INSPIRACE: 30 nápadů na moderní zahradu + fotografie

Občas nemáme dostatek fantazie a potřebujeme se trochu inspirovat, abychom vytvořili nádherné útočiště na své zahradě. Za příznivého počasí jsou naše zahrady místem, kam chodíme odpočívat. Mají moc vytvářet klid, účel a potěšení, které všichni v životě potřebujeme. Navíc nám mohou poskytnout řezané květiny, zeleninu a bylinky. Pokud tedy hledáte inspiraci a nápady na zahradní design pro své venkovní prostory, už nemusíte hledat nic jiného než náš výběr nejlepších nápadů na zahrady pro jakoukoliv velikost nebo tvar prostoru.

1) Vytvořte si bylinkovou zahrádku v květináči

Pro pěstování bylinek (ale také ovoce nebo zeleniny) nemusíte mít velký prostor. Můžete být kreativní a pěstovat vše v jednom obrovském květináči. Bylinková zahrádka v květináči je jednoduchá a uspokojivá. Bylinek můžete společně pěstovat rovnou několik zároveň (ale pozor, některé bylinky by si vzájemně mohly škodit) a mít je tak prakticky a zároveň stylově na jednom místě.

2) Vsaďte na smyslový prostor

Nápady na smyslové zahrady lze začlenit do designu každé zahrady, ať už je její styl nebo velikost jakákoli. Jsou především o emocionálních a fyzických účincích, které na vás mají. Patří sem vše od smyslových zahradních rostlin, které jsou skutečným požitkem pro smysly, až po textury, které si můžete vychutnat vizuálně a dotykem materiálů, které zvolíte pro tvrdé terénní úpravy. Dokonce i zvuk tryskající vody může být smyslovým požitkem a samozřejmě blokuje zvuky všeho možného, od dopravy až po sousedy.

3) V menších zahradách plánujte výsadbu vertikálně

Nápady na vertikální zahrady zahrnují vše od živých stěn až po výsadbu na terasách ve svažitých zahradách. Nebojte se použít vysoké nebo vzpřímené rostliny, abyste zdůraznili vertikalitu svého pozemku. Svažité zahrady mohou být náročné na zpracování, ale často jsou také mnohem zajímavější a vypadají větší než rovnější pozemky.

4) Pěstujte udržitelně

Nápady na udržitelnou zahradu by měly být na našem seznamu opravdu na prvním místě. Kde tedy začít? Udržitelné zahradničení spočívá v pěstování rostlin, kterým se bude dařit ve vašem místním klimatu tak, abyste museli co nejméně přispívat k jejich údržbě, například vodou. Pokud je to možné, začněte strukturou: stromy, pak živé ploty, keře a popínavé rostliny. Poté zvažte bylinné trvalky a nakonec letničky.

5) Vytvořte si výhled

Vytvoření výhledu, který si můžete vychutnat jen na krok od svého domu, by také měl být na prvních místech v seznamu nápadů na moderní zahradu. Přemýšlejte o tom, jak chcete, aby vypadal váš výhled z posezení na terase či zahradě. Neměly by chybět nízké barevné trvalky, vysoké stromy a jezírko či louka s divokými květinami. Záleží hlavně na tom, kolik místa máte k dispozici.

6) Nezapomeňte do své zahrady přidat vodu

Voda je úžasný prvek, který lze začlenit do venkovních prostor. Nejenže přiláká volně žijící živočichy, ale pohled na ni a její zvuk může být neuvěřitelně uklidňující, zejména ve městech.

7) Rozdělte trávník živým plotem

Příliš rozsáhlé trávníky mohou působit bezúčelně. Rozdělení prostoru do zahradních místností zajistí, že zelené plochy budou mít různé účely, například terasu pro stolování nebo záhon pro pěstování zeleniny. Využijte k tomu živý plot, který bude při pravidelném zastřihování do požadovaného tvaru působit velice luxusně.

8) Jasně vymezte cestu

Ať už je tvar nebo velikost vaší zahrady jakákoli, téměř jistě bude mít cestu, která vede od dveří až na konec zahrady. Při prohlížení nápadů na zahradní cesty a rozhodování o linii nebo křivce cesty myslete na funkčnost i estetiku. Můžete strany podél cesty vysypat kamínky nebo tam naopak vysadit krásné hortenzie či jiné květiny.

9) Instalujte venkovní krb

Bez ohledu na roční období nebo podnebí je stálý venkovní krb ústředním bodem designu a zároveň zdrojem tepla v chladnějších částech dne. Mějte na paměti, že tyto druhy krbů vyžadují odbornou instalaci, a hledejte kvalitní, kompaktní venkovní krby, které vydrží celoroční povětrnostní podmínky a používání.

10) Buďte odvážní v barvách

Barva je novým lákadlem pro zahradní nápady. V klasických zahradách je často zvykem natírat venkovní detaily harmonickými barvami, aby splynuly s okolím, ale vzorníky barev hodných venkovního použití znamenají, že můžeme natírat architektonické prvky, jako jsou sloupy, zahradní stěny a zástěny, v nejrůznějších povznášejících odstínech. 

11) Vytvořte si noční zahradu

Dobré nápady na venkovní osvětlení jsou klíčem k vytvoření dokonalé atmosféry venku. Pečlivě zvolené osvětlení ponoří vše do hřejivé záře a zároveň dodá vašemu večeru kouzelný nádech. 

12) Použijte na zahradě zástěny 

Zahradní zástěny jsou jedním z nápadů na zahradu, které představují vynikající způsob, jak vytvořit malá útočiště. Skvěle se hodí jak k odstínění zahrady od sousedů, tak i třeba proti silnému větru – záleží, z jakého materiálu zástěna bude. Buďte kreativní, pokud jde o použité zástěny, a použijte je k oddělení oblastí venkovního prostoru, abyste vytvořili specifické relaxační zóny. V posledních letech se domov stal multifunkčním, což lze rozšířit i na zahradu a oddělit různé oblasti určené pro různé aktivity. Co takhle zóna jen pro děti a útulný koutek jen pro dospělé?

13) Vybírejte nábytek, který vydrží

 Při nákupu zahradního nábytku je důležité myslet na jeho maximální využití. Samozřejmě byste měli myslet i na pohodlí, ale především se při výběru zahradního nábytku zaměřte na to, aby vydržel. Raději investujte do kvalitního, než abyste museli za pár let kupovat nový. Vybírejte lehký nábytek, který můžete jednoduše přesouvat.

14) Vysaďte dlouhý lem plný květin

Jen si to představte. Přijdete na svou zahradu a uvidíte dlouhý, pestrobarevný lem plný květin. Pohlazení po duši! Zasaďte všechny možné květiny, keříky i bylinky. Tajemstvím úspěšného dlouhého okraje plného květin je výsadba v průběhu ročních období. Nezapomeňte přidat výšku a kontrast do pozadí – to vyřeší vyšší stromky.

15) Vytvořte stylové ohniště

Pohyblivý zdroj tepla na zahradě znamená, že můžeme zůstat venku déle bez ohledu na roční období a navíc dodá zahradě luxusní vzhled. Pokud chcete, můžete jej používat také jako gril. Vytvořte ve svém venkovním prostoru zónu, která bude připomínat venkovní obývací pokoj nebo útulný koutek. 

16) Upravte svou zahradu tak, aby byla přívětivá pro včely

Každá zahrada bez ohledu na velikost může být přátelská ke včelám a zároveň krásná. Stejně jako my, i včely mají rády květiny s bohatým rozkvětem a dlouhou dobou kvetení. Včely touží po pylu a nektaru a mezi velkorysé příklady patří muškáty, levandule, otevřené jiřiny a kulovitý bodlák. Dále bylinky, jako je majoránka, šalvěj a pažitka, a kvetoucí keře, jako je jabloň.

17) Umístěte na zahradu stylovou pergolu

Pergola je jednoduchý způsob, jak vytvořit uzavřený prostor, ve kterém si můžete užívat odpočinek i v nepříznivém počasí. Než se do tohoto projektu pustíte, ujistěte se, že máte důvod se do něj pustit, protože při hledání nápadů na pergolu je třeba zvážit její velikost a umístění. Také popřemýšlejte, jestli se vám pergola skutečně hodí a zda-li by nebylo lepší si pořídit pouze altán. Pergola by vaší zahradě (zejména pokud je menší) mohla poskytovat příliš mnoho stínu – a jakmile bude postavená, tak už s tím nic moc nenaděláte.

18) Zvažte dlažební kostky

Dlažba s různými povrchovými úpravami – od dřevěných či kamenných efektů až po na dotek příjemné povrchy připomínající beton – spojuje vynikající vzhled s mimořádnou životností.  Ujistěte se, že bez ohledu na to, co si pro svou terasu vyberete, jsou materiály odolné vůči zatížení, uklouznutí, mrazu, teplotním šokům, plísním, skvrnám a působení chemických látek včetně soli, která se často používá k prevenci vzniku ledu na venkovních plochách. 

19) Spolupracujte se zahradním designérem

Většina designérů jsou „stavební inženýři“ s láskou k rostlinám, což znamená, že celý projekt spadá do jejich kompetence. Nejde však jen o technickou stránku věci. Dobrý designér má představivost, aby pro vás vytvořil návrh na míru a navíc má vynalézavost, aby vyřešil problémy na místě, a praktické zkušenosti, aby plány realizoval hospodárně. 

20) Do větší zahrady zakomponujte vzrostlé stromy

Výchozím bodem pro budování schématu mohou být vzrostlé stromy. Blokují oslňující sluneční paprsky a lze je také použít jako kotvu pro stínicí plachty, houpací sítě, závěsná světla nebo závěsné dekorace. Stromy mohou také clonit nevábný výhled nebo pomáhat filtrovat hluk a znečištěné ovzduší, pokud bydlíte v blízkosti rušné silnice. Navíc jsou pro přírodu významným přínosem, protože poskytují pyl hmyzu a úkryt ptákům a přeměňují oxid uhličitý v ovzduší na kyslík. Rostoucím trendem jsou vícekmenné stromy – jejich výsadba může vytvořit architektonický skvost, přičemž elegantní koruny se dají použít k vrstvené podsadbě nebo, pokud jsou vysazeny výhradně, vytvářejí výrazný strukturální prvek.

21) Integrujte své ozdoby

Nejdůležitějším pravidlem pro zahradní ozdoby je začlenit je do výsadby. Vybírejte moudře, protože ozdoba nebo vodní prvek, který je umístěn uprostřed prázdného prostoru, pravděpodobně nebude vypadat dobře. Příliš malé prvky budou vypadat ztraceně, příliš velké zase prostor zahltí.

22) Instalace zahradního pokoje

Zahradní místnost je skvělý způsob, jak maximalizovat a rozšířit svůj prostor, ať už chcete mít domácí kancelář nebo třeba klidné studio na jógu. Ať už se jedná o velkou kůlnu nebo altán, může to být ideální prostor pro letní zábavu hostů a může sloužit i jako další ubytování pro hosty. Přemýšlejte o způsobech, jak ze zahrady udělat víc než jen venkovní prostor k jídlu, pití a slunění. 

23) Vytvořte živé stěny

Stěny vytvořené z rostlin jsou v zahradních návrzích stále oblíbenější a představují skvělý způsob, jak využít vertikální výsadbu a vytvořit ve venkovním prostoru maximální dramatičnost. Živou stěnu můžete umístit kamkoliv, jen nezapomeňte vybrat vhodné rostliny pro danou část zahrady, stejně jako v případě ohraničení. K dispozici je také spousta sad zelených stěn a květináčů s živými stěnami, takže se porozhlédněte, abyste našli takovou, která bude nejlépe vyhovovat vašemu prostoru.

24) Můžete jít cestou minimalismu

Pokud se bojíte experimentovat s různými zahradními styly nebo nechcete mít přehnané nároky, je lepší začít s tímto zahradním designem. V tomto případě jsou použity minimální věci, které vytvářejí klidný a decentní prostor. Současně výrazná geometrická gesta a odvážné linie vytvářejí vizuální efekt a činí ho zajímavějším. Můžete kombinovat bílou a černou barvu doplňků, aby byl výsledek zajímavější.

25) Vytvořte si wellness koutek

Pokud máte rádi wellness, pak vám nic nebrání v tom, abyste si jej pořídili na svou vlastní zahradu. Vířivka nebo sauna se dají skvěle zakomponovat do každé prostornější zahrady. Pak už bude váš domov naprostá oáza klidu a odpočinku! Kolem vířivky můžete postavit clonu, která bude chránit před větrem a také bude poskytovat potřebné soukromí.

26) Prolínání interiéru s exteriérem

Jak uspořádat domov tak, aby se prolínal interiér s exteriérem? Jednoduše! Stačí přidat posuvné nebo dvoukřídlé dveře. Na ploše terasy můžete také použít podobný typ dlažby, jako máte v místnosti na druhé straně dveří. Poté už stačí prostor vyzdobit venkovním nábytkem. Tímto způsobem si můžete užívat jak uvnitř, tak venku s pocitem domova.

27) Venkovní zahradní jídelna

Kdo říká, že zahrada je určena pouze pro odpočinek? Není! Přeneste jídelní kout ven a užívejte si jídlo v teplém počasí. 

28) Vytvořte hrací plochu

Pokud máte v rodině malé děti, pak je zahrada ideálním místem pro jejich hraní. Vytvořte návrh zahrady, který bude zahrnovat i malé posezení a hrací koutek, kde se vaše děti budou moci věnovat svým koníčkům. 

29) Založte jezírko pro volně žijící živočichy

Přispějte svým dílem k nápadům na zahradu pro volně žijící živočichy a vytvořte si nové místo pro život – vybudujte jezírko. Je úžasné, jak rychle promění bezobsažný pozemek, který je magnetem pro ptáky, hmyz i savce.

30) Přidejte dramatičnost s efektní sochou

Pokud máte velký pozemek, myslete ve velkém. Několik dobře zvolených velkých prvků bude mít větší účinek než zahlcení prostoru mnoha menšími prvky. Pečlivě zvažte, jak a kam sochy umístit. Chcete je umístit jako dramatický centrální prvek na vzdálený konec dlouhého trávníku nebo dlážděné terasy lemované okraji, nebo raději zvolíte prvek překvapení a zastrčíte je do skrytého rohu? Styl uměleckých děl a výběr materiálů je věcí osobního vkusu. Moderní díla se skvěle hodí k volným a vzdušným, hustě osázeným okrajům, zatímco složitější, tradiční vzory dokonale vyniknou na tmavém, jednoduchém pozadí.

Nejčastější dotazy:

Co dělá zahradu moderní?

Moderní zahrada obecně klade větší důraz na architekturu a materiály než na rostliny a zeleň. V moderních venkovních prostorách se často používají geometrické tvary a opakující se vzory. Hlavní myšlenkou je vytvořit zahradu, která má kontrolovaný a organizovaný vzhled.

Co je při zahradničení nejdůležitější?

Zdravá půda je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěšné zahrady. Výsadba bez prozkoumání půdy nemusí být z dlouhodobého hlediska nejlepší nápad.

Co je to inteligentní zahrada?

Zeleninová nebo bylinková zahrádka, která je řízena počítačem. Ačkoli zemědělství a zahradnictví jsou již desítky let vylepšovány počítači a elektronickými zařízeními, inteligentní zahrada často označuje malé vnitřní jednotky, které různými způsoby určují, kdy mají uživatele upozornit, aby přidal živiny.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu