TOP 10 rychle rostoucích keřů: živý plot co nejrychleji

Rychle rostoucí živé ploty představují snadný způsob, jak proměnit a obnovit vaši zahradu. Ať už hledáte něco, co by vymezilo hranice vašeho pozemku, poskytlo soukromí a stínění nebo pomohlo podpořit místní  přírodu, živé ploty jsou všestranným doplňkem zahrady. Podívejte se na TOP 10 rychle rostoucích keřů a vyberte si ten nejhezčí!

1) Loropetalum

Keř loropetalum tvoří nápadné rychle rostoucí živé ploty. Jeho krásné fialové listy tvoří úžasný kontrast k ostatním hnědým a zeleným rostlinám, které určují ráz zahrady. Těmto rychle rostoucím živým plotům, které se pyšní mrazuvzdorností a růstem bez další péče, se nejlépe daří, když jsou vysazeny na plném slunci, protože právě sluneční světlo způsobuje, že jejich listy mají tento krásný fialový odstín. Loropetalum bude také spíše prospívat v zahradách, které jsou vystaveny dlouhým a horkým létům, takže je lepší se jim vyhnout v chladnějších oblastech. 

2) Pustoryl

Pustoryl, známý také jako Philadelphus, je obdivován pro své jemné sladce vonící květy, které kvetou v létě. Pustoryly jsou poměrně mrazuvzdorné keře a navíc je péče o ně poměrně snadná. Pustoryl roste více než 60 cm za rok, je výjimečně rychle rostoucí živý plot, a pokud ho necháte bez kontroly, rychle dosáhne výšky více než 3,5 metru. Stejně jako u všech rychle rostoucích živých plotů je zásadní stříhání. Jeho voňavé květy kvetou od května do července a roste na slunci nebo v polostínu v jakékoli úrodné, dobře odvodněné půdě.

3) Dřín

Oblíbený dřín tvoří živou expozici samostatně nebo jako součást živého plotu. Tyto rychle rostoucí živé ploty, které vytvářejí břehy karmínových stonků, vypadají v zimě stejně dobře jako na jaře – ve skutečnosti možná ještě lépe. V létě kvete s bobulemi. Má červenou kůru, která vypadá krásně po celý rok. Díky své husté větvovité struktuře se skvěle hodí i jako součást výstavby zahradního soukromí, a protože se dřín velmi snadno množí – stačí uříznout větev o tloušťce tužky a rychle ji zasadit do květináče – je to velmi dostupný způsob, jak si rychle vypěstovat živý plot.

4) Šeřík

Tyto krásné rychle rostoucí živé ploty jsou oblíbené pro své barevné a dokonale voňavé květy. Šeřík je krásným doplňkem zahrady díky své sladké vůni a převislým levandulovým květům, které se kaskádovitě snášejí z keře. Abyste měli nejlepší šanci na zdravou rostlinu, vyberte místo s úrodnou, dobře propustnou půdou a dostatkem slunce. Ve správných podmínkách může šeřík vyrůst až o 60 cm za rok, navíc je poměrně mrazuvzdorný. Šeřík je skvělou volbou, pokud hledáte rychle rostoucí živý plot, ale pokud ho nebudete zastřihávat, vymkne se kontrole. Proto je nezbytné, abyste věděli, jak stříhat šeřík, než tyto rychle rostoucí živé ploty přidáte do své zahrady.

5) Zlatice 

Zlatice, velmi často nesprávně označovaná jako zlatý déšť, je skvělou volbou pro rychle rostoucí živé ploty. Je to jeden z nejodolnějších rychle rostoucích živých plotů, který snáší sucho a je mrazuvzdorný. Dosahuje výšky až 3 metry a roste přibližně o 60 cm za rok. Bez ohledu na jeho odolnost jsou to právě květy, které majitele domů přesvědčují o tom, že si tyto rychle rostoucí živé ploty pořídí. Jsou jedny z prvních jarních květů a vyrůstají v citronově žlutých trsech, které vítají nadcházející sezónu. Při stříhání však buďte opatrní, protože květy vyrůstají na loňském porostu. Proto je důležité stříhat na konci období kvetení a nečekat až do následujícího podzimu.

6) Vavřín vznešený

Vavřín je klasickou volbou pro vytvoření typického zeleného živého plotu na vaší zahradě. Díky svým velkým lesklým zeleným listům vytváří hustý lem, který je ideální pro použití v nápadech na úpravu předzahrádek. Vavřín dorůstá zhruba 30 cm za rok a lze jej bez problémů pěstovat jako živý plot. Pokud hledáte květy v létě, je vavřín třešňový dobrou volbou.

7) Hloh

Pokud hledáte rychle rostoucí živý plot, který pomůže podpořit volně žijící živočichy na vaší zahradě, pak je hloh tou nejlepší volbou. Hloh vyroste o 30-60 cm za rok, což znamená, že se rychle prosadí jako pevná součást vaší zahrady. Hloh pochází z čeledi růžovitých a je oblíbený pro své krásné květy a jasně červenooranžové podzimní plody. Hloh poskytuje potravu přibližně 150 různým druhům hmyzu a snáší znečištění a exponovaná stanoviště. Pokud je hloh pěstován na hranici vašeho pozemku, trnité větve těchto rychle rostoucích živých plotů s sebou přinášejí také prvek většího bezpečí pro váš domov a současně nabízejí bezpečný prostor pro hnízdění ptáků na jaře.

8) Kalina modroplodá

Stálezelená kalina modroplodá dorůstá do výšky 4 až 5 metrů, takže je jedním z nejlepších rychle rostoucích keřů, které vám na zahradě dodají výšku. Použití vysokých rostlin patří k mnoha nápadům na vertikální zahradu, díky nimž se malý dvorek může zdát větší, protože trénuje pohled vzhůru. V zimě má krásné trsy bílých květů a je mrazuvzdorný v mnoha klimatických podmínkách. Kalina dává přednost vlhké půdě a miluje slunce nebo polostín.

9) Weigelie

Weigelie je opadavý keř, který může během dvou let dosáhnout výšky 2-3 metrů, takže je ideální volbou pro rychlé vyplnění mezer v zahradě.  Na jaře má atraktivní růžové květy a je mrazuvzdorný v mnoha klimatických podmínkách. Vysazujte ji na plném slunci nebo v polostínu. Je to skvělá volba pro výsadbu jako nenáročný keř na ohraničení zahrady, protože se snadno pěstuje.

10) Bobkovišeň lékařská

Bobkovišeň lékařská je oblíbený, stálezelený keř s lesklými listy, který lze použít jako rychle rostoucí živý plot. Tento keř snadno vyroste do vysokého a úzkého živého plotu a stačí jej jednou ročně zastřihnout a v případě potřeby občas tvarovat. Má rychlý růst, za rok dosahuje až 60 cm, takže je jednou z nejlepších rychle rostoucích rostlin, které lze použít jako keř pro soukromí mezi dalšími nápady na zahradní soukromí.  Roste dobře v mrazuvzdorných oblastech, dává přednost mírnému až plnému stínu, ale poradí si s různými typy půdy, takže je univerzální volbou pro rychlé založení hustého živého plotu. Na jaře bobkovišeň vytváří atraktivní stonky aromatických bílých květů a v zimě červené bobule.

Nejčastější dotazy

Co dělá dobrý živý plot dobrým?

Pro účinný živý plot potřebujete atraktivní rostliny, které rychle rostou. Měly by mít také husté olistění. Zvažte výšku a šířku vzrostlých rostlin. Je důležité, aby byl váš živý plot souvislý a nezanechával díry. 

Jaká je životnost živého plotu?

Živý plot by měl vydržet nejméně 30 let, na některých zahradách jsou živé ploty staré 100 a více let. 

Jsou živé ploty náročné na údržbu?

Živý plot je velmi nenáročný na údržbu a vyžaduje stříhání pouze jednou za 2 až 3 roky. 

Potřebují živé ploty hodně vody?

Většina našich živých plotů je vysoce odolná vůči suchu, ale během prvních několika sezón, kdy se kořeny zakořeňují, vyžadují pravidelnou zálivku.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu