20 nejkrásnějších okrasných keřů a dřevin do zahrady

Co je lepšího, než si za parného léta roztáhnout lehátko pod stín košatého okrasného stromu nebo se za jarních dnů kochat nádherou rozkvetlých květů na keřích a stromech, které lákají včely a motýly? Stejně jako byliny a květiny, i okrasné keře a dřeviny patří neodmyslitelně na naše zahrady, na které je pak dokonalý pohled.

V následujícím článku vám ukážeme dvacet těch nejkrásnějších tipů na okrasné dřeviny do vaší zahrady, které vám mohou přinést spoustu radosti. Vyberete si spíše strom, který se pyšní nádhernými květy, nebo ten, který se každý podzim zbarví do neskonale nádherných barev?

1) Hloh obecný

Koupit v online zahradnictví

Náš výčet začneme rychle rostoucím keřem, hlohem obecným. Dorůstá se zhruba čtyř metrů, jeho větve jsou trnité a koruna velmi hustá a široká. Vykvétá v květnu bílými až sytě růžovými květy, které do okolí doslova září. Po odkvetení místo nich vyrůstají červené plody. Dařit se mu bude na slunném či polostinném místě s propustnou hlínou. Používá se k podpoře normální činnosti srdce a nervové soustavy, pomáhá také při nespavosti nebo při léčbě ledvinových a močových kamenů.

2) Zlatice prostřední

Koupit v online zahradnictví

Zlatice se lidově nazývá zlatý déšť a svůj název má zcela zaslouženě. V dubnu se totiž všechny tenké, pružné větve tohoto keře zalijí čtyřlistými, žlutými květy, a to ještě dřív, než vyraší listy. Jejich světle zelená barva se během následujících měsíců změní na mnohem tmavší. Snáší suché i znečištěné ovzduší, takže poroste i ve městě. Nejlepší růst zajistíte, když zlatici zajistíte slunné místo, na polostinném nebo stinném tak dobře nepokvete. Na zimu není třeba ji zazimovávat ani se o ni jinak starat.

3) Jírovec pávie

Koupit v online zahradnictví

Tento druh jírovce dorůstá až šesti metrů a jeho koruna se mírně stáčí k zemi díky svým převislým větvím. Kvete od května do června sytě růžovými květy uspořádanými v květenstvích, které jsou až dvacet pět centimetrů dlouhé. Dobře poroste na slunném nebo polostinném místě ve vlhké nebo polosuché hlíně. Dá se tedy říct, že na pěstování není příliš náročný. V podmínkách České repbuliky je zcela mrazuvzdorný, takže se o něj není přes zimu třeba starat.

4) Tamaryšek čtyřmužný

Koupit v online zahradnictví

Tamaryšek roste poměrně rychle až do výšky čtyř až šesti metrů. Díky pravidelnému sestřihávání se však může udržovat v menší podobě. Vhodné je zařezávat strom každý rok – jednoleté větve je možno zkrátit i o více než tři čtvrtiny. Má úzké, šupinaté, šedozelené listy a vykvétá v období od dubna do září. Má jasně růžové květy, které jsou seskupené do dlouhých hroznů. Upřednostňuje slunné stanoviště a suchou, propustnou, písčitou půdu.

5) Šeřík obecný

Koupit v online zahradnictví

Šeřík se řadí mezi keře dorůstající až šest metrů. Po vysazení jej nelze moc snadno přesazovat, protože má velmi rozsáhlý kořenový systém. Vykvétá ve seskupeních během dubna a května. Podle druhu můžou mít bílou, růžovou, fialovou, modrou, purpurovou nebo nachovou barvu. Dobře snese časté seřezávání, takže si těmito voňavými květy můžeme zdobit dům, dokud neodrostou. Kromě okrasy se šeřík hodí také k léčení. Vnitřně se používá k léčbě migrén, symptomů doprovázející angínu a zrychluje metabolismus, čímž přispívá k hubnutí. Zevně se olej používá k uvolnění zatuhnutých svalů, zpomaluje stárnutí kůže a má zklidňující a protizánětlivé účinky.

6) Brslen křídlatý

Koupit v online zahradnictví

Brslen se řadí mezi opadavé keře. Dorůstá maximální výšky jednoho a půl metru. Neohromí bílými květy, které se objevují od května do června, protože jsou velmi nenápadné. Mění se však na zářivě oranžovo-červené plody, které na keři zůstávají do zimy. Na podzim s příchodem chladného počasí navíc obyčejné zelené listy mění svou barvu na krvavě červenou. Brslen nejlépe roste na slunném nebo lehce zastíněném stanovišti. Nesnese přemokřenou půdu, ale jinak náročný není.

7) Česnekovník čínský

Koupit v online zahradnictví

Jak již název napovídá, tento strom jej získal podle vůně, která se šíří z rozlomených větviček nebo listů. Česnekovník je tři až osm metrů vysoký vícekmenný strom. Oblíbený zahrádkáři je především pro svá různá zbarvení během roku – na jaře mají listy světle růžovou barvu, v létě přechází přes krémově bílou až k zelené, podzim listy vybarví do sytě žluté. V červenci navíc vykvétají nenápadné bílé květy. Pro dobrý růst je nejlepší jej pěstovat v dobře propustné hlíně na slunné stanoviště.

8) Ořechokřídlec klandonský

Koupit v online zahradnictví

Tento zvláštně pojmenovaný opadavý keř se pyšní svými jasně modrými květy. Vykvétají od srpna do října a sytost modrosti květů je odlišná podle druhu. Jejich vůně láká včely a motýly, takže se to kolem keře bude v létě jen hemžit. Dařit se mu bude ve vápnité půdě na slunném místě. Koncem zimy je potřeba seřezat loňské větve, které by poté neměly měřit více než deset centimetrů. V chladnějších oblastech je vhodné zakrýt jej u země listím nebo větévkami.

9) Ibišek syrský

Koupit v online zahradnictví

Tento keř se dorůstá dvou až tří metrů a tvoří vzpřímeně rostoucí keř. Kvete modrými rozvlátými květy od července do září. Výrazný je i po odkvětu na podzim, protože se jeho trojlaločné listy barví do žluté barvy. Pěstuje se na slunném stanovišti v lehké propustné hlíně. Na zimu je třeba chránit jej proti mrazu i zimnímu slunci.

10) Albízie růžová

Koupit v online zahradnictví

Albízie patří mezi rychle rostoucí keře vysoké až tři metry. Protože se jedná o tropickou rostlinu, vyšlechtěné druhy rostoucí v České republice proto mají vyšší mrazuvzdornost. Při menších mrazících tedy přežije bez problémů. Oblíbená je pro své květy, které nemají klasický tvar – tvoří je velmi dlouhé hedvábné tyčinky temně růžové barvy. Listy vzhledem připomínají listy kapradin. Pěstovat je ji nejlepší na slunném stanovišti na teplém místě.

11) Zimostráz vždyzelený

Koupit v online zahradnictví

Ačkoliv zimostráz nekvete nijak výrazně, je zahradníky často vyhledáván kvůli jeho vhodnosti na použití živého plotu. Roste pomalu do výšky až čtyř metrů a je vhodný k tvarování. Během celé sezony má tmavě zelené drobné listy. Drobné žluté květy se objevují v březnu a dubnu. Nepatří na přímé slunce, protože by spálilo listy, takže je potřeba jej pěstovat v polostínu a stínu. Potřebuje také propustnou vlhkou půdu.

12) Tulipánovník tulipánokvětý

Koupit v online zahradnictví →

Tento až čtyřicet metrů vysoký strom byl pojmenován podle jeho květů – a jasněji už nemůže být řečeno, že právě tento květ připomínají květy tulipánovníku. Objevují se během června a července, mají žluto-zelenou barvu, ve spodní části jsou oranžové. Roste velmi pomalu a tvarováním je možné jej udržovat v poměrně menší velikosti. K růstu potřebuje půdu bohatou na živiny a umístění na slunci.

13) Komule Davidova

Koupit v online zahradnictví

Komule se jinak nazývá motýlí keř, protože na svou vůni láká všemožný hmyz. Díky svým květům, které se objevují od července do října a mají fialovou barvu, se jí také říká letní šeřík. Dorůst může až čtyř metrů. Při pěstování se komule vysazuje na slunné nebo polostinné místo se suchou nebo polosuchou hlínou. Při mrazech větších než minus dvacet stupňů Celsia je potřeba keř chránit.

14) Tavolník japonský

Koupit v online zahradnictví

Tento opadavý keř dorůstá přibližně jednoho metru a jeho větve rostou velmi hustě. Drobné květy vykvétají od června do července a mají barvu od světle do temně růžové. Tavolník potřebuje slunné stanoviště, možný je i mírný polostín, a propustnou vlhkou půdu.

15) Šácholan soulangeův

Koupit v online zahradnictví

Šácholan je mnohem známější pod názvem magnolie. Ačkoliv je původem z Japonska, v České republice se běžně pěstuje jako okrasný strom. Má velmi dlouhé listy, které jsou ze spodní strany světlejší a chlupaté. Vykvétá od května do září růžovými, omamně vonícími květy o velikosti až dvacet centimetrů. Ty se mění na souplodí, kde se poté objevují červená semena obklopená stejně barevnou dužnatou tobolkou. Existuje mnoho jiných druhů, velmi oblíbený je do zahrad i šácholan obvejčivý, který vykvétá bílými květy. Šácholany běžně dorůstají osmi až patnácti metrů a typické je pro ně světlá hladká kůra a kuželovitá koruna.

16) Svída krvavá

Koupit v online zahradnictví

Tento elegantní keř dorůstá zhruba dvou metrů do výšky i do šířky. Překvapí hned dvakrát – na podzim mění zelené listy na červené a jakmile opadají, přes zimu zahradu zdobí červené větve. Na pěstování není náročný, potřebuje jen slunné místo a vlhkou propustnou hlínu.  

17) Sakura ozdobná

Koupit v online zahradnictví

Sakura, Japonský tradiční strom, jehož rozkvetení je v tomto východoasijským státě sledováno s velkou ostražitostí, patří i na české zahrady. Květy objevující se od dubna do května obalují celou korunu stromu a mají od bílé po světle růžovou barvu. Ani na podzim, kdy jsou všechny květy opadané, sakura nezaostává za jinými stromy, protože se jejich listy změní ze zelené do zlaté, oranžové nebo světle červené. Pro správný růst je potřeba sakuru vysázet na přímé slunce chráněné před průvanem a silným větrem. Dobré je i vyhnout se jílovitým půdám.

18) Paulovnie plstnatá

Koupit v online zahradnictví →

Paulovnie jsou velmi přizpůsobivé, rychle rostoucí stromy, proto je možné je pěstovat na mnoha druzích půdy. Nejlepší je však lehká písčitá půda. Oblíbená je pro své modré až nafialovělé květy, které kvetou brzy zjara, po jejich odkvetení raší velké, sytě zelené listy. Dorůstají výšky do patnácti metrů

19) Vajgélie květnatá

Koupit v online zahradnictví

Dalším asijským druhem v našem výčtu je vajgélie. Na pěstování není náročná, snese slunné i polostinné místo, vlhkou i polosuchou propustnou hlínu. Keř dorůstá zhruba jednoho a půl metru a tvořen je obloukovitými větvemi. Obrostlý je zelenými vejčitými listy, od května do července kvete tmavě růžovými květy ve zvonkovitém tvaru.

20) Dřišťál Thunbergův

Koupit v online zahradnictví

Náš výčet zakončíme jehličnanem, který je velmi oblíbená díky své snadné tvarovatelnosti a jednoduchému pěstování. Ke šťastnému a hojnému růstu potřebuje kyselou půdu, která je spíše suchá než mokrá, a polostín. To, že se rostlině nedaří, poznáme podle toho, že listy ztratí svou zářivost. Stačí jen dřišťálu nedávat tolik vody nebo jej přemístit z úplného stínu do polostínu. Má fialovo-červené jehlice, které jsou vzhledem spíše listy, v květnu vykvétají červeno-žluté květy. Větve mu pokrývají ostny. Zahrádkáři je vyhledáván kvůli snadnému tvarování, často je proto sázen jako živý plot.


Doporučujeme:


Otázky a odpovědi

Kdy tyto okrasné keře a stromy vysadit?

Tak jako u všech rostlin, záleží na druhu vysazovaného stromu. Obecně ale platí, že existují tři různé varianty a časy, kdy vysazovat:

  • pokud má strom holé kořeny, vysazují se stromy od října do března, záleží na tuhosti zimy a druhu, protože ne každá mladá rostlina snese na své kořeny chlad. Náchylnější rostliny je tedy lepší vysazovat v únoru, maximálně v březnu. Pokud se vysadí před zimou, dřeviny stihnou pořádně zakořenit a budou silně růst,
  • stromy s kořenovým obalem se mohou vysazovat také od října, ale je to možné až do května,
  • strom pěstovaný v nádobě je možné vysazovat taktéž od října, ale je zde odsunutá možnost výsadby až do pozdního léta.

Jak zazimovat jednotlivé dřeviny?

Většinu stromů a keřů není potřeba zazimovávat. Ty, které je potřeba před chladem chránit, snadno překryjeme větší vrstvou zeminy a přikryjeme chvojím, listím nebo větvemi. To vše je vhodné dělat ještě před tím, než země úplně promrzne.

Co se hodí do malé zahrady?

Do stísněných prostorů se nepochybně hodí keře, jako je například zlatice, brslen, tavolník nebo vajgélie. Všechny tyto keře se dorůstají zhruba jednoho, maximálně dvou metrů.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu