Bublinatka trávolistá: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Bublinatka trávolistá je masožravá rostlina vyžadující velké množství živin. V akváriu je nutné dodržet spoustu podmínek, jinak nebude dobře růst.

Tipy pro pěstování bublinatky trávolisté

  1. Bublinatka trávolistá je rostlina velice náročná na světlo. K němu potřebuje také dávkování CO2 a hnojivo.
  2. Rostlina dává přednost živnému substrátu, mírně kyselému a ne příliš velkému, aby se dalo ukotvit. 
  3. Ačkoli se můžeme setkat s různými hodnotami, pokud jde o teplotu vody, lze říci, že preferovaný průměr je mezi 18 a 25 °C.
  4. Tuto rostlinu lze snadno vysazovat do vody na půdním záhonu ze štěrku a písku. Za špatných světelných podmínek rostlina vyrůstá s delšími a tmavě zeleně zbarvenými listy ve srovnání s kratšími, světle zelenými listy, které se vyskytují u rostliny rostoucí za vhodných světelných podmínek. Bublinatku lze pěstovat také emerzně.
  5. Pro podporu jejího celkového růstu je třeba udržovat optimální hodnoty vody v nádrži, preferovat správnou velikost nádrže a zkontrolovat další optimální podmínky růstu. Voda by měla být spíše měkká a pH v hodnotách 6-7.
  6. Doporučená velikost nádrže pro bublinatku trávolistou je minimálně 40 až 60 litrů.
  7. Tvar nádrže potřebný pro růst této rostliny je obdélník, přičemž nádrž by měla zabírat větší šířku.
  8. Pro úspěšný růst bublinatky v akváriu nejsou potřeba filtry. Filtry však můžete použít k vytvoření proudění ve vodě.
  9. V prostředí chudém na živiny bublinatka těžko přežívá. Může přežít i bez živin, ale vody bohaté na živiny jsou pro její pěstování mnohem vhodnější než vody chudé na živiny. 
  10. Bublinatku trávolistou pěstujte buď v přední části nádrže, nebo ji umístěte po celém akváriu jako koberec.
  11. Pěstování této rostliny je náročné, proto se nedoporučuje začínajícím akvaristům.

Základní informace

  • Český název: Bublinatka trávolistá
  • Latinský název: Utricularia graminifolia
  • Původ: Jihovýchodní Asie
  • Čeleď: Lentibulariaceae (Bublinatkovité)
  • Výška: 5 cm
  • Vhodná teplota: 18-25 °C
  • Osvětlení: 0,5 W/litr
  • Doporučené PH: 5.0-6.5
  • Doporučená tvrdost vody: 4-14 °dGH

Charakteristika

Bublinatka trávolistá je masožravá rostlina, která může růst v emerzní i submerzní kultuře. V akváriu vytváří porost zelených listů. Rády ji okusují býložravé ryby. Rostlina má na sobě puchýřky, což jsou pasti, do nichž rostlina chytá drobné korýše, z nichž může po jejich rozpuštění pomocí enzymů získávat dusík a fosfor pro svůj růst. Bublinatka je rostlina podobná trávě. Je tvořena množstvím listů, které jsou navzájem spojeny výběžkem, jenž prochází substrátem (běhounem). Listy jsou až 1 cm dlouhé a asi 1-2 mm široké. Barva je světle zelená až žlutozelená.

Rozmnožování

Množení je poměrně snadné. Jakmile se rostlina v akváriu ustálí a rozroste, je třeba ji jednou až dvakrát měsíčně zastřihnout. Zastřihávání rostliny pomůže dosáhnout efektu trávníku. Pokud se rostlina nestříhá často a nechá se příliš růst, její kořeny získají nažloutlou barvu a uhnijí. Rostlinu je třeba rozdělit na malé keříky, které lze vysazovat 5 cm od sebe. Jednodušší metodou výsadby bublinatky je použití kotvících zařízení.

Často kladené dotazy

❓Jakou úroveň proudění vody bublinatka trávolistá vyžaduje?

V závislosti na druhu mohou růst v různých podmínkách, od stojatých rybníků až po rychle tekoucí řeky.  Tyto rostliny jsou přizpůsobivé jakýmkoliv podmínkám proudění. 

❓Kolik hodin denně potřebuje bublinatka světlo?

Pro úspěšný růst bublinatky se používá středně intenzivní až vysoce intenzivní světlo. Snažte se zajistit 10-14 hodin osvětlení denně; může to být prostřednictvím slunce nebo bodového světla. (Zdroj)

❓Může být bublinatka pěstovaná v nádrži s krevetami?

Rostlina patří mezi masožravce a její přežití je závislé na malých tvorech. Přidání rostliny do nádrže s krevetami není problém, ale může konzumovat malé krevetky. 

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu