14 důvodů, proč si (ne)pořizovat šeltii

Na ulici vidíte krásného malého pejska, který pozorně reaguje na svého pána. Vypadá jako štěně kolie, jenom mnohem více chlupaté. Omyl! Tento rodák ze Skotska je fenoménem na poli psích sportů, jedná se o shetlandského ovčáka, nebo-li šeltii. Máte tušení, že je to pes právě pro vás? Jdeme se na to podívat…

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT šeltii

  • Šeltie jsou známé jako skvělý rodinný pes, velmi pozorně čekají na svého páníčka doma a nemají potřebu ničit zařízení bytu.
  • Jejich velkou doménou je empatie, což je další důvod, proč se doporučuje do rodin. Umí se citlivě chovat k dětem i starším lidem.
  • Pokud rádi sportujete, je toto plemeno právě pro vás! Patří mezi velmi aktivní plemena, jsou univerzální, budou s nadšením vykonávat veškerou vámi zadanou aktivitu.
  • Jsou to nebojácní hlídači, avšak je třeba myslet na to, že jejich vzhled nebudí respekt, takže se jich nezvaní návštěvníci nebudou bát.
  • Jedná se o extrémně chytrého pejska, i při troše snahy z ní laik udělá velmi dobře vycvičeného psa.
  • Oproti jiným malým psům, patří šeltie k velmi zdravému a dlouhověkému plemenu.
  • Nemají lovecký pud, takže při procházce v lese, je málo pravděpodobné že budou nahánět zvěř.
  • Velmi dobře snášejí ostatní zvířata včetně psů, běžně nevyvolávají konflikty, takže se hodí do smečky.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT šeltii

  • Značně línají. Jejich srst potřebuje větší množství pozornosti.
  • I přes jejich hustý kožich, se nehodí pro pobyt venku. Mnohem lépe jim bude doma na gauči. 🙂
  • Vysoká inteligence je spojena i s notnou dávkou mazanosti, je třeba dávat pozor při výcviku, aby se vás šeltie nesnažila obejít.
  • V mnohých liniich je často objevuje bojácnost a pejskové jsou velmi nevyrovnaní. 
  • Mají velmi dobrou paměť, nepříjemné situace (křik nebo násilí při výcviku) nezapomínají a snaží se jim předcházet. 
  • Hůře udrží pozornost, špatně se soustředí. Ale i toto se díky správnému přístupu dá vyřešit.

Shrnutí

Šeltie je malý, milý pejsek s aktivní povahou a srdcem hlídače. I přes to, se nehodí pro každého majitele, jak by se mohlo zdát. K jejich výchově a výcviku je potřeba značná dávka klidu a sebeovládání, lehce se z nich stane uzlíček nervů, který se může začít projevovat neadekvátně. V podstatě se stane odrazem svého pána a takový společný život by nemusel dělat radost ani jedné straně. Jejich všestrannost je přímo předurčuje k řadě aktivit jako je pasení ovcí, flyball, či agility. Nově se začíná na poli záchranářských prací projevovat jejich výjimečný čich.

Obecná charakteristika šeltie

Velký duch v malém těle, i tak by se dala šeltie charakterizovat. Chuť pracovat je velká, je třeba ji pravidelně zaměstnávat jak po fyzické stránce, tak po té psychické. Na svého majitele klidně vyčká v bytě, ale po příchodu bude vyžadovat pozornost, jinak se může stát, že bude donekonečna štěkat. Nehodí se na celoroční pobyt venku, především pak strádá její potřeba být s majitelem.

Povaha

Zrozena ke spolupráci s člověkem. Její empatie je na vysoké úrovni, velmi citlivě se bude chovat k malým dětem, tak i seniorům. Tento povahový rys se velice dobře hodí ke canisterapeutickému využití. Inteligence, poslušnost a notná dávka sportovní ostrosti je druhou stránkou tohoto chlupatého mazlíčka, je ideálním společníkem na veškeré možné aktivity. Celkově se jedná o bezproblémové plemeno.

Vzhled

Jedná se o malé plemeno s rovným dlouhým hřbetem a špičatou hlavou. Ouška jsou malá, blízko u sebe přiléhají k hlavě a při soustředění směřují poloklopené vpřed. Rovná dlouhá srst s podsadou je v zimě chrání, není tedy nutné pořizovat oblečky. Barevné variety jsou  sobolí, trikolor, blue-merle, černo-tříslová nebo bicolour (černo-bílá).

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Šeltie nevyvolává konflikty, díky tomu se hodí k dalším psům a dalším zvířatům. Občas mívají tendence menší zvířátka hlídat a takzvaně je pást (nahánět k sobě do skupiny).

Jako skvělý rodinný pes se doporučuje k dětem, její huňatá srst přímo nabádá k mazlení. Stejně tak, jako u každého plemene je třeba dbát zvýšené opatrnosti v přítomnosti malých dětí. I přes jejich citlivost se může stát nehoda.

Zdraví a péče

Šeltie a její srst potřebuje zvýšenou pozornost, doporučuje se vyčesávat a trimovat minimálně 2x týdně. V době zvýšeného línání (jaro, podzim) je nejlepší o srst pečovat denně. 

Navzdory dlouhé historii je toto plemeno velmi zdravé. Nejčastějším problémem je onemocnění sítnice oka – CEA (Collie Eye Anomaly). V nejhorších případech může u postiženého jedince dojít až k oslepnutí. V dnešní době je možnost chovným psům udělat genetické vyšetření, které prokáže přenašečství. Tento test není nařízen klubem, chovatelé proto nejsou povinni svá zvířata testovat. 

Výchova a výcvik

Obecně je faktem, že je šeltie snadno cvičitelným psem, především díky její inteligenci a vazbě na majitele je přímo předurčena ke sportovní kynologii. Musíme myslet na to, že má velice dobrou paměť, takže si dobře fixuje povely a pamatuje si je celý svůj život. Je třeba k výcviku přistupovat velmi citlivě, hrubým zacházením a křikem ničeho nedosáhneme. Pozitivní metody výcviku jsou mnohem spolehlivějším způsobem. 

Šeltie je od přírody komunikativní, proto není problém s její výchovou. Je velice jemná a přítulná, ráda se bude s majitelem koukat na televizi. 

Náročnost 

Cena šeltie s PP se pohybuje mezi 10 000 – 15 000 Kč. Tuto taxu si chovatel určuje sám, s přihlédnutím na výsledky rodičů, krevní linie a zdravotní vyšetření. 

Dála nebývá toto plemeno finančně náročnější, běžná je jen strava, vyšetření u veterináře a další náklady spojené s výstavami a sportem. Krmivo potřebuje dostatečně kvalitní s přihlédnutím na aktivitu psa. Pracující šeltie bude mít jiné nároky na stravu, než rodinný mazlíček. 

Časově je šeltie mnohem náročnější než další malá plemena. Potřebuje dostatek vybití energie po celý její život. Poměrnou část svého času tedy budete trávit ve výcvikových centrech, závodech a výletech. I na toto je třeba se připravit. 

Historie

Pochází z Shetlandských ostrovů, které se nachází severně od Skotska. Šeltie se začala vyvíjet již na počátku 17. století, ale v této době nevypadala tak, jako vypadá dnes. Spíše připomínala menší verzi border kolie, bylo tomu tak z důvodu, že se chovatelé nemohli shodnout na přesném standardu, především šlo o výšku jedinců. 

Aby se velikost snížila, křížili je s malými jedinci kolií což bohužel mělo za následek nevyrovnanost velikosti ve vrzích, toto má trvání do dnešní doby. Standard se upevnil až kolem roku 1940. V genech jim spíše, než kolie, kolují špicovitá a severská plemena. Díky jejich odolnosti, se využívali především jako ovčácký pes ke stádům poníků, tudíž nebylo třeba, aby jedinci byli příliš vysocí. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:6-8 kg
Výška v kohoutku:Psi: 37 cm Feny: 35,5cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trénink: více jak 90 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánívysoké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: ovčácký pes
Délka srsti: dlouhá s podsadou
Typ srsti: hladká a tvrdá
Barva srsti:zlatá, blue merle, tricolor, bicolor
Potřebná péče o srst: vysoká 

Kde koupit šeltii?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro šeltii dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata šeltie na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

4.5/5 - (38 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu