Raphidophora species: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Raphidophora je rostlina nevhodná na pěstování v akváriu. Má ráda jasné světlo a dostatek vlhkosti.

Tipy pro pěstování raphidophory

 1. Raphidophora dává přednost jasnému, nepřímému světlu. Může přežít i při středním osvětlení, ale může přestat růst nebo vytvářet menší listy. Nevystavujte ji plnému přímému slunečnímu světlu – slunce spálí listy.
 2. Raphidophoru zalévejte, když je 50-75 % vrchní vrstvy půdy suché. Zalévejte, dokud tekutina neproudí odtokovým otvorem na dně květináče, a vodu, která se nahromadila v podmisce, vylijte.
 3. Základní vlhkost v domácnosti je pro Raphidophoru vhodná, ale vyšší vlhkost podporuje zvětšování listů. Rostlině prospěje občasné mlžení.
 4. Raphidophora roste nejlépe při teplotách mezi 16 a 24 stupni Celsia. Chraňte ji před průvanem, zejména v zimních měsících.
 5. Na jaře a v létě jednou měsíčně rostlinu hnojte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.
 6. Listy Raphidophory jsou jedovaté pro domácí zvířata a lidi. Při požití obvykle dochází k otoku rtů a jazyka a podráždění žaludku s možným zvracením.
 7. Pěstování Raphidophory je velice nenáročné. Ačkoliv se často prodává jako akvarijní rostlina, tak není vhodná pro trvalé pěstování ve vodě.
 8. Pravidelně odstraňujte z rostliny odumřelé listy, abyste podpořili zdravý růst nových. Listy stříhejte blízko stonku čistými ostrými nůžkami. Listy často omývejte, aby se zabránilo ucpání pórů prachem.
 9. Rostlina může vyrůst až 50 cm do výšky a až 15 cm do šířky. To však jen při správné míře osvětlení.
 10. Rostlinu je možné pěstovat emerzně a nebo v květináči. Při pěstování v květináči dbejte na to, aby byla půda dostatečně vlhká.
 11. Pokud pěstujete rostlinu emerzně, pak dbejte na to, aby se pH vody pohybovalo okolo 5,5-7. 

Základní informace

 • Český název: Raphidophora species
 • Latinský název: Raphidophora species
 • Původ: Vyšlechtěno
 • Čeleď: Araceae (Áronovité)
 • Výška: 50 cm
 • Vhodná teplota: 16-26 °C
 • Osvětlení: 0,5 W/l
 • Doporučené PH: 5,5-7
 • Doporučená tvrdost vody: 2-12 °dGH

Charakteristika

Nejedná se o typicky vodní rostlinu, je tak však často prodávána. Pod vodou nevydrží déle jak půl roku. Listy raphidophory jsou tuhé a protáhlé. U některých druhů jako například Panama jsou velice zajímavě vykrajované.

Rozmnožování

Rostlina se rozmnožuje řízkováním. Pod vodou raphidophoru množit nelze.

Často kladené dotazy

❓Může půda raphidophory zcela vyschnout?

Tyto rostliny nemají rády úplné sucho, takže pokud chcete, aby vaše raphidophora rostla co nejlépe, věnujte tomu pozornost a udržujte půdu vlhkou.

❓Jak často mám raphidophoru zalévat?

Stejně jako většinu tropických pokojových rostlin lze raphidophoru během vegetačních měsíců zalévat každý týden. V zimním období, kdy je chladné a suché počasí, zalévejte pouze tehdy, když je půda téměř suchá.

❓Proč raphidophoře opadávají listy?

Pokud vaše rostlina nemá dostatek světla, listy začnou žloutnout a opadávat. To se týká zejména starších listů u báze rostliny. Lékem na tento problém je přesunout rostlinu na jasné, nepřímé světlo.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu