TEST 7+ nejlepších rybářských lehátek 2024 - recenze, diskuze


Výber redakce

Zlatá střední cesta (téměř) pro každého

Orientační cena: 3 200 Kč


Pro náročné

Luxusní lehátko s oceněním


Orientační cena: 7 200 Kč


Oblíbená volba

Jednoduché, praktické a pohodlné lehátko

Orientační cena: 3 500 Kč


Další na zvážení

Skladná a praktická varianta lehátka

Orientační cena: 3 800 Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Rybaření vyžaduje velkou časovou investici. Často u něj platí jednoduchá rovnice – čím více času u vody strávíte, tím lepší úlovky vás čekají. K tomu, abyste si chvíle u vody mohli užívat co nejdéle, však potřebujete víc než jen trpělivost. Chybět totiž nesmí ani pohodlí.

Pokud vás po několika desítkách minut začnou bolet záda a za krkem, a navíc se vám pod oblečení začne pomalu vkrádat chlad, nejspíš myšlenky na odchod do tepla domova přijdou dříve, než byste chtěli.

Rybář vedle vás na tom pohodlném lehátku však odcházet nemusí. Má dostatečný komfort a navíc mu díky zateplení ani není zima. A právě to je ten důvod, proč se investice do lehátka vyplatí. Díky němu budete moci u vody zůstat klidně i přes noc.

Rybářské lehátko se vyplatí především v případech, kdy na rybách zůstáváte déle, často třeba i přes noc. Od křesel se totiž liší tím, že jsou svými parametry daleko více uzpůsobeny tomu, aby se na nich dalo pohodlně i spát. Vedle toho, že vám poskytnou dostatečné pohodlí, vás také budou díky svým materiálům chránit před chladem a vlhkem. V neposlední řadě můžeme zmínit, že rybářské lehátko je využitelné i při jiných příležitostech, například při kempování či odpočinku na zahradě.

Zlatá střední cesta (téměř) pro každého

Pokud nepatříte k těm nejnáročnějším rybářům, od rybářského lehátka nejspíš očekáváte dostatečnou stabilitu, pevnost a nosnost, kvalitní materiál a v ideálním případě i to, aby vás jeho koupě až tak finančně nebolela. Všechny tyto parametry lehátko Delphin EF8 EasyFlat splňuje. Má osm teleskopických nohou s patkami proti zaboření, jako materiál je zvolen příjemný fleece a v hlavové a nožní části je možné si uzpůsobit tuhost matrace podle svého. Lehátko nezklame ani po praktické stránce, kdy myslí i na vysokou zatížitelnost a skladnost.

Rybáři, kteří lehátko vlastní, si pochvalují poměr výkonu a ceny, označují lehátko za dostatečně velké, pevné a kvalitní. Objevilo se však několik stížností na přílišnou tvrdost především ve střední části matrace.

Orientační cena: 3200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Luxusní lehátko s oceněním

Pokud vás lehátko Mivardi New Dynasty AIR8 něčím nezklame, pak je to bezpochyby nabízený komfort. Má integrovanou samonafukovací matraci, nechybí velký polštář, příjemný fleecový potah a vzduchová vrstva vás navíc bude chránit před přílišnou zimou. Pohodlím se tak téměř vyrovná spaní v posteli. Ale lehátko myslí i na další nezbytné parametry, takže má osm teleskopických nohou s velkými patkami, pyšní se robustní konstrukcí a nosností 160 kg. Není divu, že si z veletrhu For Fishing odneslo i prestižní ocenění.

Kupující jsou z lehátka vesměs velmi nadšeni, a to jak z vysokého komfortu, tak i z jeho rozměrů a celkové kvality. Je však třeba počítat s vyšší cenou a zároveň také váhou.

Orientační cena: 7200 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduché, praktické a pohodlné lehátko

Komfortní a cenově více než příjemné, tak by se ve zkratce dal popsat tento model. Ačkoliv nízká cena možná na první pohled nepoukazuje na nějak vysokou míru pohodlí, nejspíš budete mile překvapeni. Lehátko má totiž vyjímatelný polštářek, výplň matrace tvoří speciální pěna a myšleno je i na údržbu, kdy je v místě pod nohama použit omyvatelný materiál. Konstrukce je celkově pevná, ocelová, výrobci však zároveň mysleli i na to, aby manipulace a skládání byly snadné a rychlé.

Pro lehátko hovoří i recenze rybářů, kteří jsou z praktičnosti, příznivé ceny, ale i jednoduchého přenášení nadšeni. Pozor si v tomto případě dejte jen na o něco nižší nosnost (140 kg) a také nohy, kterých je pouze 6 a podle některých rybářů jsou trochu slabší.

Orientační cena: 3500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Skladná a praktická varianta lehátka

Mezi cenově nejpříznivější lehátka patří Zfish Deluxe RCL Bedchair. Jeho “poznávacím znamením” je velký důraz na skladnost, praktičnost a snadnou přenositelnost, čemuž je přizpůsobena váha, design i rozměry. Přenášení a skladování lehátka tak nebude problém, což oceníte v případě, že nemáte auto nebo jste zvyklí nosit lehátko na delší vzdálenosti. Ale tento model nezaostává ani v dalších parametrech. Pohodlí a ochranu před vlhkem a chladem zaručuje microfleece a konstrukce z ocelových profilů pak celkovou pevnost.

Rybáři si lehátko často volí kvůli dobrému poměru ceny a výkonu, oceňují jeho pohodlí a prostornost. Pozor si dejte jen na menší počet nohou, kterých je v tomto případě šest, což může mít vliv na stabilitu v terénu.

Orientační cena: 3800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Vynikající model s dvojitou matrací

Pokud toužíte po vysokém komfortu a nevadí vám si za něj trochu připlatit, lehátko Mivardi CamoCode Air8 při nákupu určitě zvažte. Jeho cena sice patří do vyšší kategorie, ale odměnou vám bude dvojitá matrace, z nichž jedna je samonafukovací, a sami si můžete regulovat tvrdost. Překrývá ji oblíbený fleecový potah, který hřeje a zároveň k vám nepustí zimu. Vzhledem k ceně se můžete těšit i na další vychytávky, jako jsou třeba samovýsuvné nohy s unikátními patkami.

Recenzí k tomuto modelu příliš mnoho nenajdeme, ale většinu kupujících lehátko nezklamalo, naopak je nabízené pohodlí nadchlo. Vedle vyšší ceny však v tomto případě počítejte také s vyšší váhou.

Orientační cena: 7400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Možnost výběru ze tří variant

Řada lehátek R Series nabízí hned tři modely, které se od sebe liší svými rozměry a s nimi související váhou. Vybrat si tedy můžete skladnou variantu Compact, střední Standard nebo nejprostornější Kingsize. Ačkoliv si samozřejmě na největším lehátku pohovíte nejlépe, žádné z nich by vás nemělo nabízeným komfortem zklamat. Matrace mají extra výstelku v hlavové části a bederní opěrku proti sjíždění. A myšleno je i na praktickou stránku – nastavitelné nohy s patkami si poradí i v náročném terénu.

Rybáři na lehátkách oceňují jejich prostornost a kvalitu vzhledem ke stále rozumné ceně. Pár jich zmínilo, že lehátko opravdu něco vydrží. Především u větších variant však počítejte s vyšší váhou, někomu zase nemusí vyhovovat šest nohou.

Orientační cena: 5500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Lehátko s několika odlišnostmi

Zatímco ostatní lehátka jsou si v mnoha ohledech podobná, toto má několik zvláštností. Na první pohled si nejspíš všimnete nezvyklého počtu noh, kterých je sedm. Druhá odlišnost je v materiálu. Většina konkurenčních výrobků má matraci potaženou fleecem, v tomto případě je zvolen speciální materiál MCP, který je voděodolný, prodyšný a navíc se snadno čistí. Očekávat můžete i celkovou stabilitu, a to i ve zhoršeném terénu díky nastavitelným nohám s patkami. Potěší i nízká váha, která z něj dělá vybavení vhodné i na přenos. Cenově se lehátko řadí do střední kategorie.

K lehátku bohužel nejsou dohledatelné recenze rybářů, které by přinášely praktické postřehy uživatelů.

Orientační cena: 5000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak vybrat rybářské lehátko?

Rádi jezdíte rybařit na několik dní nebo byste rádi začali? Pak je pro vás rybářské lehátko správnou volbou. Zajistí vám totiž dostatek pohodlí, a navíc díky němu ušetříte spoustu místa – už nebudete muset vozit křeslo a spacák a karimatku k tomu, rybářské lehátko zastane všechny funkce. Podle čeho ale vybrat to nejlepší?

1. Podle materiálu

Správný materiál u rybářského lehátka zajistí nejen co nejvyšší komfort, ale také dlouhou životnost. Vybírejte proto ty opravdu kvalitní. Soustřeďte se přitom na tyto dvě části lehátek:

  • Konstrukce

Konstrukce bývá v naprosté většině případů vyrobena z hliníku. Tato varianta je oblíbená především proto, že je dostatečně pevná a odolná, ale zároveň neuvěřitelně lehká. Pokud toužíte po ještě pevnější variantě, poohlédněte se po konstrukci z oceli.

  • Matrace

Zatímco samotná konstrukce zajišťuje pevnost a dlouhou životnost, materiál matrace se má starat především o naše pohodlí.

U matrací se nejčastěji setkáte se dvěma variantami – klasickou pěnovou a paměťovou matrací. Při výběru se rozhodujte především podle toho, kolik na nich budete trávit času. Pokud patříte k rybářům, kteří zůstávají u vody přes noc spíše výjimečně, a čas strávený ležením a sezením je přibližně stejný, bude pro vás vhodnější volbou běžná pěnová matrace. Jestliže se však za nočním dobrodružstvím na rybách vydáváte častěji a vaše výlety se klidně protáhnou i na několik dní, dopřejte si větší komfort s paměťovou matrací.

Co se týče vnějšího materiálu matrací, zde je oblíbenou variantou fleece, který je vhodnou volbou pro ty, kdo rádi rybaří po celý rok. I v zimě vás totiž dokáže udržet v teple. Za úvahu stojí také voděodolný povrch, který je ze zřejmých důvodů k vodě velmi vhodný. Praktické jsou také matrace, které mají ve spodní části omyvatelný povrch. Bez obav si na ně můžete přehodit nohy i v holínkách a případné bahno snadno setřete.


2. Podle stability

Málokdy máte při rybaření to štěstí, že pro položení lehátka najdete perfektně rovné místo. Většinou se spíše setkáte s terénem hrbolovitým a různě šikmým. Právě proto je zapotřebí vybrat lehátko, které se nebude kymácet, ať už jej položíte kamkoliv. Na to mají vliv nohy lehátka. Těch by mělo být minimálně šest, ještě lepší variantou jsou pak lehátka s osmi nohami. Důležité je, aby

Před koupí rybářského lehátka si ujasněte, k jakým účelům jej chcete. Podle toho následně vybírejte jeho typ. Jestliže pouze toužíte po větším pohodlí a párkrát během léta na rybách strávíte noc, bude pro vás dostačující jednoduché lehátko z nepromokavého materiálu. Pokud však rybaříte i v zimě, dejte na výběr materiálů větší důraz a zvolte jak nepromokavou, tak i termoizolační variantu. V potaz nezapomeňte vzít i to, jak daleko s lehátkem budete chodit. Na základě toho pak přihlédněte k jeho hmotnosti.
měly nastavitelnou výšku a spolehlivý zamykací systém.

Pozornost věnujte také patkám nohou, které by měly být dostatečně stabilní a uzpůsobené tak (například pomocí hrotů), aby lehátko udržely i na kluzkých površích na svém místě.


3. Podle nosnosti

Pokud chcete, aby vám lehátko vydrželo dlouhá léta, určitě nepodceňujte jeho nosnost. Ta je u každého modelu jiná a vždy je u něj uvedená. Nemusíte se bát, ani pokud váha ručičky na váze ve vašem případě výrazně převyšuje stokilovou hranici. Výrobci myslí na každou váhovou kategorii.


4. Podle praktičnosti

Ať chcete nebo ne, vždy budete muset lehátko občas kousek poponést. Při výběru tedy vezměte v potaz to, jak velký ten kousek bude. Pokud se jedná o přenesení lehátka pár kroků od auta, nemusí vás otázka praktičnosti příliš trápit a můžete si dopřát ten nejvyšší komfort bez ohledu na váhu či skladnost lehátka.

Pakliže však auto nemáte, nebo se často vyskytujete v hůře dostupném terénu a lehátko budete nosit i několik stovek metrů, pak už v úvahu jeho váhu vezměte. V tomto případě také při nákupu rovnou zvažte pořízení přepravní tašky.

Shrnutí

Před koupí rybářského lehátka si ujasněte, k jakým účelům jej chcete. Podle toho následně vybírejte jeho typ. Jestliže pouze toužíte po větším pohodlí a párkrát během léta na rybách strávíte noc, bude pro vás dostačující jednoduché lehátko z nepromokavého materiálu. Pokud však rybaříte i v zimě, dejte na výběr materiálů větší důraz a zvolte jak nepromokavou, tak i termoizolační variantu. V potaz nezapomeňte vzít i to, jak daleko s lehátkem budete chodit. Na základě toho pak přihlédněte k jeho hmotnosti.

Často kladené otázky

Ačkoliv jsou rybářská křesla často polohovatelná a určitě se na nich jedna noc u vody strávit dá, do tvaru lehátka je neupravíte. Lehátka tak přicházejí vhod vždy, když si chcete na rybách opravdu odpočinout nebo zde hodláte strávit třeba i několik dní.

Ano, většina rybářských lehátek je vyrobená z voděodolných a pevných materiálů, které odolávají jak mrazu, tak i sněhu. Pokud navíc zvolíte lehátko se zateplenou matrací a k tomu kvalitní spacák, bude i pobyt v zimě u vody příjemný.

Většina lehátek má po stranách matraci o něco vyšší, aby nechtěné upadnutí při otočení během spánku nehrozilo. Zvýšené okraje navíc dodávají větší pocit bezpečí.

Určitě ano. Lehátko můžete využít třeba i na provizorní přespání pro návštěvu či při kempování.

Většina lehátek, které na trhu najdete, odpovídá standardní šířce, na kterou se bez problémů vejde dospělý muž. Dopřát si ale můžete i větší komfort s lehátky typu „wide boy“, která jsou určená i pro dvě osoby.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (32 votes)