Chebule vodní: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Chebule vodní je akvarijní rostlina vysoce náročná na světlo a živiny, bez nich je velmi těžké ji udržet při životě. Roste v zelené a červené formě.

Tipy pro pěstování chebule vodní

 1. Těmto rostlinám se daří v dobře osvětlené nádrži. Vysokou míru osvětlení nutně potřebují, jinak dlouho nepřežijí.
 2. Chebule vodní se ideálně hodí jak do malých (např. 40 litrů), tak do velkých akvárií.
 3. Rostlina roste nejlépe při středním až vysokém osvětlení. Je známo, že chebule vykazuje slušné vybarvení a silný růst výhonů při vysokém osvětlení, nedokáže však přizpůsobit podmínkám s nízkým osvětlením. 
 4. Tyto rostliny mají rády také dlouhé fotoperiody (alespoň 10-12 hodin denně).
 5. V přírodě roste chebule především ve volném substrátu a nezakořeňuje příliš hluboko. Není obvyklé, aby se vyskytovala na dlažbě, písku, nebo dokonce na skalních římsách.  Na substrátu v podstatě nezáleží, může růst v jakémkoli substrátu, protože přijímá živiny z vodního sloupce.
 6. Dávkování CO2 výrazně pomůže udržet rostliny zdravé, vyvolává také rychlejší růst výhonů, i když se bez něj rostliny při vysokém osvětlení obejdou.
 7. Doporučuje se také aplikace hnojiv. Mělo by se provádět pravidelně, pokud si přejete atraktivní a zdravé rostliny. Chebule se bez hnojiv pěstuje opravdu těžko.
 8. Chebule roste rychle; jakmile nastanou příznivé podmínky pro růst, může přidat až o 2,5 cm za den. Takto rychlý růst může vyžadovat pravidelné prořezávání. Je schopna vyrůst až k hladině akvária, pokud není pravidelně prořezávána.
 9. Přítomnost poškozených stonků nebo odumřelých listů v nádrži může ucpat akvarijní filtr a zhoršit kvalitu vody, proto by se měly sbírat spolu s ořezanými přerostlými výhonky k řádné likvidaci.
 10. Teplota vody pro chebuli vodní by měla být spíše teplejší, a to zhruba 23-25 stupňů Celsia.
 11. Chebule vodní se dá pěstovat také jako plovoucí rostlina. Mnohem lépe se však cítí zasazená.

Základní informace

 • Český název: Chebule vodní (Kabomba vodní)
 • Latinský název: Cabomba aquatica
 • Typ: Akvarijní rostlina
 • Původ: Americké kontinenty
 • Čeleď: Cabombaceae (Chebulovité, Kabombovité)
 • Výška: Až do 150 cm
 • Vhodná teplota: 22-25 °C
 • Osvětlení: 0,9 W/l
 • Doporučené PH: 6-7
 • Doporučená tvrdost vody: 2-8°dGH

Charakteristika

Vyskytuje se ve dvou barevných formách: zelené a červené. Je vysoce náročná rychle rostoucí rostlina, která vyniká především při pěstování ve skupinách. Je velmi křehká, proto ji umisťujeme mimo silný proud vody. Uvítá přidávání CO2 a FE. Při optimálních podmínkách dokonce i kvete. Pro své husté olistění je vhodná jako skrýš pro potěr.

Rozmnožování

V akváriu se chebule snadno množí terminálními řízky ze vzrostlých stonků v nádrži a jejich zasazením do substrátu. Záleží opravdu jen na vás, jak moc budete chtít odřezky provádět. Obecně stačí 10 až 12 cm. Při zakládání řízků dbejte na to, abyste je zakládali opatrně, aby nedošlo ke zlomení nebo poškození tenkých stonků chebule, protože jsou křehké a snadno praskají. Navíc seříznutím vrcholu rostliny začne růst bujněji. Tento postup opakujte, dokud rostlina nebude dostatečně bujná.

Často kladené dotazy

❓Potřebuje chebule vodní hodně světla?

Ano, chebule vyžaduje silné světlo, jinak mohou spodní části stonků začít žloutnout a odumírat. 

❓Je těžké zasadit chebuli?

Ano, chebule se do substrátu vysazuje opravdu těžko, protože stonky se snadno poškodí a stonek nemá dobře vyvinuté kořeny, aby se v substrátu udržel, proto odplave. 

❓Může chebule růst v písku?

Ano, rostlina chebule může přijímat živiny přímo z vody v akváriu, a proto žije i v obyčejném písku. Nezapomeňte přidat tekuté hnojivo. 

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu