10 nejpopulárnějších obřích psích plemen – psí obři

Při výběru psího plemena je mnoho kritérií, podle kterých si vybíráme pro nás to nejvhodnější. Jedním z takových kritérií je pro mnohé i velikost plemene. Někteří mohou preferovat plemena malá, jiní vždy sáhnout po plemenech velkých či obřích. Tito majestátní psi si dokáží vybudovat respekt, ale ve skutečnosti jsou to ve většině obři se stejně velkým srdcem a vřelou povahou. Obří plemena si našla své uplatnění i jako pracovní nebo strážní psi, stále ale převažuje jejich uplatnění jako životní společníci. 

U těchto plemen se často setkáváme s psími rekordmany, jak do výšky, tak do váhy. Jedním z nejznámějších rekordmanů z roku 2013 byla německá doga jménem Giant George, který vážil 111 kg a měřil 109 cm a o kterém byla vydána knížka ,,Giant George: Life with the World’s Biggest Dog”. 

Je ale důležité počítat s tím, že čím velký pes, tím větší je péče a starost o něj. Vždyť takový obřík vážící minimálně 70 kg nějakou tu porci spořádá. Vážnějším problémem bývají ale zdravotní neduhy, se kterými se velká plemena psů potýkají. Jedním z nich je dysplazie kyčelních nebo loketních kloubů, která způsobuje nehybnost končetin a bolesti. Velcí psi se také často nedožívají dlouhého věku, průměrný věk dožití se pohybuje kolem 7 let. 

U každých kategorií plemen se samozřejmě objevují pozitiva a negativa. Nyní si ale představíme 10 nejoblíbenějších obřích psích plemen. 

1) Německá doga

Německá doga je typickým představitelem psího obra s dobrým srdcem. Toto plemeno je chováno několik tisíc let, původně dělala společnost aristokracii a až později se rozšířila dále. Doga je typická pro svou povahu, je klidná a bývá i snadno vycvičitelná. Jsou to velmi přátelští psi, mají vřelý vztah k dětem. Zároveň jsou ale dobrými hlídači. Dogy imponují svoji velikostí, jsou to psi dosahující největší výšky, oproti ostatním obřím plemenům ale nedosahují takové enormní váhy. Jak již bylo zmíněno výše, dogy jsou plemeno, pro které je typická krátkověkost.

2) Anglický mastif 

foto od Claudio Gennari

Anglický mastif je dalším ze zástupců oblíbených psích obrů. Jejich chov je ale v některých zemích ztížen pravidly, které musí být splněny, aby byl povolen. Kvůli svému vzhledu vzhledu je některými považován za nebezpečného, jeho opravdová povaha vypovídá ale o opaku. Při správném výcviku, který by měl být pozitivní, je mastif bezproblémový, klidný a mírumilovný pes. 

3) Leonberger

Leonberger, plemeno původem z Německa, je prvním psím obrem z našeho seznamu s typickou huňatou srstí, kterým svým vzhledem připomíná lva. Je to výborný hlídač, zároveň je však přátelský a vyrovnaný a považuje se za vhodné plemeno i pro začátečníky. Jejich výcvik náročný není, leonberger se považuje za učenlivého psa, díky jeho inteligenci a ovladatelnosti. Jsou velkými milovníky vody. Díky jejich srsti skvěle zvládají i různorodé počasí.

4) Bullmastiff

foto od Eran Finkle

Bullmastiff byl již v minulosti používáni jako hlídač. Především to bylo kvůli pytlákům, se kterými se museli lidé potýkat. Bullmastiff byl vhodným plemenem díky svoji schopnosti udržet pachatele na místě, dokud nepřišel jeho pán. Jako obranář se používá i dnes, je tedy důležitá jejich socializace, a to od útlého věku.  Není považován za vhodného psa pro začátečníky, protože často bývá tvrdohlavý a potřebuje pečlivý výcvik. Není ale zbytečně agresivní, zasáhne pouze pokud je to potřeba.

5) Novofundlandský pes

Novofundlanský pes pochází z kanadského stejnojmenného ostrova Newfoundland. Je výborný pracovní pes, který je zároveň milujícím společníkem, jejich typickým charakteristickým rysem je mírumilovná povaha vůči své rodině i dětem. Potřebuje dostatek pohybu, je důležité si ale hlídat, aby nedocházelo k přetěžování. Jako u většiny obřích plemen může docházet k velké zátěži na klouby. Náročná je jeho starost o srst. Protože má hustou srst, její údržba by měla probíhat několikrát týdně. Zajímavostí je, že novofundlandský pes má plovací blány mezi prsty, tudíž voda je pro něj velmi přirozené prostředí. 

6) Bernardýn

Když se zmíní plemeno bernardýn, všichni si určitě vybaví film Beethoven. Velký, hnědobílý uslintaný pes, který miluje svou rodinu. Jeho velkou předností je skvělý čich, také byl šlechtěn pro využití jako lavinový pes. Kdo by si nepředstavil bernardýna se soudkem rumu pod krkem. O bernardýnech se traduje, že jejich dospívání přichází až v pozdějším věku, proto je důležitý jejich výcvik. I když je ale schopný naučit se základní povely, pravidelný a náročný trénink není nic pro něj. Jsou velmi přátelští a milí psi, občas můžou být pro svou velikost trochu nemotorní. Je to dobrák, ale díky jeho hlubokému štěkotu a mohutné postavě budí respekt. Můžeme ho tudíž považovat i za dobrého hlídacího psa. 

7) Bordeauxská doga

Bordeauxská doga je molossoidní rasa, která je původem z Francie. Považuje se za nejstarší francouzské plemeno používané především k lovu divočáků nebo medvědů. Toto plemeno bylo bohužel ohroženo, během 2. světové války téměř došlo k jejímu vymření. Možná právě kvůli tomu, že v minulosti byla bordeauxská doga používána pro zápasy, má dodnes silně rozvinuté obranářské vlohy. Jako většina plemen již zmíněných je ale ke své rodině loajální, vřelá a trpělivá. Opak je ale u psů, k těm vřelý vztah většinou nechová a může je napadnout. Zároveň je důležité, aby u bordeauxské dogy probíhal výcvik, a to především kvůli její chuti lovit. 

8) Pyrenejský horský pes

,,Pokud bych měla popsat pyrenejského psa třemi slovy, bylo by to hrdost, citlivost a ochrana.” Tak pyrenejského psa popisují na oficiálních stránkách klubu pyrenejských horských psů. Tento na prvý pohled rozkošný bílý medvídek je ale skvělý hlídací pes. Původně byl také využíván k ochraně stád před vlky. Při jeho výcviku může majitel narazit na jejich tvrdohlavost, proto je důležité k němu přistupovat s trpělivostí. Jinak je to inteligentní a učenlivé plemeno. K dětem a domácím zvířatům je bezproblémový. I když je pyrenejský horský pes mohutné plemeno které může dosáhnout až 60 kg a kohoutkové výšky 80 cm, je náročný na pohyb. Dlouhé procházky jsou tedy nutností. 

9) Irský vlkodav

Majestátný šedý pes dosahující impozantní výšky s klidnou povahou, tak by se dal popsat irský vlkodav. Jeho historie je poměrně zajímavá, první zmínky se objevili už 400 let před naším letopočtem v Římě. Používali se k lovu, později především k lovu vlků. Během vývoje tohoto plemene došlo však až k jejich vyhubení. Přispěl k tomu fakt, že většina vlků v Irsku byla irskými vlkodavy vyhubena. V roce 1800 se objevovaly zmínky o posledním zástupci tohoto plemeno. Díky zájmu George Grahama, skotského důstojníka britské armády, se povedlo během několika desítek let plemeno obnovit. Irský vlkodav je velmi dobrosrdečné plemeno. Nedochází u něj k projevům agrese, tudíž je vhodný k dětem a domácím mazlíčkům. Je učenlivý, trénink s ním není náročný. Je ale důležité trénink pojmout pozitivně a laskavě. Protože je vlkodav v kategorii chrtů (dle plemen FCI), vyžaduje dostatek pohybu. 

10) Bernský salašnický pes

Poslední plemeno v tomto žebříčku je všemi určitě známý bernský salašnický pes. Je typický pro své zbarvení, černá srst s bílými a hnědými nebo rezavými znaky. Opět, jako i u předchozích plemen, je bernský salašnický pes klidný a neagresivní. Svou rodinu miluje bezmezně, vhodný je k dětem i domácím zvířatům. Výcvik nebývá složitý, je ale velmi důležitý. Často se setkáváme i s jejich pracovním využitím např. při záchranářském výcviku. Bohužel je typickým představitelem znaku obřích plemen, a to krátkověkosti. Dožívá se průměrně 6 – 8 let. Bohužel kvůli jeho popularitě dochází i k častým genetickým chorobám.

Obří plemena mohou zpočátku vypadat strašidelně a budit respekt. Ve většině jsou to ale dobráci s velkým srdcem. Většina z nich je vhodná i k dětem, u nich je ale důležité brát v potaz, že kvůli svojí velikosti může dojít k nehodě. Proto je namístě zmínit i radu, která je často opakována. Děti a psy bez dozoru nenecháváme, ať jsou hodní sebevíc. S výše zmíněnými zástupci obřích plemen se nemusíte obávat na procházkách nebo sami doma. Jsou to totiž také skvělí hlídači, kteří dokáží zareagovat v momentě, kdy je to potřebné. 

Nejčastější otázky:

Do jaké velikosti průměrně dorůstají obří plemena?

Průměrně obří plemena mohou dosahovat velikosti kolem 80 cm. Váhu psů je náročné vyjádřit takto obecně, irský vlkodav bude při stejné výšce vážit méně než novofundlaský pes. 

S jakými nemocemi se obří plemena nejčastěji potýkají?

U obřích plemen se často setkáváme s dysplazií kyčelního nebo loketního kloubu. Proto je důležité dávat pozor na nadměrné zatěžování při fyzické aktivitě. Dalšími nemocemi, které se u obřích plemen objevují, je riziko rakoviny nebo srdečních onemocnění. Často se můžeme setkat i s torzí žaludku. 

Jak velké náklady jsou na obří plemena?

Pořizovací cena štěněte je různá. Dnes obecně začínají na 20 tisících, ale vyšplhat se mohou až k 70 tisícům. Velkou

měsíční položkou je strava. S větší váhou musíme počítat i s větší porcí krmiva, připravit si musíme několik tisíc korun. Kvůli vysoké zátěži je důležitá kloubní výživa, která nás může vyjít i na 2 tisíce korun měsíčně. Větší výdaje nás čekají i u veterináře, kde rozhodně zaplatíme za více peněz než u psa malého.

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu