20 nejlehčích písniček na ukulele pro začátečníky

Začínáte hrát na ukulele? Skvělé! Písniček, kterých se můžete naučit, je nepřeberné množství. Většina z nich má buď velmi pomalé tempo a nebo se dají zahrát jen na pár akordů. Podívejte se na 20 nejlehčích písniček na ukulele pro začátečníky z české i zahraniční scény.

1) With or Without You

Jedná se o jednu z nejznámějších písní legendární irské skupiny U2. Akordový postup je C, G, Am, F. Každý akord vybrnkáte čtyřikrát, vždy směrem dolů. With or Without You je krásná a slavná píseň, která je navíc poměrně snadná, a v podání ukulele je ještě jednodušší. Kromě toho, že využívá čtyři nejjednodušší akordy pro ukulele, se postup akordů nikdy nemění. To znamená, že pořadí, ve kterém se akordy hrají, je vždy stejné. Zůstává stejné od samého začátku až do samého konce. Jednodušší už to být nemůže.

TIP: Učíte se na ukulele? Naučte se hrát raz dva s online kurzy od ArtMaster

2) Tři kříže

Písnička Tři kříže patří skupině Hop Trop a obsahuje pouhých pár akordů, díky kterým se může považovat za skutečně jednoduchou, hraje se však v rychlejším tempu.

3) Stand By Me

Klasická píseň od Bena E. Kinga, která okamžitě roztaje srdce. Pokud ji ovšem zahrajete dobře. Zde použijeme stejné akordy, ale v jiném pořadí. Postup písně Stand By Me je C, Am, F, G. Zde také použijeme struny směrem dolů. První a druhý akord (C a Am) vybrnkejte vždy osmkrát. Poté čtyřikrát vybrnkáme F a čtyřikrát G. To je vše. To je skladba od shora dolů. 

4) One Love

Akordy této nesmrtelné písně Boba Marleyho jsou C, G, F, Am. Ve sloce máme dva údery na C, Am, F a C. V refrénu budete vybrnkávat C a G vždy čtyřikrát. Poté dvakrát vybrnkáme po F, C, G, C. Poté opakujeme od začátku. Všechny struny jsou směrem dolů. Stále snadná skladba s menší výzvou spočívající v počítání strun. 

5) Soul Sister

V této chytlavé písni od Train začneme sloku s postupem C, G, Am, F. Každý akord stačí čtyřikrát vybrnkat směrem dolů. A pro refrén vybrnkejte F a G vždy osmkrát. Refrén můžete udělat i fantastičtější. Po osmi vybrnknutích F vybrnkejte dvakrát G, pak dvakrát C a čtyřikrát zpět G. Zní to složitě, ale není. Je to stále velmi snadné. Jde jen o to, že první verze je super snadná. 

6) Buráky

Michal Tučný nazpíval legendární Buráky, které mají svůj původ v americké verzi Goober Peas, což je lidová píseň, která se v Americe s oblibou zpívá dodnes. I u nás jsou Buráky velice oblíbené, a to zejména u táboráků nebo právě při hraní na kytaru či ukulele.

7) Cesta

Cesta je písnička z roku 2013, která je uvodní písní filmu Křídla Vánoc. Nazpíval ji Tomáš Klus spolu se skupinou Kryštof a netrvalo dlouho, než se skladba stala obrovským hitem.

8) I'm Yours

Písnička I'm Yours od interpreta jménem Jason Mraz je něco, co by se dalo nazvat novou klasikou. Tato píseň je stále nesmírně populární a je stejně jednoduchá. Akordový postup je C, G, Am, F. 

9) Count on Me

Pěkná a velmi oblíbená píseň od Bruna Marse s názvem Count on Me je také snadná a  můžete se ji naučit pomocí základních akordů na ukulele. Harmonii tvoří C, Em, Am, G, F, Dm. K těmto jednoduchým akordům se hodí i jednoduchý vzor vybrnkávání Count on Me. Zde se bude hrát D D DU DU. Tento vzor je poměrně běžný a bude se vám hodit i v mnoha dalších písních pro ukulele. 

10) Hlídač krav

Chytlavá písnička Hlídač krav od Jaromíra Nohavici je jako dělaná pro začátečníky. Kromě ideálního tempa má také jednoduchý text, který si snadno zapamatujete a můžete si tak u hraní i zazpívat!

11) Bláznova ukolébavka

Bláznovu ukolébavku plno lidí nezná jinak, než pod názvem Ovečka. Tato píseň od Pavla Dydoviče má pomalé tempo a k její zahrání jsou potřeba jen čtyři akordy.

12) Půlnoční

Písnička Půlnoční, s velmi pomalým tempem od Václava Neckáře, se těší velké oblibě, a to zejména o Vánocích. Byla původně nazpívána pro film Alois Nebel, ale nakonec se těšila takové oblibě, že několik let po sobě během Vánoc trhala rekordy.

13) Leaving on Jet Plane

Další na řadě je klasická píseň Johna Denvera, která obsahuje pouze tři akordy. Snadno se ji naučíte, má jednoduchou formu a jednoduchý vzor vybrnkávání, který je velmi účinný. Leaving on a Jet Plane je skvělá píseň, se kterou se můžete začít učit hrát na ukulele, protože má také jednoduchý text a strukturu, kterou není těžké si zapamatovat. Vzor vybrnkávání v D DU UDU a akordy jsou G, C a D. Jinými slovy, fantastická skladba, pokud s hrou na nástroj začínáte.  

14) Riptide

Tato optimistická píseň od Vance Joy je další zábavnou skladbou, protože dobře funguje díky jednoduchému, skákavému tónu ukulele, a navíc se její rytmus a vzorce vybrnkávání dají snadno zvládnout. Kromě dvou použití F dur je tato skladba postavena výhradně na A moll, G dur a C dur, třech nejjednodušších tvarech akordů pro ukulele a pravděpodobně nejběžnějším sledu akordů v popové hudbě. Změny akordů jsou poměrně intuitivní, takže by vám nemělo trvat dlouho přijít na to, kdy přejít na jiný akord. 

15) Over The Rainbow

Israel Kamakawiwo'ole byl jedním z prvních, kdo ve své hudbě prosadil ukulele. Tento Havajan zemřel v roce 1997, ale ne dříve, než vydal několik alb s krásnou havajskou hudbou na ukulele. Každá z jeho skladeb stojí za poslech, ale jeho coververze písně „Over The Rainbow/What A Wonderful World“ se zapsala do historie. Skladbu nahrál v jednom čistém, syrovém záběru a poskytl nám tak neuvěřitelný cover.

16) Little Talks

Tato pomalá, jednoduchá skladba od skupiny Of Monsters And Men je skvělou melodií, kterou se můžete naučit, pokud toužíte vytvořit duet. Jsou zde dva hlavní vokální party, které lze sdílet, a protože jsou akordy v celé skladbě tak jednoduché, můžete snadno oba hrát doprovod na ukulele současně, aniž byste měli skutečné problémy s udržením rytmu nebo s provedením čehokoliv, co vyžaduje složitou jednotu.

17) Jahody mražený

Písnička Jahody mražený, která vznikla v roce 1975, si může zahrát i začátečník. Interpret Jiří Schelinger má hluboký, drsný hlas, díky kterému si jeho písničky oblíbil celý národ. Zpěvák často spolupracoval s Jaroslavem Uhlířem a Zdeňkem Svěrákem.

18) Stánky

Skupina Brontosauři se proslavila (nejen) díky písničce Stánky, která se zanedlouho stala legendou. Byli spojováni s bratry Nedvědovými a se skupinou Příbuzní. Stánky jsou oblíbenou volbou pro začátečníky.

19) Když mě brali za vojáka

Jaromír Nohavica a jeho písnička Když mě brali za vojáka je také skvělá pro začátečníky, kteří si lámou hlavu s tím, co by se mohli naučit. Text této skladby napsal Jan Nedvěd.

20) Photograph

Písničku Photograph nazpíval legendární zpěvák s irskými kořeny, Ed Sheeran. Sám zpočátku všechny své písničky hrál na kytaru, takže se můžete inspirovat klidně i dalšími skladbami z jeho starší tvorby.

Často kladené dotazy

Jaké jsou 4 základní akordy pro ukulele?

Jaké základní akordy pro ukulele bych se měl naučit? Pro hraní většiny písní jsou nejdůležitější základní akordy pro ukulele, které se musíte naučit, akordy C, D, G a Em. Ty vás připraví na hraní spousty písní a každý z nich se snadno naučíte.

Hraje se na ukulele snadněji než na kytaru?

Na ukulele je snazší naučit se hrát než na kytaru a další strunné nástroje, jako je třeba mandolína. Jeho měkké nylonové struny jsou šetrnější ke konečkům prstů a nezpůsobují bolest prstů jako u kytary. Malá velikost snižuje napětí v zápěstí, protože tóny jsou dosažitelné bez natahování.

Od jakého věku je vhodné hraní na ukulele?

Většina hudebních odborníků doporučuje začít hrát na kytaru nebo ukulele dětem od šesti let. V tomto věku jsou u dětí obvykle rozvinuty motorické dovednosti, zručnost a síla prstů, které jsou pro hru na tyto nástroje klíčové.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu