10 nejhezčích žlutě kvetoucích keřů, jež si zamilujete

Žluté květiny svou pozitivní, zářivou barvou každému alespoň trochu dokážou zlepšit den. Jak je to možné? Žlutá barva totiž představuje pozitivitu, štěstí, naději, věrnost, mír a radost, takže se rozhodně vyplatí mít alespoň jeden kvetoucí keř na svém pozemku. Podívejte se na 10 nejhezčích a vyberte si novou radost pro svou zahradu.

1) Zlatice

Pokud vám keř jménem zlatice nic neříká, pak jej určitě znáte pod jiným a velmi často nesprávně používaným názvem, zlatý déšť. Tento mrazuvzdorný keř každý rok vítá jaro svými žlutě kvetoucími květy a rozzáří tak zahradu mezi prvními. Zlatice je nenáročná, ke svému růstu mu postačí polostín. Nejlepším způsobem, jak při výsadbě zlatic ztvárnit úplnou krásu, je vysadit je ve vzdálenosti asi 1,5 metru od sebe.

2) Vilín virginský

Žlutě kvetoucí keř vilín virginský se vyskytuje v různých částech světa. Jako jedna z nejlepších stínomilných rostlin krásně roste bez potřeby zvláštní péče – vlastně by se dalo říci, že je můžete zasadit a na jejich péči úplně zapomenout. Listy této květiny mají poněkud alternativní uspořádání, takže kombinace vypadá nádherně. Také cibulky kolem sebe v zimě vyzařují uklidňující esenci. Na vilíně se nevyskytují žádní škodliví škůdci a hmyz, kteří by rostlině mohli ublížit. Proto když kvetou, představují pro okolí nápadný půvab, který je nezničitelný.

3) Žluté růže

Růže jsou symbolem lásky a náklonnosti a kromě toho jsou nejoblíbenějšími květinami na světě. Navíc krása a vibrace, které s sebou tyto rostliny nesou, jsou uklidňující. Pokud hledáte nádherný žlutě kvetoucí keř, žluté růže budou tou nejlepší volbou. Růže můžete vysadit na zahradě nebo ve svém domě – radost vám mohou dělat kdekoliv. Klidně si je však můžete pěstovat na zahradě a sem tam si pár růží uříznout do vázy na stůl.

4) Mahónie

Celkem existuje asi více než sedmdesát druhů těchto druhů stálezelených keřů. Mahónie mají řadu zajímavých vlastností, především je u těchto rostlin přítomna bohatá kombinace okrasné modré hroznovité struktury. Nejdůležitější vlastností je však to, že jsou stálezelené, a proto v rámci své povahy kvetou po celý rok a šíří tak svou krásu. Mahónie mohou růst i na částečném slunci.

5) Kamélie

Keř kamélie žluté je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších žlutě kvetoucích keřů. Tyto keře se vyznačují různými vlastnostmi, které z nich činí jedny z nejlepších květin pro dekoraci. Mohou dorůstat výšky až tří a půl metru. Jejich jedinečná krása na vaší zahradě bude fascinující! Doba, kdy kvetou, se pohybuje přibližně od pozdního podzimu do časného jara. 

6) Svatolína cypřiškovitá

Pro ty z vás, kteří chtějí do své zahrady přidat žlutou barvu, ale zároveň si chtějí po zbytek roku zachovat jedinečné barevné rozpětí v jinak jednobarevném zeleném světě, je ideálním řešením rostlina svatolína cypřiškovitá. Svatolína je oblíbená v mnoha středomořských zahradách, protože je nejen stálezelená s jasně žlutými květy, ale také po celý rok vytváří stříbřitě šedozelené listy. Své poutavé květy vytváří koncem jara až začátkem léta a každý ze žlutých květů má jasnou barvu a tvar podobný knoflíku. Může dosahovat výšky až 60 cm a šířky až 90 cm. Protože je stálezelená, hodí se také jako půdopokryvná rostlina.

7) Dřišťál Darwinův

Dřišťál Darwinův je stálezelený keř, který se pyšní jedinečným tvarem a barvou a který je obrostlý trsy mandarinkových poupat vyrůstajících na červených stoncích, jež se otevírají do podoby zářivých oranžovožlutých květů. Listy zůstávají tmavě zelené, což nabízí velmi nápadný květinový design. Květy vyrůstají ve shlucích, které visí dolů a nabývají tvaru zvonu. Jsou drobné, ale přesto velmi lesklé. V plné zralosti dosahuje tato rostlina výšky 1,5 metru a rozpětí v průměru 1,2 metru. Dřišťál vyžaduje plné slunce nebo velmi mírný stín a po svém zakořenění je mimořádně odolný vůči suchu. Svými časnými jarními květy na zahradu láká včely, ptáky a motýly.

8) Zákula japonská

Žluté květy zákuly japonské vyrůstají vřetenovitě na několika větvích a vypadají jako malé vatové kuličky. Květy vytvářené na jaře a následně v létě mohou kvést i několik týdnů, než začne druhé období kvetení. Roste ve velmi volných, neformálních strukturách, takže tvoří nádherný solitérní keř, ale nemusí být nutně efektivní jako formální živý plot. Množství řezu potřebného k vytvarování tohoto keře do podoby živého plotu by znehodnotilo její příjemný přirozený tvar, který rád zaujímá. Tento keř je nutné každoročně prořezávat, a to těsně po skončení jarního kvetení.

9) Třezalka rozkladitá

Kdo hledá spíše větší květy a středně velký keř než trsy menších květů, měl by zvážit třezalku rozkladitou. Třezalka vytváří žluté květy, jejichž odstín nemá zlatavou mosaznou barvu keřů, jako jsou zlatice, a místo toho nabývá světlejší, sytější zlatožluté barvy, která se projevuje nejen v podobě pěti okvětních lístků, ale i středu květu, který přitahuje pozornost nejen vašeho oka, ale i mnoha nádherných hostů zahrady, jako jsou včely a motýli.

10) Mochnovec křovitý

Mochnovec křovitý je žlutě kvetoucí keř, který se vyskytuje na severní polokouli. Tato rostlina je poměrně nízkého vzrůstu a také má opadavý charakter. Mochnovec se snadno pěstuje a dokonale se přizpůsobuje charakteru půdy a kromě toho skvěle zvládá mrazíky. Můžete jej účinně pěstovat řízkováním, výsevem a technikami tkáňových kultur.

Nejčastější dotazy

Jaký je nejdéle kvetoucí žlutý keř?

Komule mají jednu z nejdelších dob kvetení ze všech zahradních rostlin. Od začátku léta až do podzimu nejsou nikdy bez květů. 

Jaký je nejoblíbenější keř kvetoucí na jaře?

Dva z nejoblíbenějších žlutě kvetoucích keřů pro jaro jsou zlatice. Na jaře představují obdivuhodnou krásu a předvádí své úžasné žluté květy.

Jsou tyto keře náročné na péči?

Většina z těchto keřů nevyžaduje téměř žádnou péči, kromě pravidelného zalévání a vysazení na správné místo. Některé budou potřebovat každý rok prořezat.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu