nohou a zanechávají tak pachovou stopu, která může být ve vaší domácnosti silně cítit. I když může být lákavé chovat některou z těchto opičích ras jako domácího mazlíčka, jsou velmi nepořádné.

4) Šimpanz

Šimpanzi nejsou opice, ale lidoopi. Přesto jsou to tvorové, které si lidé často přejí chovat jako domácí mazlíčky. Jsou pravděpodobně nejnebezpečnějším primátem, kterého by někdo mohl jako domácího mazlíčka chovat, je to však možné. Šimpanzi běžně váží přes 150 kg, měří přes metr osmdesát a ve srovnání s lidmi jsou neuvěřitelně silní. Jsou velmi teritoriální a některé poněkud normální lidské chování berou jako urážku. V průběhu let bylo zaznamenáno několik případů napadení šimpanzem, přičemž několik z nich pocházelo od šimpanzů v zájmovém chovu. Šimpanzi divoce útočí na ty, kteří jim podle jejich názoru ublížili, a lidé jsou bezmocní agresivního šimpanze zastavit. Kromě toho, že je vlastnictví těchto domácích mazlíčků vyloženě nebezpečné, musíme vzít v úvahu také skutečnost, že se jejich životnost podobá lidské, tedy 50-60 let. Potřebovali byste někoho, kdo by souhlasil s tím, že se o zvíře postará, protože vás pravděpodobně přežije!

5) Guenon (Cercopithecus)

Opice guenon je díky své ochočitelnosti běžnou součástí zoologických zahrad po celém světě. Mohou dosáhnout hmotnosti až 15 kilogramů a výšky 22 centimetrů, takže jde o rozměrné tvory, kteří mohou člověku ublížit, pokud se stanou agresivními. Jsou to velmi hlasití tvorové, kteří se během dne často ozývají ostatním, takže pravděpodobně způsobí značný hluk. Mohou se také dožít až 16 let, přičemž v letech následujících po dosažení pohlavní dospělosti se stávají agresivnějšími.

6) Chápan

Opice chápan mohou vážit téměř 30 kilogramů a dorůst do výšky přes dva metry! Pokud jsou chovány jako domácí mazlíčci, potřebují k životu obrovský výběh. Jejich strava není nijak náročná, dávají přednost masitému ovoci. Jejich chování je však znepokojivé. Chápan může v mládí působit krotce a v budoucnu se může stát agresivnější. Přestože jsou malé, mohou svými ostrými zuby a drápy člověka zranit. Jsou to také velmi společenští tvorové a v zajetí se dožívají až 40 let. Přesto jsou jedním z nejoblíbenějších plemen opic chovaných jako domácí mazlíčci. 

7) Marmoset

Marmosety jsou malým druhem opic, běžná verze tohoto zvířete dosahuje délky pouhých 7 centimetrů a hmotnosti kolem 160 g. Jsou to neuvěřitelně roztomilá stvoření, ale jejich nevýhodou je, že jsou velmi hlučné, pokud nejsou uspokojovány jejich potřeby. Přestože můžete včas rozpoznat, co jejich volání znamená, nemusíte mít možnost je uspokojit, protože jejich volání může směřovat k jiným opicím, které pochopitelně nejsou v blízkosti, aby jim mohly odpovědět. Marmoset bude potřebovat velký výběh, který bude mít k dispozici hodně vody a šplhacích prvků. Při správné péči se mohou dožít až 20 a více let, ale to už se jedná spíše o výjimky.

8) Kapucín

Kapucín je velmi žádaným domácím mazlíčkem, protože kombinuje vysokou inteligenci s relativně malou velikostí a dostupnější stravou než ostatní opice. Díky vysokému poměru hmotnosti a síly jsou také mohutnější, než by odpovídalo jejich hmotnosti 9 kg a výšce 18 cm. Kapucíni jsou nejlepšími opičími domácími mazlíčky, které si lidé mohou pořídit, což potvrzuje i jejich využití jako podpůrných zvířat pro lidi, kteří utrpěli oslabující zranění. Kapucíni jsou využíváni jako služební zvířata, která pomáhají lidem s poraněním páteře žít normálnější a samostatnější život. Jsou dostatečně inteligentní, aby pomáhali s otevíráním zásuvek a získáváním předmětů, a zároveň jsou dostatečně silní, aby dokázali pohybovat lidskými končetinami! To však neznamená, že jsou jako domácí zvířata bez problémů. Vyžadují stejně velkou pozornost jako jiné opice a kapucíni jsou drazí. Také se v zajetí dožívají 30 až 50 let, tudíž potřebují mít připravený plán pokračující péče.

9) Makak

Další zajímavou opicí, která je často chována jako domácí mazlíček, je makak. Jsou to fascinující tvorové s tvářemi, které se trochu podobají lidem. Výraznost opic v kombinaci s jejich srdečnou povahou je činí velmi oblíbenými jako domácí mazlíčky. Makakové mohou dosáhnout hmotnosti přes 30 kg a dorůstají do výšky přes 3 metry. Není třeba dodávat, že tyto opice vyžadují jako domácí mazlíčci hodně prostoru. Často žijí ve velkých skupinách s ostatními příslušníky svého druhu, což může být pro majitele domácích zvířat problém – chybí jim sociální interakce. Dalším problémem pro majitele makaků je to, že jsou přenašeči některých poměrně závažných onemocnění, která od nich člověk může chytit. Herpes B je jen jednou z přenosných nemocí, kterou od nich člověk může chytit, a mnoho dalších možných infekcí se stále zkoumá.

10) Outloň váhavý

Outloň je bezpochyby jedním z nejroztomilejších zvířat na světě. Jak název správně napovídá, jedná se o pomalu se pohybující primáty, kteří jsou malí. Všechny tyto faktory spolu s okouzlujícím vzhledem vás možná přimějí přemýšlet o jejich chovu jako domácích mazlíčků. Vzhledem k tomu, že na seznam exotických domácích zvířat přibývá stále více zvířat, je přirozené, že vás napadne, že tato zvířata mohou být vynikajícími domácími mazlíčky. Tyto opice však patří mezi jedovaté savce, kteří mohou člověka kousnout. Toto kousnutí však není smrtelné.

Často kladené dotazy

Je v pořádku mít opici jako domácího mazlíčka?

Opice obecně nejsou vhodnými domácími mazlíčky. Některé mohou být po určitou dobu docela milé. Skutečnost je však taková, že opice jsou schopny způsobit příliš mnoho škody a potřebují příliš mnoho péče a pozornosti, než aby se jim v lidské domácnosti dařilo. 

Jaké výhody má opice jako domácí mazlíček?

Jednou z výhod opice jako domácího mazlíčka oproti jiným domácím zvířatům je, že opice mají protistojné palce. Při správném výcviku by mohly pomáhat s domácími pracemi nebo nemocným lidem, kteří jsou omezení.

Jak chytrá je opice?

Opice jsou chytré jako batole. Opice dokáží pochopit abstraktní vlastnosti. Pokud jde o řešení hádanek, jsou opice stejně chytré jako tříleté děti. 

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu