Vrbina penízková: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Vrbina penízková je velmi odolná stonková rostlina se zlatozelenými listy, která se velice snadno množí. Poskytuje úkryt živočichům v akváriu.

Tipy pro pěstování vrbiny penízkové

 1. Vrbině penízkové se nejlépe daří tam, kde je střední až (nejlépe) vysoké osvětlení. 
 2. Tato rostlina by měla růst ve vodě s teplotou 16-26 stupňů, ideálně 20-26 stupňů Celsia.
 3. Tato snadno pěstovatelná rostlina nejlépe vynikne ve středu, nebo v pozadí akvária.
 4. Vrbina penízková poskytuje velké množství úkrytů pro živočichy, a zejména pro jejich mláďata.
 5. Stejně jako většině rostlin, i této prospěje doplňování hnojiv, CO2, dusíku a podobně. Při nedostatku živin rostlina začne žloutnout.
 6. Vrbina je poměrně odolná rostlina a její vysoká spotřeba živin výrazně přispívá k omezení růstu řas v akváriu.
 7. Jakmile vrbina dospěje, může vyrůst do impozantní výšky, která je velmi vhodná do pozadí akvária. Maximální výška je asi 50 cm.
 8. Listy jsou zelené nebo zlaté a mají kulatý tvar. Kvete v létě, vytváří žluté pohárkovité květy se 4 až 5 okvětními lístky, které mají v průměru méně než 2,5 cm.
 9. Ačkoli vrbina obvykle roste v blízkosti rybníků nebo ve vlhké půdě, snese i sušší podmínky, i když její růst nemusí být tak bujný. 
 10. Barva listů vrbiny penízkové se liší podle toho, kolik slunečního světla rostlina dostává – na plném slunci je žlutá a v polostínu světle zelená.
 11. Pro svůj růst a prospívání potřebuje vlhkou a humózní půdu, proto pokud ji nepěstujete v akváriu, ji pravidelně zalévejte. Půda by nikdy neměla vyschnout, pokud nechcete kontrolovat její šíření, i když to ovlivní barvu listů.

Základní informace

 • Český název: Vrbina penízková
 • Latinský název: Lysimachia Aurea 
 • Původ: Kultivar
 • Čeleď: Primulaceae (Prvosenkovité)
 • Výška: 20 cm
 • Vhodná teplota: 16-28 °C
 • Osvětlení: 0,5 W/l
 • Doporučené PH: 6-7
 • Doporučená tvrdost vody: 2-15 °dGH

Charakteristika

Vrbina penízková, druh rostliny z čeledi prvosenkovitých, pochází z Evropy, ale naturalizovala se v Severní Americe, kde je v některých oblastech považována za invazní. Jako substrát nejraději písek nebo štěrk nízké zrnitosti. Nejlépe vyniká v malých skupinkách. Tato nízká rostlina se nejlépe pěstuje pro své listy a je vynikající rostlinou, kterou lze použít jako půdní kryt. Někteří lidé pěstují tyto rostliny i v nádobách a dařit se jí bude i v jezírku.

Rozmnožování

Tato odolná rostlina se velmi snadno množí, protože se přirozeně šíří jak semeny, tak zakořeněnými stonky, řízky, které lze zakořenit i ve vodě, nebo dělením. Nejjednodušší způsob množení nových rostlin je dělení rostliny, vykopáním části již založené rostliny, která se oddělí a zasadí jinam. 

Často kladené dotazy

❓Kde se nejlépe daří vrbině penízkové?

Vrbina penízková je plazivá trvalka, které se nejlépe daří ve vlhké, živné půdě na částečně zastíněném místě. Vysaďte ji na místo s dobře propustnou půdou, abyste předešli hnilobě kořenů. (Zdroj)

❓Jak zabránit množení hub u vrbiny penízkové?

Jediným způsobem, jak zabránit problémům s houbami, je omezit zalévání a zajistit rostlině lepší cirkulaci vzduchu.

❓Je vrbina náchylná k nemocem?

Tato rostlina obvykle nemá problémy se škůdci ani chorobami, ačkoli plži mohou napadat listy a někdy při velkém napadení rostlinu zcela znehodnotit.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu