Trhutka plovoucí: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Trhutka plovoucí je nenáročná rostlina, která může růst připevněná k podkladu a nebo v akváriu volně plavat. Je snadno sehnatelná a velice oblíbená.

Tipy pro pěstování trhutky plovoucí

 1. Trhutku můžete pěstovat i jakožto začátečník, protože je snadno pěstovatelná, nenáročná a rychle roste.
 2. Rostlinu lze pěstovat jak na vlhké půdě, tak i k životu ve vodě – kde se vznáší na hladině nebo zůstává ponořená, přichycená k jiným rostlinám nebo ke dnu.
 3. Trhutce plovoucí stačí slabší osvětlení, neuškodí jí však ani střední či silné.
 4. Rostlinu lze pěstovat jako plovoucí, nebo ji přichytit k dekoraci v nádrži. V substrátu neroste.
 5. Pro optimální růst nemusíte dodávat CO2 ani hnojivo, ale jedná se o způsob, jak rapidně zrychlit růst rostliny.
 6. Rostlina je schopna se hojně větvit a vytvářet četné výhonky – díky tomu ji můžete jednoduše množit.
 7. Doporučená velikost nádrže pro pěstování trhutky plovoucí je minimálně 40 litrů.
 8. Optimální teplota pro tuto rostlinu je v rozmezí 20-26 °C. Bez ohledu na to může tento druh přežít ve vodách s teplotou 15 – 30 °C.
 9. Pokud bude mít rostlina nedostatek živin, tak může působit hubeně. V takovém případě jí dodávejte živin pomocí hnojiv.
 10. Rostlina může být případně pěstována i v zahradním jezírku, kde je schopná i přezimovat.
 11. Trhutka plovoucí je poměrně nenáročná dokonce i na tvrdost vody, může pohodlně prospívat ve velmi měkké až středně tvrdé vodě.

Základní informace

 • Český název: Trhutka plovoucí
 • Latinský název: Riccia fluitans
 • Typ: Akvarijní rostlina
 • Původ: Celosvětově rozšířená
 • Čeleď: Ricciaceae (Trhutkovité)
 • Výška: Až 5 cm
 • Vhodná teplota: 16-28°C
 • Osvětlení: střední (50W/100 litrů)
 • Doporučené PH: 6,0-7,5
 • Doporučená tvrdost vody: 2-15°dGH

Charakteristika

V přírodě je rozšířená hlavně v mrtvých ramenech řek a rybnících. Tvoří ponořené, plovoucí i pozemní formy. Ponořené formy většinou vypadají jako plochý terč a jsou světle zelené. Jsou přichyceny ke dnu, nebo zachycené ve spleti rostlin. Plovoucí formy mají velmi různorodý tvar. Pokud mají ideální podmínky, tvoří sytě zelené koule.

Pozemní formy, které mají vyvinuté kořínky, se objevují na obnažených vlhkých dnech a na pobřeží. Při nadbytku živin ve vodě tyto rostliny hynou. Pokud jsou v akváriu podmínky opravdu dobré, začne jej časem zaplevelovat a je nutné rostlinu částečně odstranit.

Tato rostlina je dobrá jak pro výtěr některých rybek, tak jako úkryt pro potěr. Aby trhutka vytvořila hustý koberec je potřeba dostatek světla. Pokud je ve vzduchu dostatečná vlhkost, může růst z části i nad hladinou. Forma rostoucí pod vodou je schopna vegetovat jen na vlhkém substrátu, např. v případě vypouštění rybníka.

Rozmnožování

Tato rostlina se rozmnožuje nepohlavně. K nepohlavnímu rozmnožování může docházet fragmentací rozvětvených tálů nebo tvorbou malých adventivních větví podél středního dolního povrchu tálů, které se později oddělují.

Často kladené dotazy

❓Blokují plovoucí rostliny světlo?

Plovoucí rostliny, které pokrývají vodní hladinu, takže blokují světlo shora. Ostatní sladkovodní akvarijní rostliny, které rostou pod vašimi plovoucími rostlinami, samozřejmě také potřebují živiny a světlo (Zdroj).

❓Mohu v akváriu pro trhutku použít drsný štěrk?

Štěrk použít můžete, ale ne pro trhutku. Rostlina v substrátu neroste, takže ji připevněte na dekoraci nebo ji nechte volně plavat. V takovém případě jí štěrk nijak škodit nebude.

❓Snižují plovoucí rostliny obsah kyslíku?

Ano, plovoucí listnaté rostliny, které vypouštějí kyslík do atmosféry, mohou kyslík silně snižovat. V některých ekosystémech, kde rostliny s plovoucími listy nahradily ponořenou vegetaci, došlo k výraznému snížení koncentrace kyslíku (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu