Mokřanka Siamensis: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Mokřanka Siamensis je snadno pěstovatelná rostlina, která nad hladinou tvoří modré květy. Dokáže růst v substrátu, ale i bez něj.

Tipy pro pěstování Mokřanky Siamensis

 1. Mokřanka Siamensis vyžaduje slabé až silné osvětlení. Při jasném osvětlení lépe roste, ale tato rostlina obecně roste velice rychle. Při intenzivním osvětlení se listy mění ze zelené na červenou barvu.
 2. Tuto rostlinu je nutné každý týden zastřihávat a vyživovat hnojivy, což může být časově poměrně náročné.
 3. Mokřanka potřebuje hodně prostoru. Je to proto, že ze svého stonku vyrůstá do vysokého keře, takže vyžaduje nádrž o velikosti minimálně 40 litrů.
 4. Vhodná teplota pro Mokřanku Siamensis je mezi 20-28 C. Ve volné přírodě má ráda plnou intenzitu slunečního světla, ale v nádrži stačí mírné až intenzivní osvětlení. Hodnota pH použité vody by se měla pohybovat v rozmezí 5,5-8,0, zatímco její tvrdost se pohybuje kolem 2-15 dGH.
 5. Mokřanka je vodní rostlina, které se daří v jemném štěrku. Je to pro ni ideální substrát, protože umožňuje, aby kořeny zůstaly pevné a rovnoměrně rozváděly živiny po rostlinách.
 6. Tyto rostliny vyžadují velké množství amoniaku, dusitanů a dusičnanů, proto je rozhodující pravidelné přidávání tekutých hnojiv. Pomáhají jí udržet si zářivě zelenou barvu. 
 7. Mokřanka může mít prospěch z CO2, protože způsobuje rozkvět rostliny, ale pokud začnete pozorovat žloutnutí listů, znamená to, že má nedostatek železa. Rostlina může také trpět zpomaleným růstem, pokud nemá dostatek makroživin.
 8. Mokřance můžete seříznout a zastřihnout a odřezky pak přesadit. Časem se jim vytvoří nové kořeny.
 9. Jsou to oblíbené a skvělé startovací rostliny pro začátečníky. Její stonky jsou obvykle dlouhé asi 15 až 40 centimetrů a široké 10 až 15 centimetrů. Snadno se o ně také pečuje, což je další z výhod tohoto druhu rostlin.
 10. Mokřanku lze umístit do zadní nebo střední části akvária. Je také možné ji pěstovat emerzně.
 11. Jestliže mokřanka vyroste až nad vodní hladinu, tak brzy začne tvořit modré květy.

Základní informace

 • Český název: Mokřanka Siamensis
 • Latinský název: Hygrophila cv. Siamensis
 • Původ: Vyšlechtěná odrůda
 • Čeleď: Acanthaceae (Paznehtníkovité)
 • Výška: 10-80 cm
 • Vhodná teplota: 20-28 °C
 • Osvětlení: Slabé až velmi intenzivní
 • Doporučené PH: 5-7
 • Doporučená tvrdost vody: 2-15°dGH

Charakteristika

 Listy jsou jasně zelené, ale na intenzivním světle se zbarví do tmavšího odstínu. Občas se také zbarví do červena, růžova nebo fialova, ale to záleží na osvětlení. Pod vodou má světle zelené listy. V otevřených akvárích vyroste snadno až nad hladinu, kde vytváří modro zelené listy a malé modré květy. Je vhodné ji pravidelně zkracovat. Rostlina vynikne ve skupině a je vhodná i pro začátečníky.

Rozmnožování

Mokřanku můžete jednoduše seříznout a zastřihnout a odřezky pak přesadit. Časem se jim vytvoří nové kořeny. Pro správné rozmnožení byste měli odříznout vrchní část zdravé rostliny a zasadit ji samostatně do substrátu, aby působila plnějším dojmem. Boční výhony by po seříznutí rychle rostly a vytvářely by mladé stagny, které způsobí, že rostlina bude vypadat hustěji.

Často kladené dotazy

❓Potřebuje mokřanka hnojivo i CO2?

Hnojení mokřanky je pro správný růst nutné, ale CO2 je pouze doplněk, který můžete v péči o tuto rostlinu klidně přeskočit.

❓Jak zasadit mokřanku do akvária?

Vysaďte několik stonků v malé skupině směrem k zadní části akvária. Když vrcholové výhonky dosáhnou vodní hladiny, odřízněte je a přesaďte. Rostliny rychle vytvoří nové kořeny a začnou růst.

❓Může mokřanka růst bez substrátu?

Ano, mokřanka je oblíbeným epifytem, protože může dobře růst i bez substrátu – snadno se přichytí na kameny a dřevo a její načervenalé zbarvení a jedinečný tvar listů dobře kontrastuje se zelenými rostlinami.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu