Mech monoselenium: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Mech monoselenium je rostlina dobře rostoucí bez substrátu. Mech je nenáročný na světlo a další parametry, ale není to příliš odolná rostlina.

Tipy pro pěstování mechu monoselenia

 1. Pěstování této rostliny velmi snadné, protože je nevyžaduje substrát a může se jí dařit v široké škále parametrů vody. Proto ji lze doporučit i začínajícím akvaristům.
 2. Tento mech je velice nenáročný na péči, hlavně je nenáročný na osvětlení. Snese velmi slabé až silné osvětlení.
 3. Ve volné přírodě roste Monosolenium tenerum v emersi na stanovištích s vysokou vlhkostí. Ve skutečnosti se nejedná o plně vodní rostlinu. Dosud nejsou žádné zprávy o tom, že by ve volné přírodě rostla jako ponořená vodní rostlina.
 4. Tento mech je docela přizpůsobivý a je na vás, jak velkou nádrž mu dopřejete. Doporučená velikost je 40 litrů. Před umístěním do nádrže jej můžete pěstovat i ve sklenici na okenním parapetu.
 5. Optimální teplota pro pěstování mechu monosolenium tenerum se pohybuje v rozmezí 20 – 28 °C. Navzdory svému subtropickému původu se snadno udrží naživu i při nižších teplotách. Snáší například teploty až 10 °C.
 6. Tato odolná rostlina se příliš nestará o hodnoty pH, ocení však optimální hodnoty pH mezi 6,0 a 8,0.
 7. Ačkoliv rostlina není náročná na světlo, tak jasné osvětlení způsobuje kompaktnější a bujnější růst. V ideálním případě by mělo být světlo zapnuté alespoň 8 hodin denně.
 8. Mech nevyžaduje žádný substrát. Je to především proto, že tato rostlina čerpá živiny především z vodního sloupce. Nesnažte se ji tedy strkat do substrátu.
 9. Tento mech dává přednost stojaté vodě. Při vysokém průtoku vody může rostlina v nádrži plavat, což může způsobit i odlomení některých částí rostliny.
 10. Doplňování CO2 není nutné, ale zároveň může být rychlost jejího růstu bez CO2 v ponořeném prostředí úmorně pomalá. Také bude růst strnule.
 11. Rostlina se může přichytit na kameny, skály, naplavené dřevo, bahenní dřevo nebo jakýkoliv typ dekorace. Tato rostlina se dokáže dokonale přichytit a růst na většině povrchů.

Základní informace

 • Český název: Mech monoselenium
 • Latinský název: Monoselenium tenerum
 • Původ: Indie, Čína, Japonsko
 • Čeleď: Monoseleniaceae
 • Výška: 3 cm
 • Vhodná teplota: 10 – 28 °C
 • Osvětlení: 0,5 W/l
 • Doporučené PH: 6 – 7,5
 • Doporučená tvrdost vody: 10 – 25 °dGH

Charakteristika

Rostlina je velice podobná trhnutce, narozdíl od ní je však méně náročná na pěstování. Hodí se do popředí nebo jako porost kořenů. Je velice vhodná pro krevetky všech druhů. Pěstování může být zpočátku náročnější, později už je snadné. Mech je vhodný i pro začátečníky.

Rozmnožování

Tento mech se množí dělením. Při něm se z trsu rostliny odlamují kousky, které se přichytí na povrch nebo tvrdý povrch. Pokud zjistíte, že rostlina roste příliš hustě, je čas ji rozdělit. Tím vlastně zvýšíte rychlost jejího růstu.

Často kladené dotazy

❓Je tento mech odolný?

Mech monoselenium roste velice dobře, ale odolný nemusí vždy být. Zejména při manipulací se mech jeví jako velice křehký, stejně tak v akváriu se může snadno poničit. Za odolný bychom ho tedy neoznačovali.

❓Lze mech pěstovat i při nižších teplotách?

Ano, mech monoselenium zvládne růst i při nižších teplotách okolo deseti stupňů, ačkoliv je původně označován za tropickou rostlinu. (Zdroj)

❓Je mech snadný na pěstování?

Samotný mech je poměrně snadný na pěstování, ale prvotní aklimatizace v nádrži nemusí být snadná. 

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu