Bahnička drobná: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Bahnička drobná je středně náročná rostlina, která okysličuje vodu, pomáhá regulovat hladinu dusičnanů a odstraňuje znečišťující látky. Její pěstování je vhodné i pro začátečníky.

Tipy pro pěstování bahničky drobné

 1. Hlavní využití bahničky drobné je úkryt pro ryby žijící na dně. Rostlina tvoří tzv. koberec.
 2. Jak rostlina roste do výšky, stébla jsou jemně tažena proudem proudícím kolem nádrže. Tento pohyb dodává rostlině na zajímavosti a vaše ryby si život v tomto dynamickém prostředí užijí, proto jim ji nezapomeňte pořídit.
 3. Voda v akváriu, ve kterém pěstujete tuto rostlinu, by měla mít teplotu zhruba 23 stupňů. 
 4. Bahnička drobná dobře roste v teplejších vodách, které mají dostatek světla. Tato rostlina je však odolná a zvládne toho poměrně mnoho.
 5. Jedná e o malou rostlinu rostoucí na dně nádrže, takže bahničku můžete umístit do nádrží o objemu pouhých 38 litrů.
 6. Akvárium by mělo být pokryto vrstvou substrátu, ne silnější než 3,5 cm. Ideální je písek, protože jeho jemná zrnka usnadňují prorůstání kořenů.
 7. Tuto rostlinu bude potřeba zastřihávat. Její stébla rostou rychle, takže to možná budete muset dělat častěji než u některých jiných rostlin.
 8. Pokud rostlina příliš neroste přesto, že má dostatek světla, může mít nedostatek CO2 nebo živin. Nezapomeňte je doplňovat.
 9. Rostliny se širokými listy často okusují ryby, ale protože tato rostlina má dlouhé prameny, je menší pravděpodobnost, že je sežerou, i když se to čas od času může stát.
 10. Při přemýšlení o rybách, které chcete mít v nádrži, máte na výběr z mnoha možností. Ideální jsou malé, mírumilovné rybky, u kterých je menší pravděpodobnost, že způsobí škodu.
 11. Dejte si pozor také na šneky v akváriu, protože hlavně ti si na rostlinách rádi pochutnají.

Základní informace

 • Český název: Bahnička drobná
 • Latinský název: Eleocharis parvulus
 • Původ: Kosmopolitní rostlina
 • Čeleď: Cyperaceae (Šáchorovité)
 • Výška: 3-7 cm
 • Vhodná teplota: 20-26 °C
 • Osvětlení: 0,75 W/l
 • Doporučené PH: 5,5-8
 • Doporučená tvrdost vody: 2-10 °dGH

Charakteristika

Většinou se bahničky drobné používají jako koberec, který pokrývá dno nádrže svěží zelenou loukou. Je to rychle rostoucí rostlina, takže tento efekt můžete vytvořit i s malým množstvím, které se rychle rozmnoží. Tento koberec poskytuje úkryt rybám žijícím na dně a zároveň okysličuje nádrž a čistí vodu. Ve volné přírodě se bahničky vyskytují v mělkých sladkých vodách s dostatkem světla.

Rozmnožování

Tato rostlina se rychle množí, ale v porovnání s jinými druhy se s procesem množení hůře manipuluje. U mnoha akvarijních rostlin můžete množení urychlit odebráním řízků a jejich vysazením na jiné místo. U bahniček to nefunguje, protože odebrané řízky nebudou schopny vypěstovat vlastní kořeny. Jak tato rostlina roste, vytváří se odnože, které se rozvětvují od kořenů. Ty se pak vyvinou ve vlastní rostlinu, která roste od kořenů nahoru. Je těžké s tím manipulovat, protože si nemůžete vytvořit vlastní kořeny. Naštěstí to většinou není problém, protože bahnička roste velmi rychle. To znamená, že se pravidelně vytvářejí výběžky a koberec se během chvíle rozšíří po celé nádrži.

Často kladené dotazy

❓Jak dlouho trvá, než se bahnička drobná rozšíří?

Bahnička drobná se může šířit přibližně 30 až 35 dní, pokud jsou splněny všechny její požadavky na péči a výživu. Vláskatec má průměrnou rychlost růstu 3,5 cm za týden, což z ní činí rychle rostoucí druh.

❓Potřebuje bahnička drobná půdu?

Ano, bahničku můžete zasadit i do substrátu jako je písek nebo jemný štěrk, ale budete muset čas od času kořeny hnojit.

❓Kolik hodin světla potřebuje bahnička?

Tato rostlina vyžaduje mírné osvětlení, a to zhruba osm hodin světla denně. Doporučuje se jí pořídit automatické osvětlení.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu