15 důvodů, proč si (ne)pořizovat pagekona řasnatého

Přemýšlíte o tom, že byste se stali hrdými majiteli krásného pagekona řasnatého nebo rovnou několika takových? Je však dobrým domácím mazlíčkem? Není něco, na co byste si měli dát pozor? Podívejte se na 15 důvodů, proč si (ne)pořizovat pagekona řasnatého.

1) Stačí mu malá velikost terária

Pagekoni řasnatí jsou malí a nepotřebují mnoho prostoru – pro jednoho dospělého pagekona stačí  například jedno terárium 18x18x24 cm by mohla být pro jednoho pagekona řasnatého dostačující. Do jednoho roku věku jej můžete mít v ještě menším teráriu. Pagekoni řasnatí vyžadují vertikální klece pro šplhání.

2) Dospělí pagekoni řasnatí mohou žít společně

Ačkoli byste neměli chovat vylíhlé, malé nebo mladé pagekony řasnaté společně, dospělé jedince můžete úspěšně chovat společně. Je to proto, že menší pagekoni si budou navzájem způsobovat stres a budou soupeřit o potravu a prostor. Jakmile pagekoni dosáhnou hmotnosti 20 gramů (může jim být 1 až 2 roky), mohou už zpravidla žít společně. Samce však nesmíte chovat společně. Nejlepší poměr je 1 samec a 1-2 samice nebo několik samic pohromadě. Opět dbejte na to, abyste samice a samce pagekona v období rozmnožování sledovali. Pokud samec způsobuje samici stres, budete je muset oddělit.

3) Většina pagekonů řasnatých je přátelská, ale trpí stresem

První 1-3 týdny po přinesení nového pagekona domů pro něj budou pro stresující. Budete ho muset většinou nechat na pokoji a nechat ho aklimatizovat. To je však u většiny plazů normální. Poté, co si pagekon zvykne na nový domov a začnete s ním pravidelně manipulovat, začne být k manipulaci tolerantní. Mladší pagekoni jsou poměrně vznětliví a nervózní, ale s věkem se více uklidňují. Zvláště pokud s ním manipulujete pravidelně, alespoň několikrát týdně.

4) Pagekoni řasnatí nemají vysoké požadavky

Pagekoni řasnatí nevyžadují specializované UVB osvětlení pro plazy, pokud vůbec nějaké potřebují. Pokud je teplota v místnosti optimální, nemusíte terárium s pagekonem ani vyhřívat. Pagekonům stačí přirozené denní světlo. Přibližně 24 stupňů v teplé části a 20-21 stupňů Celsia v chladné části jsou pro ně velmi ideální. V teráriu pagekona můžete mít ještě osvětlení s nízkým UVB (5,0) pro dodatečnou produkci D3.

5) Vyžadují jednoduchou stravu

Většina lidí, zejména těch, kteří s plazy začínají, mají tendenci vybírat si pagekony kvůli jejich jednoduché stravě. Jde o to, že je lze krmit pouze dietou pro pagekony řasnaté, která je nutričně vyvážená a vhodná pro vašeho mazlíka. Jedná se o krmivo ve formě prášku, které se smíchá s vodou a nabídne vašemu miláčkovi. I když je prospěšné nabízet pagekonovi krmný hmyz jednou až dvakrát týdně, není to povinné, pokud např. nemůžete mít doma hmyz.

6) Pagekoni řasnatí jsou odolní a dlouhověcí

Pagekoni řasnatí se v zajetí dožívají přibližně 10-20 let. Při správné péči se  dožije 15, ale i 20 let. Jsou také poměrně odolní a při správném chovu často netrpí příliš mnoha problémy. Pokud se chystáte chovat pagekona řasnatého, věnujte velkou pozornost vlhkosti v teráriu (ne příliš vysoké ani nízké), dbejte na dostatečné vytápění a osvětlení atd. Nedostatek vápníku, vitamínu D3 a dalších minerálů a vitamínů může vašeho pagekona pomalu zahubit.

7) Pagekoni řasnatí mají krásný vzhled

Pagekoni řasnatí jsou prostě nádherní! Vypadají jako maličcí draci z pohádek a knih. Pagekoni řasnatí mají úžasné oči s malými řasami, krásné nohy s lepkavými polštářky, hedvábnou kůži a dlouhý ocas! I kdyby pagekončíkovi ocas upadl, nijak by to nenarušilo jeho životní styl (ale nedorostl by mu).

8) Pagekoni řasnatí jsou dobře dostupní

Pagekoni řasnatí jsou běžně dostupní jako domácí mazlíčci ke koupi nebo k adopci. Není těžké najít pagekona, který by se vám líbil a obecně platí, že nejsou drazí ke koupi a k adopci jsou často i zdarma.

9) Snadné rozmnožování

Pagekoni řasnatí se chovají poměrně snadno. Zájem o chov začínají projevovat ve věku 18-24 měsíců, v závislosti na rychlosti růstu.

10) Pagekoni řasnatí jsou malí

Pokud byste chtěli plaz s velkým pevným tělem, pak mezi ně pagekon řasnatý nepatří. Jsou totiž velmi malí a mohlo by být náročné je správně držet, aniž byste je ve stresu rozdrtili. Dospělí pagekoni řasnatí často dosahují hmotnosti 30-55 gramů. To platí zejména pro mláďata. S pagekonem do 10 gramů (do 10-12 měsíců věku) byste neměli příliš manipulovat. 

11)  Pagekoni řasnatí jsou krepuskulární

Pokud byste chtěli domácího ještěra, který je aktivní přes den, pak pagekončík mezi ně nepatří. Pagekoni řasnatí jsou krepuskulární, což znamená, že jsou aktivní až k večeru. Dobrou zprávou však je, že nejsou v noci hluční. Při pohybu mohou cvrlikat a vydávat několik zvuků, ale to by majitelům nemělo vadit. 

12) Někteří pagekoni řasnatí mohou být agresivní

Většina pagekonů řasnatých je učenlivá a přátelská, ale někdy se mohou náhle stát agresivními. I když kousnutí a otevřené tlamy agresivních pagekonů slouží spíše k vyplašení a není pravděpodobné, že by někomu tekla krev, přesto se mohou stát problémem. Mohlo by to totiž ovlivnit manipulaci s ním a jeho celkovou pohodu. Existují různé důvody, proč se pagekon může zlobit, například období rozmnožování, změna prostředí a další. Zatímco u některých to během chvilky přejde, někteří pagekoni zůstávají agresivní i několik měsíců.

13) Pagekoni jsou citliví na teplo a další faktory

Pagekoni potřebují k životu teplé podmínky a teplotní gradient od tepla k chladu je nezbytný. Pokud v teráriu není teplotní gradient, může se pagekon rychle přehřát a uhynout! Totéž platí pro vlhkost vzduchu – je potřeba dbát na to, aby nebyla během dne neustále vysoká, a před dalším mlžením je nutné terárium nechat několik hodin vyschnout. Pagekoni vyžadují mlžení 1-2krát denně. Vlhkost vzduchu by se měla během dne pohybovat kolem 65-75 %, ráno by měla klesnout na 50 % a těsně po zamlžení stoupnout na 85-90 %. Mlžení by mělo být nejintenzivnější k večeru.

14) Pagekonovi řasnatému může snadno upadnout ocas

Pagekon řasnatý se může snadno vylekat, pokud uděláte nějaký prudký pohyb. To může mít za následek to, že mu upadne ocas! Existuje spousta důvodů, proč se to může stát a někdy může pagekon upustit ocas i bez závažného důvodu. Nemějte však obavy – pagekon řasnatý bez ocasu může žít dlouhý spokojený život a na jeho kvalitě to nic neovlivní. Prvních pár dní si bude váš pagekon zvykat na lezení a uchopování bez ocasu, ale to je asi tak všechno. Většina pagekonů řasnatých v přírodě žije bez ocasu a je to normální.

15) Pagekoni řasnatí jsou fenomenální šplhouni

Pagekoni řasnatí jako stromový druh rádi šplhají. Mají speciální vycpané prsty, díky nimž i Spiderman vypadá jako nudný chodec! Sledovat pagekona v akci bude jednoduše zábava.

Obrázky pagekona řasnatého

Často kladené dotazy

Co vědět, než si pořídím pagekona řasnatého?

Pagekon řasnatý je noční druh, což znamená, že je nejaktivnější v noci. Důležité je mít dostatek rostlin a lián a také větví, po kterých mohou v noci šplhat a skákat. Rádi se také schovávají a spí v rostlinách/liánách během dne, takže rostliny uspokojí i tuto jejich potřebu.

Bolí kousnutí pagekona?

Pagekoni řasnatí kousají jen zřídka. Kousají pouze tehdy, když se cítí ohroženi nebo ve stresu. Kousnutí pagekonů však nebolí. Je to díky velmi malé velikosti jejich zubů.

Mají všichni pagekoni řasnatí salmonelu?

I když ne všichni pagekoni jsou nositeli bakterie salmonely, mnoho pagekonů řasnatých v zajetí ji má. Není však pravda, že všichni pagekoni jsou nositeli salmonel. Neměli byste se tedy bát pořídit si jej a neměli byste se jich zbavovat, protože jsou to skvělí domácí mazlíčci.

Potřebují pagekoni řasnatí v noci světlo?

Pagekoni nepotřebují v noci světlo. Svou běžnou noční činnost mohou vykonávat i bez světla. Přesto je vhodné mít trochu světla, které jim pomůže s viditelností. Používání ostrého světla v noci naruší cyklus noci a dne vašeho mazlíčka.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

2.7/5 - (152 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu