Stolístek vodní : 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Stolístek vodní je snadno pěstovatelná rostlina, která může růst v akváriu i v jezírku. Snáší široké rozmezí teplot, ale nejlépe roste ve studenější vodě.

Tipy pro pěstování stolístku vodního

 1. Péče o stolístek je snadná a nepotřebuje žádná specifická hnojiva a přidávání CO2 do akvária, aby se jí dařilo.
 2. Této rostlině nedělá dobře vysoká hladina amoniaku, protože ta může způsobit spálení kořenů a listů rostliny, což způsobí, že se pomalu rozplyne a odumře.
 3. Ideální vodní podmínky pro tuto rostlinu jsou takové, aby se hladina dusičnanů pohybovala v rozmezí 5 až 15 ppm a hladina dusitanů a dusičnanů na úrovni 0 ppm. 
 4. Stolístek vyžaduje pravidelné stříhání a odstraňování odumřelých listů nebo poškozených stonků. To pomáhá udržovat krásný vzhled rostliny v akváriu a podporuje její další růst.
 5. Stolístek vodní lze pěstovat jak v akváriu, tak ve venkovním jezírku. Mohou také růst jak pod vodou, tak i ve zcela volném vodním prostředí. 
 6. Stolístek se může pěstovat v akváriu o teplotách 10-29 stupňů Celsia, nejvíce mu však vyhovují spíše nižší teploty. Pokud je voda příliš teplá, pak rostlina neroste dobře.
 7. Stolístek sice potřebuje přímé jasné osvětlení a může růst i v akváriích s přirozeným osvětlením, pokud jsou blízko okna, ale nejlépe roste při umělém osvětlení.
 8. Tuto rostlinu lze buď nechat plavat v akváriu, nebo ji vysadit. Ať už je vysazeno, nebo ponecháno plavat na vodní hladině, tato rostlina potřebuje živiny ve vodě, aby mohla růst a přežít. Kořeny by měly být ideálně zasazeny do substrátu, jako je zemina, křemen nebo typ písčitého substrátu.
 9. Husté pletiva a stonky této rostliny poskytují dobrý úkryt rybám a bezobratlým živočichům. Obyvatelé nádrže se tak mohou cítit bezpečněji a také se díky ní mohou schovat před jinými rybami, které by je mohly šikanovat.
 10. Stolístek využívá ke svému růstu dusičnany, které může pomoci odstranit z vodního sloupce a zlepšit tak podmínky vody pro ryby a další živočichy. Během dne stolístek vodní také pomáhá okysličovat vodu a tvoří součást provzdušňování akvária.
 11. Stolístek se doporučuje zasadit do chovných nádrží. Většina druhů ryb své jikry po nakladení sežere, ale tato rostlina může rybám poskytnout dobré místo, na kterém se jikry přilepí, aby byly ukryty před hladovými rybami. 

Základní informace

 • Český název: Stolístek vodní
 • Latinský název: Myriophyllum aquaticum
 • Typ: Akvarijní rostlina
 • Původ: Jižní Amerika, Brazílie, Argentina, Chile, Japonsko, Jáva, Sumatra, Španělsko, Francie
 • Čeleď: Haloragaceae (Zrnulovité)
 • Výška: 200 cm
 • Vhodná teplota: 22-28°C 
 • Osvětlení: 0,5 W/l  
 • Doporučené PH: 5-7
 • Doporučená tvrdost vody: 2-15

Charakteristika

Stolístek vodní roste jako zcela ponořená rostlina, která je u dna připevněna jen několika kořeny. Listy jsou 3-5 cm dlouhé. Rostou velmi rychle, takže je nutné jednotlivé rostliny zaštipovat, aby nestínily nižším rostlinám. Stolístek vyžaduje intenzivní osvětlení po dobu 12 hodin. Rostlina může i kvést, ale je to spíše vzácné.

Rozmnožování

Stolístek vodní roste procesem zvaným fragmentace, při kterém se množí kořeny, ale může se šířit také prostřednictvím stonků, které rostou pod zemí. Rostlině můžete také odříznout stonek a z odříznutého kořene by se měly brzy začít tvořit kořeny, které vytvoří novou rostlinu.

Často kladené dotazy 

❓Potřebuje stolístek vodní dodávat CO2?

Ne. Péče o tuto rostlinu v akváriu je snadná a nepotřebuje žádná specifická hnojiva ani přidaný CO2, aby se jí dařilo.

❓Lze rozmnožit stolístek vodní?

Stolístek vodní je neuvěřitelně snadno množitelná rostlina, která opravdu potřebuje pouze vlhké stonky a bude z velké části spokojená. (Zdroj)

❓Jak velká by měla být nádrž pro stolístek vodní?

Minimální objem akvária pro stolístek vodní by měl být 38 litrů, ideálně však zvolte ještě o něco větší.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu