Řasokoule zelená: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Řasokoule zelená je oblíbená kulatá rostlina, která je nenáročná a vydrží mnoho let. Roste pouze ve vodě.

Tipy pro pěstování řasokoule zelené

 1. Řasokoule nepotřebují ke svému růstu mnoho světla. Nepotřebují být na ostrém slunci, protože přirozeně rostou na dně jezírek. Dávají přednost nižšímu osvětlení. 
 2. Řasokoule jsou vodní rostliny, takže musí žít ponořené v chladné vodě, nejlépe pod 25 stupňů Celsia. Rostlina je sladkovodní.
 3. Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete vodu měnit každé dva týdny a necháte ji předtím den odstát, aby se chlor stihl odpařit. Nádobu také vyčistěte kartáčem, pokud se na hladině začnou tvořit řasy.
 4. Řasokoule nepotřebuje doplňkové hnojení. Tyto úžasné rostliny si vytvářejí potravu fotosyntézou a nepotřebují přísun živin, aby se jim dařilo. Rostou pomalu, takže neočekávejte, že během jednoho roku přerostou nádrž. 
 5. Řasokoule občas plavou. Ke vznášení dochází v důsledku zachycených vzduchových bublin v rostlině. Aby se opět potopily, jemně je stiskněte, aby vzduchové bubliny praskly.
 6. Řasokoule můžete díky snášenlivosti nižších teplot pěstovat i v jezírku.
 7. Mořské koule se snadno množí. Kousky z nich lze odtrhnout a vytvořit nové. Rozřízněte kuličku napůl a vytvarujte ji do tvaru koule. Možná budete muset použít provázek, abyste udrželi tvar koule, dokud se neujme. Umístěte ji do misky s vodou a alespoň jednou týdně ji otočte, abyste podpořili růst po celém obvodu.
 8. Řasokoule mohou přežít i bez vody, pokud jsou několik dní uchovávány v plastové nebo uzavřené nádobě. Nesmí se nechat zcela vyschnout. Plastové sáčky jsou nejjednodušším způsobem, jak s řasokoulí například cestovat.
 9. Aby si řasokoule zachovaly svůj kulatý tvar a nezploštily se, budete muset vodu v nádobě pro řasokoule jemně rozvířit tak, aby rostlina po usazení zpět na dno byla na jiné straně, než předtím. Snažte se napodobit jemné vlnění jezera.
 10. Ačkoli jsou řasokoule pro ryby bezpečné, je známo, že některé ryby si je užívají až příliš a mohou řasokoule vyklovat a nakonec zničit. Než se rozhodnete nechat je v akváriu natrvalo, dobře si vše ohlídejte a zjistěte, jak vaše ryby reagují.
 11. Řasokoule mohou mít různé velikosti, ale zpravidla bývají velké kolem 10 centimetrů.

Základní informace

 • Český název: Řasokoule zelená
 • Latinský název: Cladophora aegagropila
 • Typ: Akvarijní rostlina
 • Původ: Asie a Evropa, Island
 • Čeleď: Cladophoraceae
 • Výška: 3-10 cm
 • Vhodná teplota: 8-25 °C
 • Osvětlení: 0,5 W/l
 • Doporučené PH: 5,5-8
 • Doporučená tvrdost vody: 5-15°dGH

Charakteristika

Je to nejdříve malý kamínek který je obalen velkou vrstvou řas. Není možné ji zasazovat, ale stačí ji pouze položit na dno akvária nebo nádrže. Je možné ji občas vyjmout a pomačkat ji v odpuštěné vodě z nádrže a zase vrátit. Roste velmi pomalu. Pokud není přichycena k dekoraci pohybuje se s proudy v nádrži. Roste ve třech formách jako přirostlá ke kamenu či dekoraci, jako volná koule nebo jako koberce tvořící trsy. Většinou ale bývá jako koule.

Rozmnožování

Řasokoule se rozmnožuje dělením koule a tvarováním do kuliček. Koule by měla být již většího vzrůstu.

Často kladené dotazy

❓Mohou řasokoule žít bez světla?

Nemohou. Uchovávejte své řasokoule na místě, kde budou mít slabé až středně silné nepřímé světlo. Řasokoule musíte chránit před přímými slunečními paprsky, protože mohou snadno zhnědnout, pokud na ně dopadá přímé, silné světlo (Zdroj).

❓Jak často bych měl čistit řasokoule?

Vyměňujte vodu a čistěte řasokoule každý jeden až dva týdny – v létě častěji, v zimě méně často. U misek s rostlinami vyměňte veškerou vodu za novou vodu z vodovodu. U akvárií s filtrem vyměňte 25 % vody za novou vodu z vodovodu (Zdroj).

❓Mohou být řasokoule v uzavřené sklenici?

Ideální je mít řasokouli v otevřené nádobě, jelikož potřebuje ke svému růstu kyslík. 

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu