15 nejhezčích červených květin: význam a tipy na pěstování

Červené květy jsou největším znakem lásky, protože jsou spojeny s barvou srdce a zamilovaní lidé si často berou na pomoc právě červené květiny, aby vyjádřili svou lásku k milované osobě. Jsou to nejzářivější a nejzajímavější květiny, které můžete vysadit na zahradě, která se tak stane mistrovským dílem. Zní to lákavě? Podívejte se na 15 nejhezčích červených květin a vyberte si tu svou.

Červená je simulativní barva, která vzbuzuje spoustu emocí, od vášně až po vztek. Je dichotomií dobra a zla a představuje lásku i válku zároveň. Červená květina tak představuje nejen svádění, rudnoucí touhu a romantiku, ale také hněv, násilí a nebezpečí.

1) Červené růže

Červené růže jsou snad ty nejznámější květiny vůbec. Růže jsou považovány za jednoduše nejkrásnější ze všech květin, a navíc jsou nenáročné na pěstování. Mají řadu barev a představují hlubokou lásku, inteligenci a soustředění. Červené růže je nejznámějším symbolem lásky. Znamená uznání a věrnost a představuje nejsilnější poselství lásky. Červené růže se tedy rovnají lásce, vášni a touze. Můžete si je pěstovat na zahradě, kterou zkrášlíte díky krásným květům i lesklým listům a nebo si jednoduše kupte puget růží a rozzařte si díky nim domov. 

2) Mák setý

Mák je divoká květina, jejíž významem je smrt a znovuzrození a v mnoha zemích se používá na Den památky obětí. Tento zářivý, velký červený květ má široké okvětní lístky s tmavými skvrnami na bázi. Jeho tyčinku tvoří fialově zbarvené prašníky.

3) Toulitka

Toulitka je tropická květina a její název pochází z řeckého slova, které v překladu znamená „květina s ocáskem“. Má lesklý světlý květní úbor ve tvaru srdce, který obklopuje pravý květ, jenž kvete v podobě cípu uprostřed. Vyskytuje se v odstínech červené, růžové, lila, zelené a hnědé. Květ anturie znamená pohostinnost, štěstí a hojnost. Můžete je pěstovat v bytě i venku, ale dejte si pozor – toulitky nenávidí přímé sluneční světlo.

4) Lobelka

Rod Lobelia je rozsáhlý a zahrnuje několik jednoletých i vytrvalých druhů s červenými květy, jako je Lobelia cardinalis, známá jako lobelka. Lobelka má stonky pokryté červenými květy na začátku až v polovině léta. Je to rostlina s poměrně jemnou strukturou, která dobře kontrastuje s rostlinami s hrubší strukturou ve smíšené zahradě.

5) Pivoňka

Jen málo červeně kvetoucích rostlin je tak dramatických jako červené pivoňky. Rod pivoňky zahrnuje více než 30 druhů bylinných trvalek a keřovitých rostlin! Pivoňkám dopřejte dostatek slunečního světla, aby mohly předvést své krásné květy v plné kráse. Radost jim uděláte také vápenitou půdou.

6) Muškáty

Muškáty, které se běžně vyskytují v okenních truhlících, závěsných koších a na hřbitovech, jsou hybridní rostliny odvozené od druhů rodu Pelargonium. Muškáty jsou u nás v Česku ohromně oblíbené, a to hlavně v červené barvě! Muškáty jsou tak nenáročné na péči, že není divu, že se těší tak velké oblibě.

7) Ibišek

Ibišek je často považován za tropickou květinu, ale existuje i mrazuvzdorný ibišek, což je keřovitá trvalka s dřevnatými stonky, která vznikla křížením různých druhů ibišků. Výsledkem je skupina hybridních rostlin, které bez potíží přežijí i české zimy. Tyto rostliny obvykle dorůstají výšky kolem 1,5 metru a mají velké růžové nebo červené květy, které někdy dosahují průměru až 10 cm. Mrazuvzdorné ibišky mají keřovitý růstový habitus a dřevnatí, ale v zimě obvykle odumírají. V zimě zkraťte stonky na 7,5 až 10 cm.

8) Kohoutek plamenný

Kohoutek plamenný dorůstá výšky až 120 cm na jednom svislém stonku. Šarlatově červené úbory květů se objevují na začátku až v polovině léta. Kohoutek je odolný vůči suchu, snadno rozzáří květinové zahrady a v létě láká motýly. Rostlinu může být nutné zakotvit, zejména tam, kde není na plném slunci. Kohoutek plamenný pochází ze Středomoří a nejlépe se mu bude dařit v podnebí, které se tomuto regionu podobá – mírné zimy a horká, suchá léta.

9) Chryzantémy

Základem podzimních záhonů jsou mrazuvzdorné chryzantémy v různých barvách, včetně těch zářivě červených. Odolné chryzantémy se často kupují jako plně kvetoucí exempláře a vysazují se jako letničky, aby se na podzim vybarvily. Pokud je však chcete pěstovat jako trvalky, zasaďte je na jaře, aby do podzimu plně zakořenily. Pokud pěstujete chryzantémy jako trvalky, nezapomeňte je na jaře a v létě zaštipovat, abyste je na podzim donutili k plnějšímu a bujnějšímu růstu. 

10) Tulipány

Tulipány zahrnují širokou škálu na jaře kvetoucích cibulovin různých typů a tříd a v každé kategorii si můžete vybrat z mnoha jasně červených odrůd. Tulipány snesou obvykle i mráz, přece jen kvetou na jaře – v dubnu a květnu. Zajistěte jim pro optimální růst půdu s dobrou drenáží. 

11) Sasanka

Tento šarlatový květ s bílým nebo nažloutlým středem pochází ze Středomoří.  Sasanka se vyskytuje v několika barvách, jako je levandulová, lila, tmavě fialová, šarlatová, růžová, purpurová, a dokonce i ve dvoubarevných odstínech s bílým nebo světlým základem s barevnými květy. Sasanky obecně mají raději slunná místa, ale dost záleží na tom, kdy kvetou.

12) Pětkovec kopinatý

Pětkovec kopinatý je květina s pěti okvětními lístky a vyskytuje se v barvách, jako je červená, bílá, levandulová, fialová a růžová, a některé mají dokonce dva odstíny. Tyto květy se drží v koncových úborech a svou sladkou vůní často přitahují motýly. Pětkovec nemá rád přímé slunce a není ani mrazuvzdorný, proto je nutné jej na zimu schovávat domů.

13) Pryšec nádherný

Pryšec nádherný nebo-li vánoční hvězda je jasně červená květina pocházející z Ameriky. Vánoční hvězda vlastně není květina, ale shluk listů, které mění barvu a vytvářejí neuvěřitelný odstín, který lidé milují. Vyskytují se v barvách, jako je oranžová, krémová, ale nejčastěji v červené. Pryšec je často považován za symbol čistoty a symbolizuje veselost a úspěch. Je to rostlina oblíbená především na Vánoce, její listy však většinou bohužel dlouho nevydrží.

14) Červené lilie

Lilie si můžete kromě červené pořídit v různých barvách, například žluté, bílé, levandulové a oranžové. Tato elegantní a exotická květina vzbuzuje pocity vášnivé lásky a touhy. Lilie se často používají při svatbách jako symbol svazku, partnerství a dlouhotrvajícího vztahu. Bílá lilie je naopak často spojována s Pannou Marií, a je tak považována za symbol čistoty a cudnosti.

15) Ostálka

Ostálka je poměrně neobvyklá květina a moc lidí o ní neví. Jedná se o drobnou květinu, která pochází z Mexika a hojně se vyskytuje především v Jižní Americe. Kvete v jasných a zářivých barvách, díky nimž vyčnívá z davu. Ostálka je symbolem trvalé lásky, a dobroty. Mají rády středně těžkou, dobře propustnou půdu a bohatou zálivku.

Nejčastější dotazy

Proč jsou červené květiny červené?

Mohou za to pigmenty. Nejběžnější pigmenty v květech mají podobu antokyanů. Tyto pigmenty mají různé barvy od bílé přes červenou, modrou, žlutou, fialovou až po černou a hnědou. Jiný druh třídy pigmentů tvoří karotenoidy. Karotenoidy jsou zodpovědné za některé žluté, oranžové a červené barvy.

Jaký význam mají pro rostliny květy?

Květy jsou důležitým prostředkem, který k rostlinám přitahuje pylové látky, a rostliny potřebují produkovat semena, rozmnožovací struktury, které umožňují existenci semen po generace. Květy také mohou chránit rostoucí semena a úspěšně předávat genetický materiál další generaci.

Proč nám květiny dělají radost?

Může za to dopamin, tedy hormon štěstí – když vidíte, kupujete nebo dostáváte květiny, uvolňuje se dopamin a cítíte se lépe. Vyvolává také pocit, že je na cestě něco výjimečného.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu