Kosokvět úzkolistý: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Kosokvět úzkolistý je středně náročná rostlina, která může růst v akváriu i jezírku, a může být pěstován ve vodě i v substrátu. Kosokvět vyžaduje silné osvětlení.

Tipy pro pěstování kosokvětu úzkolistého

 1. Tyto rostliny jsou schopny růst jak v půdě, tak okrajově i ve stojaté vodě, ale pokud je vysazujete do stojaté vody, umístěte kolem základny nějaký substrát, jako jsou malé kameny nebo štěrk, který pomůže udržet kořeny, zatímco se rostlina usadí na novém stanovišti. 
 2. Mladé kosokvěty by měly být zasazeny do přibližně pěti centimetrů vlhké půdy nebo vody, zatímco dospělé rostliny mohou být zasazeny do patnácti centimetrů vlhké půdy nebo vody. 
 3. Kosokvět je do značné míry soběstačná rostlina, pokud má dostatek vody a živin. Pokud ji vysadíte okrajově podél vlhkého okraje nebo těsně u mělčiny, zajistíte si obojí, zejména pokud máte ryby, které zvyšují obsah živin ve vodě prostřednictvím odpadů.
 4. Vzhledem k tomu, že se jejich kořeny snadno šíří, tak je vhodné kosokvěty zastřihovat. Pokud je pěstujete v zahradním jezírku, pak je nejlepší odříznout přebytečný porost v zimě – snížíte tím jejich stres a zlepšíte jejich jarní růst.
 5. Křehká struktura a extrémně rychlý růst této rostliny budou vyžadovat neustálou údržbu. Kromě toho potřebuje hodně světla a měkkou vodu, aby si zachovala svůj bujný vzhled – z tohoto důvodu není kosokvět vhodný pro úplné začátečníky.
 6. Kosokvět úzkolistý může přežívat v poměrně širokém rozmezí parametrů vody. Problémem však je, že pokud není pěstována v optimálních podmínkách, vypadá nohatě a skutečně ošklivě. Mezi jeho ideální podmínky patří vysoký obsah světla, CO2, nároky na živiny a měkká voda.
 7. Kosokvět úzkolistý vyžaduje kvůli svému růstovému potenciálu hodně místa, proto je doporučená velikost nádrže pro pěstování hvězdnice minimálně 120 litrů. Čím větší, tím lepší.
 8. Pro tuto rostlinu jsou lepší dlouhé nádrže než vysoké. V dlouhých nádržích bude mít rostlina více světla a bude tak bujně růst. Ve vysokých nádržích (hlubších než 40 cm) začne kosokvět růst vzhůru a ztratí svůj tvar.
 9. Úroveň pH vody ovlivňuje příjem živin rostlinou, a proto je významným faktorem pro růst rostliny. Nezapomeňte pravidelně sledovat hladinu pH pomocí přesné soupravy pro testování pH.
 10. Abyste byli svědky plného růstového potenciálu této rostliny, je nutné jasné osvětlení. Proto byste měli zajistit alespoň středně silné osvětlení pomocí účinného osvětlovacího systému.
 11. CO2 se pro kosokvět velmi doporučuje, bez něj je pěstování této rostliny velmi obtížné. Bez CO2 bude kosokvět vypadat ochable, nohatě a protáhle.

Základní informace

 • Český název: Kosokvět úzkolistý
 • Latinský název: Heteranthera zosterifolia
 • Typ: Akvarijní rostlina
 • Původ: Střed a jih Jižní Amerika
 • Čeleď:Pontederiaceae (Modráskovité)
 • Výška: 30-50 cm
 • Vhodná teplota: 18-30°C
 • Osvětlení: 0,75 W/l
 • Doporučené PH: 6-7
 • Doporučená tvrdost vody: 3-15°dGH

Charakteristika

Kosokvět je vytrvalá rostlina, po dlouhou dobu roste ponořená. Má čárkovité jasně zelené a hustě uspořádané listy. Roste rychle a velmi pěkně kvete. Používá se do středu až pozadí akvária, nejlepší je vysazovat ji po skupinách. Optimální podmínky růstu této rostliny zajistíme teplotou 24-28°C a písečným dnem. Vyžaduje měkkou a teplou vodu. Její kořenový systém je velmi chabý, převážnou část živin přijímá povrchem listů přímo z vody. Nesnáší čerstvou vodu, proto často uhyne při kompletním předělání akvária. Je poměrně citlivá na stopy chloru ve vodě. Je vhodná do akvária s terčovci.

Rozmnožování

Kosokvět úzkolistý se rozmnožuje velmi snadno, a to řízkováním horních částí rostlin. Zasazujte je ve svazcích.

Často kladené dotazy

❓Budou kosokvět úzkolistý v akváriu nebo jezírku požírat ryby?

Kosokvět je jedlý. Vaše ryby tuto rostlinu pravděpodobně nebudou jíst, ale v případě, že projeví zájem o některé z vypadaných semen, nemělo by jim to uškodit. Přesto pravidelně čistěte jezírko od odpadlých nebo ořezaných listů, abyste udrželi zdravou kvalitu vody. (Zdroj)

❓Je nutné dávkování tekutých hnojiv pro kosokvět?

Ano, kosokvět vyžaduje pravidelné hnojení, a to zhruba 2-3 krát týdně. 

❓Kdy můžu kosokvět úzkolistý zastřihnout?

Začněte ji zastřihávat, až bude mít výšku blízko k hladině vody (10-15 cm). Můžete ji bezpečně zkrátit na polovinu. Nebojte se, velmi rychle doroste. (Zdroj)

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu