10 tipů, jak se zbavit mšic jednou pro vždy

Mšice se mohou stát skutečnou pohromou pro vaše rostliny. Tento mízu sající hmyz za sebou zanechává lepkavou medovici, na které se množí plísně. Pomocí těchto 10 užitečných tipů se můžete škůdců zbavit způsobem šetrným k životnímu prostředí.

1) Odřízněte výhony napadené mšicemi

Mšice mají tendenci napadat mladé listy a výhonky: Buněčná tkáň je zde ještě měkká, což jim usnadňuje přístup k vytoužené cukerné šťávě rostliny. Zároveň je snadné se mšic zbavit, protože většině rostlin nevadí, když napadené konce výhonů jednoduše odstřihnete zahradnickými nůžkami. U některých bylinných trvalek, jako je zvonek širokolistý (Campanula latifolia var. macrantha), můžete zabránit samovýsevu také tím, že je po odkvětu seříznete.

2) Podpořte predátory mšic

Berušky a jejich larvy jsou nejúčinnějšími pomocníky při hubení škůdců. Dospělý hmyz zabije až 90 mšic denně a larvy jich mohou pozřít až 150. Larvy pestřenek zvládnou 100 mšic denně, zatímco larvy zelených lalokonosců jich zvládnou 50. Predátoři se silně množí, pokud je k dispozici dobrá nabídka potravy, takže rovnováha se obvykle vytvoří během několika týdnů po počátečním masovém výskytu mšic. Vyhýbání se pesticidům není jediným způsobem, jak podpořit užitečný hmyz, můžete také používat hmyzí hotely, krabičky pro mšice a spoustu kvetoucích rostlin – dospělé mšice a vznášivky se živí výhradně nektarem a pylem.

3) Prevence zápachem

Mšice nemají rády zápach. Mnoho hobby zahrádkářů si všimlo, že vložení několika stroužků česneku hluboko do kořenového balu může ochránit pokojové a balkonové rostliny před napadením mšicemi. Funguje to však pouze jako preventivní opatření – pokud se dráždiví škůdci na rostlině již usadili, je pozdě. Proti mšici může v tomto případě pomoci odvar z listů rebarbory: Listy rebarbory se vaří 30 minut ve třech litrech vody, tekutina se přecedí a několikrát v týdenních intervalech se postříkají napadené rostliny.

4) Chraňte rostliny biologickými přípravky

Proti mšicím se můžete bránit i bez použití vysoce toxických chemických prostředků – například pomocí biologických přípravků obsahujících řepkový olej (Naturen) nebo draselné mýdlo (Neudosan Neu). Fungují tak, že ucpávají dýchací orgány hmyzu (průdušnice) drobnými kapičkami oleje. Před použitím přípravku jej vyzkoušejte na dvou nebo třech listech, abyste zjistili, zda vaše rostliny ošetření snášejí: Přípravky totiž mohou poškodit listy druhů s tenkými a měkkými listy.

5) Hmyz můžete jednoduše odstranit vodou z hadice

Protože se okřídlené generace mšic objevují až v letních měsících, nejsou škůdci na jaře příliš pohybliví. Pokud je napadeno jen několik rostlin, můžete z nich mšice zpravidla včas odstranit několika výstřely vody. I když dopadnou na zem jen několik centimetrů od rostliny, nejsou již schopny vylézt zpět na rostlinu. Tento postup však nefunguje u mšic, které jsou již pevně přichyceny.

6) Smíšené pěstování a dostatečná vzdálenost

Mšice je v zeleninových zahradách velmi rozšířená – kromě fazolí napadá také brambory a řepu. Smíšené pěstování ztěžuje přenos mšic na další rostliny za předpokladu, že hostitelské rostliny nerostou v řádcích, které jsou přímo vedle sebe, a že mezi řádky rostlin ponecháte dostatečnou vzdálenost. Vysévejte a sázejte napříč převládajícím směrem větru, aby mladý hmyz nebyl snadno zavát na sousední rostliny ve stejném řádku.

7) Příliš mnoho dusíku způsobuje náchylnost rostlin

Dusík jako rostlinná živina stimuluje především růst výhonů a listů, ale tkáň zůstává poměrně měkká a nestabilní. Vysoké dávky tohoto minerálního hnojiva poskytují mšicím luxusní hostinu: Za prvé usnadňuje hmyzu přístup k míze přes měkké pletivo a za druhé tato míza obsahuje díky dobré zásobě dusíku velké množství bílkovin a aminokyselin.

8) Odstranit mšice někdy můžete i sami

Pokud nejste hákliví a zamoření není tak silné, že by jeho odstranění trvalo věčnost, jemně přetřete palcem a konečky prstů listy a stonky rostlin všude tam, kde uvidíte mšice. Nezapomeňte, že tento hmyz je velmi měkký a jemný, takže ho rozdrtíte jen lehkým tlakem. Tato taktika pravděpodobně zcela nezlikviduje všechny brouky, ale může pomoci natolik, že vaše rostliny budou moci opět vypěstovat zdravé listy. Každých několik dní zkontrolujte, zda není třeba postup opakovat.

9) Vyzkoušejte směs esenciálních olejů

Přidejte 4-5 kapek rozmarýnového, hřebíčkového, cedrového, pomerančového nebo mátového oleje (nebo si vytvořte vlastní směs) do lahvičky s rozprašovačem naplněné vodou. Napadené rostliny postříkejte od listů až po kořeny. Esenciální oleje jsou pro mšice přirozeně odpudivé, takže jakýkoli brouk, kterého směs nezabije, bude spěchat pryč. Nejenže jsou esenciální oleje zcela bezpečné, ale navíc splní dvojí funkci příjemně vonícího odpuzovače hmyzu. Směsi olejů vždy ředěte, protože nadměrné množství oleje ponechané na listech může rostlinu spálit. Vyhraďte si pro toto použití jednu lahvičku s rozprašovačem, protože olej do ní pronikne.

10) Pořiďte si lahvičku neemového oleje

Neemový olej je rostlinná olejová sloučenina, která je užitečná k hubení mšic. Neemový olej si můžete pořídit v čisté formě, pak jej zředit vodou na 2% roztok a postříkat jím místa, kde najdete nežádoucí hmyz. Olej mšice udusí a během několika hodin je zahubí. Neemový olej seženete v každém větším zahradnickém centru. Je netoxický a po kontaktu se vzduchem se rychle rozkládá, takže neublíží vám ani vašim rostlinám. Jako bonus je neemový olej užitečný i proti řadě dalších běžných škůdců, včetně moučných brouků, brouků a housenek. Přesto zabíjí užitečný hmyz i škůdce, takže se snažte být při postřiku selektivní.

Nejčastější dotazy

Co se stane, když se mšic nezbavím?

Poškození rostlin. Nízké až střední počty mšic, které se živí listy, obvykle nepůsobí škody na zahradách ani na stromech. Velké populace však mohou způsobit žloutnutí listů a zakrnění výhonů; mšice mohou také produkovat velké množství lepkavého exudátu známého jako medovice, který často zčerná růstem plísně sazí.

Jaká je délka života mšice?

Průměrná délka života mšice je přibližně jeden měsíc. Pohlavní dospělosti dosáhnou za čtyři až deset dní a poté jsou schopny produkovat vlastní potomstvo.

Jak snadno se mšice šíří?

Tento hmyz je velmi pohyblivý: rychle se přemisťuje z jedné rostliny na druhou. Na venkovní zahradě se o kolonie mšic často starají mravenci, kteří se živí medovicí – sladkou tekutinou, kterou mšice vylučují, když se živí mízou. Ve vnitřních prostorách se mšice šíří mezi rostlinami létáním nebo plazením.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu