20 nejkrásnějších trvalých rostlin na přímé slunce

Snad každý, kdo má zahradu nebo předzahrádku a nepěstuje na ní zeleninu, jistě touží po barevné okrase, která nejen dobře vypadá, ale také naplní letní vzduch květinovými vůněmi. Vybrat si můžete z mnoha druhů, ale musíte zároveň myslet na to, že ne každá trvalka se hodí na každé místo.

V následujícím článku se mimo jiné dozvíte, které trvalky jsou nejvhodnější na pěstování na slunném místě. Která z nich je vaším favoritem a která bude zdobit vaše zahrady?

1) Kosmatec sedmikráskovitý

Náš článek začneme nízkou, přesto velmi krásnou trvalkou. Její listy vypadají jako potažené voskem a květy objevující se od června do září se otevírají za pěkného, slunného počasí. Mají barvy od světle růžové s bílým středem přes fialovo-modré až po zářivě růžové se žlutým středem. Na pěstování není vůbec náročná, potřebuje jen přímé slunce a suchou, písčitou hlínu. Hodí se například do skalek nebo do míst, kam při deštivých dnech nenateče moc vody.

2) Hvozdík čínský

Hvozdík zřídka kdy měří víc než čtyřicet centimetrů. Vykvétá od června do srpna a to v bílé, růžové nebo červené barvě se zubatými okraji korunních lístků. Potřebuje výživnou půdu se střední vlhkostí a stejně jako předchozí druh, i tento se díky své nízké výšce hodí do skalek nebo k vyšším rostlinám.

3) Šuškarda klasnatá

Tato trvalka vhodná k řezu se oproti předchozím sází do zahrad už na podzim, v období září až listopad, kvete v následujícím roce mezi červencem a zářím. Někdy je přezdíván jako shorakvět, a to díky zvláštnímu stylu kvetení. Bílé nebo růžové květy s nitkovými okvětními listy a rostoucí v klasech totiž vykvétají shora dolů. Dařit se šuškardě bude v propustné sušší půdě, při přemokření rychle uvadá.

4) Zvonek karpatský

Zvonek karpatský původně z horských oblastí tvoří husté trsy. Rychle se rozrůstá a dlouho před vykvetením, které probíhá během letních školních prázdnin, tvoří husté zelené polštáře. Květ má podobu pětilistého zvonku nejčastěji bílé či modro-fialové barvy. Dorůstá až třiceti centimetrů a daří se jí v suché či polosuché hlíně.

5) Šalvěj hajní

Tato trvalka je velice oblíbenou pro svou aromatickou vůni a bujaré květenství. Květy šalvěje mohou dorůstat až padesáti centimetrů a kvetou od května až do srpna. Mají rády písčitohlinitou, ne příliš mokrou půdu, a jestliže ji umístíte na slunné místo, bude se jí u Vás dařit. Pokud po prvním odkvětu rostlinku zastřihnete, vykvete podruhé, a pokud ji ostříháte zjara před kvetením, zajistíte jí vydatný růst.

6) Denivka

Denivka má tisíce druhů, takže pokud chcete mít posázenou zahradu jen jednou květinou a zároveň se pyšnit rozmanitostí, tahle trvalka je přímo pro vás. Kvete od května do září v dobře propustné půdě, kam ovšem před výsadbou musíme přidat odležený kompost. Dařit se jí bude na slunném, případně polostinném místě. Některé druhy zůstávají i přes zimu zelené, jiné se zatahují. Pokud však nejsou hrubé mrazy, není třeba trvalky chránit listy.

7) Hvězdnice alpská

Tato trvalka je vhodná i do chladnějšího podnebí, protože je původem horská trvalka. Často se používá k pokrytí půdy. Stejně jako zvonek tvoří hvězdnice husté trsy. Květy mají bílou, růžovou nebo fialovou barvu a objevují se v květnu a červnu. K dobrému růstu potřebuje výživnou polosuchou půdu.

8) Řetězovka viržinská

Řetězovka roste zpříma a může dorůstat výšky až jeden metr. Kvete od července do září světle růžovými nebo bílými květy s jasným žilkováním a uspořádány jsou v klasech s mnoha poupaty, které vykvétají postupně zezdola, proto se hodí i k řezu do váz. Bude se jí dařit ve výživné půdě, v takovém případě se mohutně rozrůstá. Na místech, která jsou příliš suchá nebo štěrková, se bude řetězovce také dařit, ale nebude se tolik rozrůstat.

9) Netřesk střešní

Netřesk se řadí mezi krásné trvalky ne pro své květy, tak jak je to u ostatních, v tomto článku zmíněných rostlin. Zajímavá je svým růžicovitým vzhledem. Tvoří ji tlusté listy, jejich konce jsou zbarvené do různých barev, od světle růžové až po temně fialové, středy jsou zářivě zelené. Začátkem léta vyrůstají ze středu netřesku stonky s bílými či červenými květy. Pěstován je také díky léčivým účinkům, rozmačkaný list se používá na léčbu kuřích ok, poranění hmyzem nebo na spáleniny a otoky. Kromě slunného místa miluje i suchou propustnou půdu.

10) Kosatec bradatý

Existuje mnoho druhů kosatců, tento druh je však nejoblíbenější díky svým květům, které jsou ze všech druhů největší a nejbarevnější. Květy jsou tvořené z šesti listů, z toho tři rostou vzhůru a tři jsou spadené. Mohou mít různé barvy, od světlých, jako jsou bílé, krémově béžové nebo žluté, až po tmavší, například hnědé, růžové, modré, fialové nebo červené. Mohou být i vícebarevné. Objevují se v květnu až červenci. Kosatec dorůstá až jednoho a čtvrt metru a potřebuje polosuchou hlínu.

11) Levandule lékařská

Tato vysoce aromatická trvalka je známá pro svou jednak nenáročnost, jednak pro léčivé účinky. Pokud se pravidelně zastřihuje, může se stát, že vám vykvete během jednoho roku i dvakrát. Miluje slunná místa a nejlépe roste v propustné vápenité půdě. Díky své vysoké mrazuvzdornosti dokáže přežít zimu bez potíží.

12) Třapatkovka nachová

Další nejen krásnou, ale i léčivou trvalkou, je třepatkovka, jejíž výtažek bývá součástí léků ke zvýšení imunity. Květy nachové barvy se středem připomínající drobného ježka kvetou po celé léto v nejlépe slabě zásadité půdě a na slunci. Stejně jako předchozí druh, i tato trvalka dobře snáší dlouhodobé sucho a nařezané ve váze vydrží svěží až dva týdny!

13) Devaterník penízkový

Devaterník je nižší polokeř. Vytváří drobné žluté květy s pěti okvětními lístky, které se objevují od května do září. V přírodě ho lze nejčastěji najít na loukách nebo okrajích lesů, na zahradě se mu bude nejvíce dařit v suché půdě na slunném místě.

14) Kokarda velkokvětá

Tato rostlina přiláká pohled svými květy, které jsou na okrajích zářivě žluté a ve středu křiklavě rudé. Kvete od června do září a dorůstá se až půl metrové výšky. Pro prodloužení kvetení je potřeba průběžně otrhávat seschlé květy, což rostlině pomůže nasadit nová poupata. Nejzajímavější je kultivar fanfare, který netvoří klasické ploché okvětní listy, ale tyto lístky se stáčí a tvoří kalich, takže střed květu pak vypadá jako obrostlý dalšími květy.

15) Orlíček obecný

Orlíček, často vysazovaná trvalka do zahrad, potřebuje k hojnému růstu polosuchou hlínu a snese kromě přímého slunce i částečný polostín. Kvete od května do července fialovou nebo temně červenou barvou. Kromě klasicky vypadajícího květu má orlíček i druhou vrstvu okvětních lístků, které nejsou již zakulacené, ale užší a špičaté. Svou vůní přitahuje motýly a včely a pro lidi je jedovatý.

16) Astra čínská

Astra se vyznačuje svými nádhernými vysokými květy, které mají četné úzké okvětní lístky podobné chryzantémám bílé, žluté, růžové, červené, fialové nebo modré barvy. Na pěstování není tak snadná, protože vyžaduje každoroční přemisťování. Pokud by se vysázela na stejné místo jako předešlý rok, hrozilo by napadení chorobami. Z toho důvodu není ani vhodná do kompostu.

17) Rozchodník nachový

Světle fialový polštář nízkých květin rostoucí od jara do podzimu si najde uplatnění nejen jako krásný porost skalek, ale také jako domácí léčivý pomocník. Stejně jako z aloe vera, i z gelu listů rozchodníku se může připravit lék k hojení popálenin a některých kožních onemocnění. Díky tomu, že jsou příbuznými kaktusů, nepotřebují příliš vody, protože ji do sebe dokáží nasáknout, a milují slunná místa.

18) Lomikámen andersův

Mezi další skalničky z našeho výčtu patří lomikámen, který na zahradách tvoří nízké zelené polštáře. Dařit se mu bude v hlinito-písčité nebo štěrkovité půdě, nemá naopak rád dlouhodobé sucho. Má chlupaté listy a kvete drobnými, rudými nebo tmavě růžovými květy se žlutým středem. Listy mají podobné netřesku – jsou tuhé a kožovité, z jejich středu vyrůstá stvol nesoucí květy.

19) Šater latnatý

Šater, nebo-li nevěstin závoj, patří mezi trvalky původem ze střední Evropy, takže v České republice jsou tu doma. Dorůstají až šedesáti centimetrů a potřebují suchou nebo polosuchou hlínu. Jejich listy se barví do modro-zelené barvy. Svou přezdívku získala nejen proto, že se v minulosti často používala do svatebních kytic, ale také díky vizuální podobě – od června do září celý povrch obroste drobnými bílými květy, takže opravdu vypadá jako závoj nevěsty, která kráčí zalesněnou uličkou.

20) Zlateň věncová

Řebříček je k dostání v mnoha podobách, proto si každý pěstitel může najít svou nejoblíbenější podobu této nenáročné trvalky. Všem druhům vyhovuje slunce nebo výjimečně polostín, a vlhko. Některé odrůdy jsou vláhomilnější než jiné, ale všechny druhy přivítají organické hnojivo. Na podzim se řebříček neseřezává, protože suchý květ bude zdobit i zimní zahradu, a seřezává se až na jaře.

Otázky a odpovědi

Proč vybrat trvalku?

Mezi letničkami nebo dvouletkami si můžeme vybrat mezi různými druhy s nádhernými květy, v tomto směru ale nezahálí ani trvalky. Nesmírnou výhodou však je, že jakmile je zasadíte a budete se o ně správně starat, můžete se z jejich květů těšit roky, kdežto letničky musíte každý rok vysazovat nebo kupovat znovu a znovu.

Nespálí trvalky polední slunce, i když patří na slunné místo?

Všechny trvalky, které patří na slunné místo, mají svou strukturu přizpůsobenou pálení slunce. Hlavní je nezalévat přes největší horka. Kapky vody totiž fungují jako lupy, které zesilují sluneční svit a mohly by tak na rostlině způsobit nehezké fleky podobné spáleninám.

Jaké trvalky mám použít, pokud chci zaplnit místo pod vysokými druhy květin?

V takovém případě je nutné použít nízké plazivé trvalky. Mezi nejvhodnější druhy patří například netřesk, kosmatec, hvozdík, rozchodník nebo šater.

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)

Zdroj fotografií: Depositphotos

Podobné články

Nejnovější články na webu