18 důvodů, proč si (ne)pořizovat amerického stafordšírského teriéra

Hlavní hrdina dnešního článku rozděluje společnost na dvě skupiny lidí: Jedni ho uctívají a druzí by ho nejraději zakázali. “Amstaf” je ale doopravdy skvělý, srdečný pes, který si vůbec nezaslouží pověst, kterou mu zejména média neustále přidělují. Věřte, že jakmile toto plemeno poznáte, zamilujete si nejen jeho povahu, ale také jeho široký úsměv.

DEVĚT důvodů, proč si pořizovat amerického stafordšírského teriéra

 • Stafordi jsou neuvěřitelně všestranným a aktivním plemenem, které se hodí pro velkou spoustu činností – přes bull sporty, běh za střapcem, až po sportovní kynogii.
 • Napříč pověstem jsou amstafové skvělí psi pro rodiny s dětmi – sežerou je láskou!
 • Staford patří mezi velmi inteligentní plemena. Rychle chápe požadavky svého pána a moc rád se učí.
 • I v bytě může být AST spokojený – ale to pouze s předpokladem, že bude mít dostatečné pohybové vyžití a mentální aktivitu.
 • Díky pověsti staforda se vám budou zaručeně vyhýbat veškerá individua a lidé s nekalými úmysly. Pokud by vám chtěl někdo ublížit, amstaf by neváhal předvést pověstnou sílu svého stisku.
 • Srst amstafíků není náročná na údržbu, ani nenese žádný výrazný zápach.
 • Jejich střední velikost je tak akorát – nemusíte si na jejich převoz kupovat dodávku a v posteli máte pořád trochu místa i za přítomnosti chlupatého vetřelce.
 • Mazlení je jejich oblíbená sportovní disciplína. Svou radost z příjemného pohlazení, či podrbání za uchem umí dát jasně najevo.
 • Stafordi dokážou díky své oddanosti a vytrvalosti skvěle zazářit jako služební psi v mnoha odvětvích.

DEVĚT důvodů, proč si nepořizovat amerického stafordšírského teriéra

 • Amstaf není pes pro každého. Pokud nemáte čas, nervy, či sebedůvěru na důslednou výchovu, toto plemeno si určitě nepořizujte.
 • Vybuchlý gauč, díra ve dveřích, koberec na cucky a pořádně naštvaní sousedi – to staford zvládne během vaší chvilkové nepřítomnosti z nudy či stesku. Domov je tedy nutno zabezpečit tak, aby pes nezničil vybavení, či neublížil sobě.
 • Stafordi milují pohyb a nemůžou bez něho být. Pokud jim jej nedokážete dostatek dopřát, může se pes zabavit nežádoucím způsobem – třeba tím vybuchlým gaučem.
 • Toto plemeno se příliš nehodí pro lidi bez zkušeností s výcvikem. Špatně vychovaný staford může být nebezpečný pro své okolí.
 • Setkání s jinými psy nemusí vždy skončit šťastně. Ne všichni jedinci jsou k ostatním zvířatům přátelští.
 • Pokud si amstafa pořídíte, připravte se na smršť reakcí vašeho okolí. Poznámky o bojovém plemeni a žroutovi dětí se vám asi nevyhnou.
 • Krátká srst stafíků není ideální pro celoroční pobyt venku. Pro chladnější teploty je třeba pořídit zateplenou, či mírně temperovanou boudu.
 • Trvanlivost hraček ve vlastnictví těchto chlupatých torpédek je prakticky nulová. Pokud nemáte továrnu na psí hračky, počítejte s častými nákupy nových míčku, přetahovadel i plyšáků.
 • Stafordi se díky své fixaci na páníčka příliš nehodí pro samostatné  střežení objektů.

Shrnutí

Staford je pes pro lidi, kteří chtějí se svým chlupatým mazlíčkem trávit velkou spoustu času a chtějí pracovat s jeho tělem i duší. Jakmile necháte svého amstafa nepolíbeného výchovou, může se stát nebezpečným pro vás, i pro vaše okolí Z nudy, či osamění se může tento dacan proměnit ve zbraň hromadného ničení, a veškeré vybavení vašeho domova se může stát jeho terčem.

Dobře vychovaný amstaf je ale nebezpečný pouze pro své hračky a nebo pro všechny hrozby, které by vám chtěly ublížit – je to přirozený ochránce celé rodiny. Pro trvalé střežení domu zvenčí se ale díky své krátké srsti příliš nehodí, pokud mu neposkytnete teplé místo, kam se může uchýlit.
Díky nezodpovědným majitelům si staford získal špatnou reputaci a pověst zabijáka. V dobrých rukách je to ale stále usměvavý mazlivý sportovec, který vyniká jako pracant, i jako rodinný pes.

Fotografie amerického stafordšírského teriéra

Obecná charakteristika amerického stafordšírského teriéra

Máte – li zkušenosti s výchovou psů, dostatek volného času a doma kousek místa pro cca pětatřicet kilo živého štěstí, máme pro vás ideálního psa!

I. Povaha

Ve svalnatém, velmi energetickém těle amstafa dřímá duše milovníka. Ačkoli jeho tělo vzbuzuje pořádný respekt, k lidem se chová přátelsky a vlídně. Svého majitele zbožňuje a je mu neustále v patách – pokud mu to umožníte, bude vás doprovázet do koupelny, do peřin i na záchod.

Stafordi mají rádi pozornost lidí a rádi se předvádí zejména před návštěvami, či před diváky na psích show. Amstafové si užívají také náklonnost dětí, pokud se ke svým psím přátelům umí děti chovat. (zdroj)

Nezvládnutá výchova, stres či frustrace může ale z milého stafíka udělat agresivní hromádku neštěstí, která se nebojí pokousat. Před pořízením pejska je tedy potřeba zvážit své výchovné dovednosti a časové možnosti.

II. Vzhled

Velká hlava, široký úsměv a tváře jako slabikáře, jsou asi nejzákladnější poznávací znaky amerického stafordšírského teriéra – samozřejmě spolu s jiskrným pohledem a ušima složenýma do tvaru lístku růže. Staforda poznáme také díky výborně osvalenému tělu středního vzrůstu s krátkou, lesklou srstí. Krk těchto psů je velmi mohutný, postupně přecházející ve svalnaté plece.

Hřbet je kratší, mírně svažitý směrem k zádi a nízko posazenému ocasu střední délky. Silné nohy s velkými tlapami jsou statnou odporou celého těla. Srst může hrát různými barvami – velmi časté  je žíhané zbarvení s bílými znaky, dále pak pískové, černé, či modré. Přípustné jsou ale i ostatní barvy včetně kombinací.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Stafordi milují děti za předpokladu, že jsou na ně zvyklí a vědí, jak se k nim chovat. A to platí oboustranně – pokud má pes a dětmi harmonicky vycházet, je důležité seznámit vaše ratolesti se zásadami správného chování k tak silnému zvířeti. Rozhodně ale nenechávejte psa a děti bez dozoru.

Soužití amstafa s jinými mazlíčky závisí na socializaci psa, na jeho výcviku a samozřejmě i na jeho povaze – někteří jedinci ostatní zvířata milují, ale mnozí nezapřou své geny bojovníků a s jinými mazlíčky se nikdy přátelit nebudou. Správným výcvikem lze vždy docílit alespoň jejich částečné tolerance. Rozhodně ale nedoporučujeme nechávat amerického stafordšírského teriéra s jinými zvířaty bez dozoru, pokud na ně není opravdu zvyklý.

IV. Zdraví a péče

Stejně jako ostatní plemena, tak i americký stafordšírský teriér může trpět na různé zdravotní neduhy. Mezi ty nejčastější patří zejména dysplazie kyčlí, hypotyreóza (nadměrná produkce hormonů štítnou žlázou) a psí atopická dermatitida spolu s jinými kožními onemocněními. (zdroj)

Péče o stafordy neobnáší žádné složité procedury – krátkou srst je vhodné čas od času “projet” kartáčem a pomoct jí zbavit se odumřelých chlupů. Drápy se většinou obrousí při venkovních aktivitách, popřípadě se dají snadno přistřihnout či zabrousit. Jinak postačí pravidelně kontrolovat uši a stav chrupu.

V. Výchova a výcvik

Správná výchova je základním stavebním kamenem ke spokojenému soužití s amstafem.  Se socializací a výcvikem je nutné začít již v raném věku, než vám ze štěněte vyroste mohutný, silný pes. (zdroj)

Je velmi důležité, aby měl pes od mala jasně určená pravidla a měl danou svou pozici v hierarchii rodiny. I důslednost hraje při výcviku svou důležitou roli – pokud dáte svému psovi povel, je vždy nutné “dotáhnout” jej do konce. Samozřejmostí je výcvik bez trestů a psychického nátlaku – opak by vedl k narušení důvěry, což by se později mohlo projevit ve formě agrese. Pokud ale povedete svého psa sebevědomě, důsledně a s láskou, bude vám odměnou oddaný, poslušný společník, který vyniká ve spoustě aktivit.

Do výcviku staforda doporučujeme zasvětit celou rodinu – pes se tak naučí pracovat s dalšími členy rodiny, jeho respekt k nim se přirozeně prohloubí a poslušnost vašeho psího přítele nebude limitována vaší přítomností.

Pokud si při výcviku nebudete čímkoli jisti, raději se poraďte s odborníkem, který vám pomůže nasměrovat výcvik vašeho pejska správným směrem.

VI. Náročnost

Vysoká náročnost stafordů spočívá zejména v jejich nemalých nárocích na pohyb, výcvik a v neposlední řadě na vaši pozornost. V tomto ohledu potřebují mnoho lásky, času, trpělivosti a důslednou ruku (o tom jsme psali pár odstavců výše). Kromě toho ale amstaf nikterak náročný není – tedy pokud máte našetřeno.

U tohoto plemene se určitě vyplatí investovat do štěněte s PP, zejména pokud nechcete být překvapeni nežádoucím chováním, které ve standardu AST nemá co dělat. A o exteriérové, či zdravotní stránce ani nemluvě! Za “papírové” štěňátko si ale připlatíte – jeho kupní cena se snadno přehoupne přes 20000 Kč. Hodně ale záleží na původu rodičů, na jejich úspěších a u některých chovatelských stanic také na zbarvení štěňátka (například za populární modré zbarvení si často připlatíte). Počítat se ale musí i s nákupem kvalitního krmiva a neustálým doplňováním hraček, které většinou moc dlouho nevydrží.

VII. Historie

Ačkoli americký stafordšírský teriér vznikl v 19. století  v USA, kořeny jeho předků sahají do Velké Británie, odkud do spojených států přicestovali spolu s anglickými imigranty. Zde se křížením buldogů a staroanglických teriérů snažili vyšlechtit psa ideálního pro psí zápasy. Z těchto pokusů se zrodil i  americký pitbulteriér, který je amstafův blízký příbuzný. Linie těchto “bratranců” se ale později začala rozlišovat, když se chovatelé rozdělili na dva tábory. Jeden z táborů dbal u svých psů zejména na pracovní schopnosti, povahu a podporu bojovnosti (tzv. Gejm) – tak vznikli předci dnešních pitbullů.

Chovatelé z druhého tábora, kteří se podíleli na vyšlechtění dnešního amstafa podporovali spíše exteriér plemene a jeho jednotnost. (zdroj)Stafordšírský teriér byl v roce 1936 uznán Americkým klubem chovatelů psů a v roce 1972 toto plemeno uznala i organizace FCI, která plemenu dala dnešní název .

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 28-40 kg Feny: 28-40kg
Výška v kohoutku:Psi: 48 cm kg Feny: 45cm
Typický znak:Svalnaté tělo, široké tváře a uši ve tvaru listu růže
Požadavky na výcvik:Vysoké
Energie:průměrná
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony ke chrápáníVysoké
Sklony ke štěkánímírné
Sklony k hrabání:vysoké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:Psí zápasy, lov škodné
Délka srsti:krátká
Typ srsti:hladká
Barva srsti:srst může mít všechna zbarvení – může být s odznaky, či jednobarevná
Potřebná péče o srst:Občasné vyčesávání

Kde pořídit amerického stafordšírského teriéra?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro amerického stafordšírského teriéra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata staforda na prodej.

Chovné stanice v ČR:

Chovné stanice na Slovensku:

4.6/5 - (130 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu