21 důvodů, proč si (ne)pořizovat stafordširského bulteriéra

Stafordširský bulteriér možná nahání trochu hrůzu nebo z něj máme minimálně respekt. Jsou ale tyhle pocity oprávněné? Co když zjistíte, že je tenhle pejsek vlastně jiný, než si myslíte? Čtěte dál a třeba se vám nakonec i zalíbí!

JEDENÁCT důvodů, proč si pořizovat stafordširského bulteriéra

 • Vztah k lidem – bezmezně miluje svou rodinu, lidi má dokonce radši než ostatní zvířata.
 • Miluje jakoukoli hru s dětmi. Ochotně toleruje dětskou neohrabanost a malé hrubosti – přezdívá se mu psí chůva.
 • Považujeme ho za dokonalého společníka. Bude totiž dělat cokoli za jediné podmínky, že tam budete i vy: půjde s vámi na běžky, zaběhat si, zaplavat, ale klidně se spolu můžete rozvalovat na gauči a bude spokojený.
 • Zvládne všechno, co si na něj vymyslíte. Opravdu je velmi všestranný, mezi aktivity, které mu nejsou cizí, řadíme například agility, flyball, canisterapii, obranu.
 • Učí se rychle díky své vysoké inteligenci a nadšení pro jakékoli zaměstnání.
 • Zbožňuje pohyb, ale kvůli jeho vyvenčení nemusíte chodit kilometry daleko. Stačí třeba jen aportování.
 • Péče o něj je absolutní výhrou. Pokud se zrovna venku v něčem nevyválí a nebude potřeba jej vykoupat a vyčistit, tak to máte v podstatě bez práce.
 • Miluje jízdu autem a cestování, někdy to dokonce vyžaduje.
 • Velikost. Menší plemeno, ale přitom pořádný pes.
 • Vhodný do bytu – chce stále zůstat se svojí rodinou a vejde se všude.
 • Tohle plemeno neprovází žádné typické nebo časté choroby. Když si pořídíte papírového jedince, máte velkou šanci, že bude většinu života zdravý.

DESET důvodů, proč si nepořizovat stafordširského bulteriéra

 • Pokud hledáte hlídače, tak si rovnou vyberte jiné plemeno. Staford vás možná upozorní štěkáním, že se někdo objevil, ale záhy se s ním začne kamarádit.
 • Protože s ostatními zvířaty moc dobře nevychází, tak si musí na jiné domácí mazlíčky zvykat už od štěněte.
 • Chov venku nepřipadá v úvahu – tohle plemeno špatně snáší zimu a chlad.
 • Hodně se fixuje na lidi, proto ho nesmíte nechávat samotného.
 • I na páníčkovi záleží. Pro jeho dobrou výchovu je potřeba důslednost a autorita.
 • Úplný začátečník a staford = špatná kombinace.
 • V hloubi duše má zakódovanou bojechtivost, vyžaduje důslednou a láskyplnou výchovu. Jedině tak z něj vyroste příkladný zástupce této rasy.
 • I když hodnějšího psa těžko najdete, špatně působí na lidi a vyvolává v nich strach – vaše okolí se ho může bát.
 • Občas si postaví hlavu a ukáže svou tvrdohlavost.
 • Socializace zas a znovu. Mezi psy i lidmi – věc, kterou když podceníte, tak se venku ani neukazujte.

Shrnutí

Vhodný páníček pro staforda s ním tráví většinu svého času – stane se jeho celoživotním parťákem. Rád si hraje, sportuje, ale i cestuje. Jestliže čas od času zvolí odpočinkový den, staford ho spokojeně stráví s ním. Může bydlet klidně v bytě. V minulosti už měl psa, který mu dal pár zkušeností. Tenhle člověk se chová mile, láskyplně a zároveň důsledně.

Mohlo by se vám líbit: 14 úžasných faktů o tygrovi

Obecná charakteristika stafordširského bulteriéra

Tenhle pejsek doslova miluje lidi – hlavně děti. Ne nadarmo se mu přezdívá psí chůva (nanny dog). Oplývá spoustou vlastností, i když bychom to do něj neřekli, většina z nich je kladná.

I. Povaha

Stafordširského bulteriéra známe jako psa s bezmeznou odvahou, houževnatostí a vysokou inteligencí. Ničeho se nebojí. Spolehlivost mu také rozhodně nechybí. Ne vždy dobře vychází s ostatními psy. Občas nám ukáže svojí tvrdohlavost, jindy zase oddanost. (zdroj)

II. Vzhled

Středně velký vzrůst, silné svalnaté tělo, robustní, hladká krátká srst. Tak můžeme v kostce shrnout jeho vizáž.Barev mu můžeme připsat hodně, klidně i více naráz, ale nikdy ne játrově hnědou nebo černou s pálením. Psi váží okolo patnácti kilogramů, fenky pak o něco méně. Psi jsou také vyšší a dorůstají se až 41 centimetrů v kohoutku.

Zřetelně krátkou a nápadně širokou hlavu zdobí napůl klopená ušiska, krátký čenich s černým nosem, kulaté dopředu hledící oči a osvalené líce. Ocas, která nesmí být příliš zatočený, nosí poměrně nízko. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Děti miluje více než kterékoli jiné plemeno. Vydrží si s nimi hrát i celé hodiny, trpí jim dětskou neohrabanost i drobné hrubosti. Právě jeho vztah k dětem je veliká přednost (získal podle něj i přezdívku „nanny dog“)

Domácí mazlíčky příliš nemusí. Pokud ho na ně budeme od štěňátka zvykat, tak se s nimi sžije celkem dobře. Možná bude v jejich přítomnosti často štěkat a dorážet na ně.

IV. Náročnost

Zejména pro naší peněženku bude hned na začátek náročnost vyšší. Cena štěněte s průkazem původu se pohybuje okolo 20 000 Kč. Následné náklady se týkají základního očkování, odčervení a vybavení – počítejme výdaje kolem 2 000 Kč. Pozor! Očkovat a odčervovat musíme každý rok. Co se týče krmení – denní dávka se pohybuje okolo dvou odměrek kvalitního krmení a to také není úplně levné. (zdroj)

S možnými nemocemi se hodí počítat vždycky, i když tohle plemeno jimi příliš netrpí. Časová náročnost v případě tohoto psa znamená mít ho stále u sebe. Někteří jedinci chtějí vyloženě lenošit, jiné stěží unavíte. Jediné co je opravdu důležité – nesmíte ho příliš opouštět. Péči nemusíte věnovat zvláštní pozornost.

V. Historie

Angličané plemeno znají téměř 200 let. Pochází ze starého bojového psa a některé jeho rysy nese dodnes (síla, obratnost, těžší hlava). Nejspíše vznikl křížením teriéra a buldoka, zřetel se při tom kladl hlavně na výkonnost psa.

Tyto psy vlastnily chudší vrstvy, které si přivydělávaly účastí svých psů na zápasech. Chovaly je ovšem v domácnosti a žily s nimi v těsné blízkosti, proto byla žádoucí láska k lidem.
Čistokrevný chov stafordširského teriéra datujeme od roku 1930, kdy vznikl také první klub zabývající se tímto plemenem – „The Staffordshire Bull Terrier Club“. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Kde koupit stafordširského bulteriéra?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro stafordširského bulteriéra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata stafordširského bulteriéra na prodej.

4.2/5 - (73 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu