19 důvodů, proč si (ne)pořizovat německého pinče

Při pohledu na toto plemeno jistě mnohé napadne, že tento „dobrman“ asi nějak nedorostl, popřípadě naopak – tento ratlík asi hodně papal. Německého pinče hned tak někde nepotkáte a díky blízké příbuznosti těchto tří plemen, se majitelé a chovatelé německých pinčů nemohou takové záměně příliš divit. Pokud máte rádi tak trochu exotiku a adrenalin, mohl by být německý pinč skvělým přítelem právě vám.

DVANÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT německého pinče

 • Energie a bystrost z německého pinče přímo sálá. A není to jen dojem. V tomto plemeni najdete neúplatného hlídače a ochránce celé vaší rodiny.
 • Pod vedením zkušeného majitele je německý pinč velmi příjemným společníkem.
 • Toto plemeno velmi ocení majitele podobných zájmů – činorodého a aktivního člověka, který jen nesedí doma jako pecka.
 • Přirozená inteligence německého pinče osloví i člověka kynologií nepolíbeného.
 • Díky jeho životnímu elánu, inteligenci a mnoha dalším skvělým povahovým vlastnostem, je německý pinč jako stvořený pro psí sporty i všestranný výcvik.
 • Je velmi fixován na svého majitele a velmi ochotně spolupracuje. To oceníte zejména při jeho výcviku.
 • Německý pinč není žádná skleníková květinka. Vyznačuje se nejen pevným zdravím, ale i značnou dlouhověkostí.
 • Krátká hladká srst, a celkově žádné extrémní anatomické znaky, dávají tušit, že péče o pinče není nijak náročná.
 • Narozdíl od ,,bratránka´´ dobrmana se nejedná o velkého psa. Německý pinč je pes poměrně skladný a i do menšího bytu se pohodlně vejde.
 • V těsné blízkosti svého pána  je schopen se přizpůsobit téměř jakémukoliv životnímu stylu.
 • S dětmi obecně nemá německý pinč problém, jsou li dostatečně poučeny, jak se v přítomnosti psa chovat.
 • Elegantní a ladný zevnějšek německého pinče podtrhuje přirozeně sebevědomé vystupování. Je to prostě Pan Pes.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT německého pinče

 • Důrazně doporučujeme si koupi německého pinče důkladně promyslet. Toto plemeno je na svého milovaného majitele velmi fixováno a změnu majitele by velice špatně neslo.
 • I díky jeho zdravému sebevědomí je německý pinč vhodný spíše pro majitele s předchozí zkušeností se psy. Úplný začátečník by mohl být velmi nepříjemně překvapen.
 • Důsledná výchova a dostatečné zaměstnání jeho fyzického i duševního temperamentu je alfou a omegou spokojeného soužití s německým pinčem. Nevychovaný nebo nudící se pinč může být pro své okolí a majetek majitele doslova pohromou.
 • Přesto, že zvládne i mírnější tempo nebo několikadenní odpočinek, je německý pinč plemeno velmi činorodé a aktivní. Se třemi krátkými procházkami denně a víkendovým pobíháním na zahradě u chalupy u něj neuspějete.
 • Krátká a hladká srst sice nevyžaduje salonní úpravu ani příliš časté kartáčování či koupel, má však i své nevýhody. Tvrdé, krátké chlupy se jako osiny zavrtají všude.
 • Jeho předkové byli hojně využíváni jako skvělí hubiči a lovci hlodavců na statcích. Po důkladné socializaci je schopen akceptovat domácí mazlíčky, ale s morčátky, potkany a jinými hlodavci nejspíš nikdy vycházet nebude.
 • Desetiletí byl využíván ke strážení statků, dvorů a rodin svého majitele. Hlasitě hlásil každé šustnutí na jemu svěřeném území. Štěkavost německého pinče se dá velmi úspěšně korigovat výcvikem, ale o samotě by mohl být stále především neúnavným a hlasitým hlídačem.

Shrnutí

Štíhlý elegantní pes, který přesto působí dojmem síly a energie. Pozorný výraz a bystré smysly oděné do hladkého lesklého kabátu.  To je německý pinč. Avšak estetika není vše a musíme brát zřetel i na přirozené potřeby a naturel tohoto plemene. Představa, že si pořídíme pinče na ,,honění parády´´ je sice lákavá,ale prokázali byste tím sobě i tomuto jedinečnému plemeni medvědí službu. Německý pinč je od přírody aktivní pes a uvítá jakoukoliv aktivitu nebo práci se svým majitelem. V opačném případě se ze sebevědomého zvířete může snadno stát neurotický a labilní pes.

Obecná charakteristika německého pinče

Německý pinč je neúnavný pracovník, ať už ho jeho majitel zaměstná čímkoliv. Nesnáší nudu a těžko říct, zda je pro něj větším utrpením zahálka duševní nebo fyzická. Inteligentní mysl i tělo atleta mají neustálou potřebu něco dělat. Přesto, že samozřejmě umí i odpočívat, nejraději je, když se může zapojit do dění v rodině nebo vyvíjet aktivitu po boku milovaného pána. K držení venku o samotě se příliš nehodí jak svou srstí, tak povahou. 

I. Povaha

Po dlouhá desetiletí byl německý pinč ceněn zejména jako neúplatný hlídač, nekompromisní obránce a zdatný krysař. Ač plemeno po druhé světové válce takřka zaniklo, všechny tyto skvělé vlastnosti mu byly zachovány. Přesto, že německý pinč není u nás příliš hojný, má své stálé obdivovatele právě pro svou povahu. I když je to pes poměrně ostrý, přirozeně sebevědomý a tak trochu paličák, pro svou rodinu by dal i život. Přirozená inteligence, bystré smysly a činorodost ho přímo předurčuje pro všestranný výcvik (poslušnost, stopa, obrana). V rukou zkušeného, důsledného, ale ne tvrdého nebo nespravedlivého majitele se jeho povahové vlastnosti plně projeví a získáte tak skvělého hlídače, společníka i kamaráda pro své děti.

II. Vzhled

Německý pinč je středně velký hladkosrstý pes,  s hrdým držením těla, elegantní, kvadratický, silný jako knírač. Díky krátké srsti vynikne jeho  dobře vyvinuté osvalení.

Kohoutková výška psů i fen se pohybuje mezi 45 – 50 centimetry, hmotnost od 14 do 20 kilogramy. Hlava německého pinče je silná, dlouhá, s plochým čelem. Nos, pysky a oční víčka jsou vźdy černá. Horní i dolní čelist je silná, s dobře vyvinutými ˇvýkacímy svaly. Zuby uzavírají úplný nůžkový skus. Oči jsou tmavé a oválné. Vysoko nasazené uši ve tvaru písmene V jsou natočený vpřed, směrem ke spánkům.

Suchý, nepříliš krátký krk, bez laloků a volné kůźe na hrdle, je ušlechtile klenutý a přechází v silný, rovný a krátký hřbet. Krátká, silná a hluboká bedra končí zaoblenou zádí. Ocas ponechaný v přirozené délce je nesen šavlovitě nebo srpovitě.

Hrudník je středně široký, v průřezu oválný. Končetiny jsou silné, rovné a nemají úzký postoj.  Pohyb je harmonický, jistý, plný síly a plynulý, s dobrou délkou kroku. Těsně přiléhající kůži kryje krátká, hladká  a lesklá srst bez lysin v barvě hnědé ( od jelení červené až po tmavě červenohnědou ) nebo černé s pálením.(zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Německý pinč je temperamentní a hravé plemeno. To přímo vybízí, aby byl pořízen jako kamarád k dětem. Při správném vedení, psa i dětí, s nimi pinč nemívá obvykle problém. Vždy by však jejich společnému dovádění mél přihlížet zodpovědný dospělý. Zejména tehdy, hrají-li si ,,domácí´´ děti, které jsou pod přirozenou ochranou pinče, s dětmi cizími. Kompetenční spory o lopatku nebo míč, by mohl pinč vyhodnotit jako útok, a vzít situaci do vlastních tlapek.

S ostatními zvířaty dobře socializovaný pinč vychází poměrně dobře. Obezřetnost doporučujeme především u hlodavců, kteří byli původně jeho přirozenou kořistí. S cizími psy se obvykle snese dobře a je možné ho chovat i doma ve vícečlenné  smečce.

IV. Výchova a výcvik

Německý pinč je pes inteligentní, aktivní a pevných nervů. Jeho přirozená sebedůvěra a suverénní vystupování ocení zejména majitelé, kteří mají sportovní a závodní ambice. Vzhledem k jeho přirozeným vlastnostem, je nutné být při výchově pinče obzvláště důsledným a trpělivým psovodem. Zhruba do roku věku je žádoucí psa ntenzivně socializovat a vytvořit si s ním pevný vztah. Pinč má, i díky své tvrdohlavosti a sebedůvěře, tendenci řešit situace po svém, což ne vždy bývá ku prospěchu věci. Jste-li zkušeným kynologem, naleznete v německém pinčovi ideálního psa vhodného především k všestrannému výcviku či prakticky ke všem psím sportům, snad jen vyjma myslivosti a pasení.  Díky jeho nezdolné energii a naturelu pinče nedoporučujeme začátečníkům. Není to plemeno, které by promíjelo chyby jak ve výchově, tak ve výcviku. (zdroj)

V. Zdraví a péče

Toto plemeno se vyznačuje nezdolným zdravím a dlouhověkostí. Patnáctiletý pinč není žádná rarita a mnozí se dožijí i dvaceti let. V chovu se povinně sleduje pouze dysplazie kyčelních kloubů. Někteří chovatelé nadstandardně testují i oční vady a von Willebrandovu nemoc ( onemocnění krve).(zdroj

Na péči není nijak náročný. Krátkou srst stačí  občas vykartáčovat a místo zdlouhavého šamponování obvykle postačí vlhký ručník. Pravidelná kontrola očí, uší a drápů je stejná jako u všech ostatních plemen.

VI. Náročnost

Co se týče údržby tělesné schránky pinče, ta není nikterak náročná. Středně velký a nikterak těžký pinč toho tolik nespořádá, tudíž ani náklady na kvalitní krmivo nejsou nikterak vysoké. Přirozená odolnost a zdraví plemene vám ušetří i náklady za veterináře.

Jediné, co musíte pinčovi dopřát v m´ře vće než hojné, je fyzická a duševní práce. Dostatečné vycházky, sport a výcvik, který zaměstná i jeho bystrou hlavu, z něj udělají spokojené zvířátko a příjemného společníka.  

Pořizovací cena německého pinče s PP se pohybuje v rozmezí 8000 – 12000 Kč (zdroj). Pokud se nechcete účastnit výstav nebo aktivně chovat, můžete se u chovatele informovat, zda nemá štěňátko v pet kvalitě nebo nestandardního jedince nevhodného do chovu. Zkušený chovatel už u velmi malých štěňátek může poznat, zda jsou vhodná spíše na mazlíčka(pet kvalita – barva nebo rozložení znaků atd.. ) nebo mají drobnou vývojovou vadu vyřazující z chovu ( špatný skus, nesestouplá varlata, zálomek na ocásku atp…). Taková štěňátka bývají výrazně levnější, než zvíře, které má naději prosadit se na výstavách nebo v chovu. Nežli si zaopatřit pinče od překupníka nebo z takzvaného domácího chovu, zvažte prosím adopci. Tento způsob obstarání pejska může mít i mnoho výhod. Z adopce můžete získat pejska již naučeného hygieně, samostatnosti a se základním výcvikem. U starších zvířat můžete vybírat i podle povahy. Zkušený personál útulku nebo dobrovolník z dočasné péče může doporučit pejska na míru přímo do vaší domácnosti. Většina pejsků a fenek už bývá i kastrována, aby se předešlo nežádoucím nehodám, a všichni mají platné očkování, čip a jsou pod pravidelnou veterinární kontrolou. 

VII. Historie

Německý pinč je prastaré plemeno. Malby z poloviny 18. století už vyobrazují pinče prakticky v podobě, jak ho známe dnes. Svůj název odvozuje od svého původního poslání – lovu drobných hlodavců ve dvorech a na statcích. ,,Moderní´´ pinč byl poprvé popsán v knize  Pes ve svých hlavních a vedlejších druzích z roku 1836. I přes jeho skvělé vlastnosti však mezi lety 1949 – 1957 nebylo v zemi původu zapsáno v plemenné knize ani jedno štěně a německý pinč byl na pokraji vyhynutí. O záchranu a znovuoživení plemene se významně zasloužil poradce chovu pan Werner Jung, který upustil kvůli pinčům od chovu velkých kníračů. Od šedesátých let se plemeno trvale chová a v současnosti vykazuje chov pinčů stoupající tendenci. (zdroj). 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi i feny: 14 – 20 kg
Výška v kohoutku:Psi i feny: 45 – 50 cm
Typický znak:dlouhá hlava
Požadavky na výcvik:vysoké
Energie:vysoká
Délka života:12 – 15 let
Sklony k slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:vysoké
Sklony k hrabání:střední
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití:hlídací a společenský pes
Délka srsti:krátká
Typ srsti:hladká
Barva srsti:černá s pálením, hnědá
Potřebná péče o srst:nízká

Kde koupit německého pinče?

Všechno jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro pinče dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam chovatelských stanic v Česku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata německých pinčů na prodej. Na Slovensku jsou bohužel chovatelské stanice nedohledatelné. Přikládáme alespoň odkaz na klub chovatelů a doporučujeme se obrátit přímo na poradce chovu, který má přehled o chovných zvířatech a plánovaných či aktuálních vrzích.

Pokud máte zájem o adopci tohoto plemene, pod seznamy chovatelských stanic naleznete odkaz na sdružení zabývající se pomoci pinčům.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Útulky, dočasné péče a depozity

4.9/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu